Vieš, ako rozprúdiť lymfu? Je to dôležitejšie, než si myslíš!

Vieš, ako rozprúdiť lymfu? Je to dôležitejšie, než si myslíš!

  • 152
  • 5

Lymfa je telová tekutina mliečnej farby, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a prúdi v lymfatických, respektíve miazgových cievach. Je prítomná u fylogeneticky vyšších skupín živočíchov, vrátane človeka. Lymfa spolu s lymfatickými cievami a ďalšími štruktúrami aj orgánmi obsahujúcimi lymfatické tkanivá, medzi ktoré radíme okrem iného napríklad aj slezinu či detskú žľazu týmus, vytvárajú lymfatický systém človeka. Tento systém má v našom tele viacero funkcií. Prúdenie lymfy v lymfatických cievach zabezpečuje vyplavovanie toxínov aj splodín, ktoré vznikajú pri látkovej premene.

Táto sústava je zároveň súčasťou imunitného systému a má svoj podiel aj na obranných reakciách organizmu voči cudzorodým látkam. Na to, že je činnosť nášho lymfatického systému nejako narušená, nás upozorní viacero príznakov. Ide najmä o nadmernú únavu, zadržiavanie vody v organizme, pocit ťažkých nôh a opuchy, celulitídu, oslabenie imunitného systému či priberanie aj kožné problémy a bolesti hlavy. Ako teda zabezpečiť dobré prúdenie lymfy, respektíve miazgy v našom tele? V našom článku nájdete hneď 7 tipov, ako na to!

1. Vhodná strava

O význame zdravej stravy pre naše zdravie počúvame z každej strany. Správna výživa je rozhodujúca aj pre správnu funkciu lymfatického systému. Náš jedálniček by mal obsahovať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Obrovskou záťažou pre miazgovú sústavu sú rozličné farbivá, konzervačné látky aj sladidlá, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Dbajte na to, aby vaša strava zahrňovala čo najviac čerstvých a nespracovaných potravín, ktoré sú bohaté na základné živiny. Do jedálnička zaraďte oriešky a semená, listovú zeleniny, ovocie s nízkym obsahom cukru aj avokádo, ktoré je bohaté na zdravé tuky. 

Odporúčame: Čierna šošovica – jedinečná len svojou farbou, alebo skrýva niečo viac?

skákanie na trampolíne

Zdroj: Shutterstock®

2. Dostatok pohybu

K zdravej strave vždy patrí aj dostatok pohybu. Sedavý spôsob života ničí naše zdravie a rovnako nepomôže ani prúdeniu lymfy. Pre dobrú funkciu lymfatického systému je pravidelná fyzická aktivita rozhodujúca. Lymfu je možné dokonale rozhýbať napríklad pri skákaní na trampolíne, no taktiež počas mierneho behu či pri tanci. Okrem toho za aj zapotíte, čo prispieva k zbavovaniu tela toxínov. K pohybom lymfy prispieva aj hlboké dýchanie. 

3. Masáže

K správnemu prúdeniu miazgy pomôže aj pravidelná masáž. Dopriať si môžete lymfatickú masáž priamo od profesionála, ktorá výrazne zlepšuje prietok lymfy v tele a napomáha k odstraňovaniu toxínov aj nadbytočnej tekutiny. V pohodlí domova si však môžete pravidelne spraviť aj suchú masáž. Pred sprchovaním nasucho premasírujte krúživými pohybmi pokožku pomocou masážnej kefy s prírodnými štetinami, a to od nôh k panve a od prstov na rukách až k hrudníku.