Vieš, ako rozprúdiť lymfu? Je to dôležitejšie, než si myslíš!

Vieš, ako rozprúdiť lymfu? Je to dôležitejšie, než si myslíš!

Lymfa je telová tekutina mliečnej farby, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a prúdi v lymfatických, respektíve miazgových cievach. Je prítomná u fylogeneticky vyšších skupín živočíchov, vrátane človeka. Lymfa spolu s lymfatickými cievami a ďalšími štruktúrami aj orgánmi obsahujúcimi lymfatické tkanivá, medzi ktoré radíme okrem iného napríklad aj slezinu či detskú žľazu týmus, vytvárajú lymfatický systém človeka. Tento systém má v našom tele viacero funkcií. Prúdenie lymfy v lymfatických cievach zabezpečuje vyplavovanie toxínov aj splodín, ktoré vznikajú pri látkovej premene.

Táto sústava je zároveň súčasťou imunitného systému a má svoj podiel aj na obranných reakciách organizmu voči cudzorodým látkam. Na to, že je činnosť nášho lymfatického systému nejako narušená, nás upozorní viacero príznakov. Ide najmä o nadmernú únavu, zadržiavanie vody v organizme, pocit ťažkých nôh a opuchy, celulitídu, oslabenie imunitného systému či priberanie aj kožné problémy a bolesti hlavy. Ako teda zabezpečiť dobré prúdenie lymfy, respektíve miazgy v našom tele? V našom článku nájdete hneď 7 tipov, ako na to!

1. Vhodná strava

O význame zdravej stravy pre naše zdravie počúvame z každej strany. Správna výživa je rozhodujúca aj pre správnu funkciu lymfatického systému. Náš jedálniček by mal obsahovať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Obrovskou záťažou pre miazgovú sústavu sú rozličné farbivá, konzervačné látky aj sladidlá, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Dbajte na to, aby vaša strava zahrňovala čo najviac čerstvých a nespracovaných potravín, ktoré sú bohaté na základné živiny. Do jedálnička zaraďte oriešky a semená, listovú zeleniny, ovocie s nízkym obsahom cukru aj avokádo, ktoré je bohaté na zdravé tuky. 

Odporúčame: Čierna šošovica – jedinečná len svojou farbou, alebo skrýva niečo viac?

skákanie na trampolíne

Zdroj: Shutterstock®

2. Dostatok pohybu

K zdravej strave vždy patrí aj dostatok pohybu. Sedavý spôsob života ničí naše zdravie a rovnako nepomôže ani prúdeniu lymfy. Pre dobrú funkciu lymfatického systému je pravidelná fyzická aktivita rozhodujúca. Lymfu je možné dokonale rozhýbať napríklad pri skákaní na trampolíne, no taktiež počas mierneho behu či pri tanci. Okrem toho za aj zapotíte, čo prispieva k zbavovaniu tela toxínov. K pohybom lymfy prispieva aj hlboké dýchanie. 

3. Masáže

K správnemu prúdeniu miazgy pomôže aj pravidelná masáž. Dopriať si môžete lymfatickú masáž priamo od profesionála, ktorá výrazne zlepšuje prietok lymfy v tele a napomáha k odstraňovaniu toxínov aj nadbytočnej tekutiny. V pohodlí domova si však môžete pravidelne spraviť aj suchú masáž. Pred sprchovaním nasucho premasírujte krúživými pohybmi pokožku pomocou masážnej kefy s prírodnými štetinami, a to od nôh k panve a od prstov na rukách až k hrudníku. 

sprchovanie

Zdroj: Shutterstock®

4. Striedanie teplej a studenej sprchy

Aby ste podporili dobrú funkciu lymfatického systému a najmä prúdenie miazgy, skúste pri sprchovaní striedať teplú vodu so studenou, a to po dobu niekoľkých minút. Zabezpečí to sťahovanie a rozširovanie ciev. Teplá voda rozprúdi krv aj lymfu a chladnejšia voda naopak cievy stiahne. Takáto technika má tiež blahodarný vplyv na pokožku tela. Ak však trpíte zápalom žíl, tejto technike sa radšej vyhnite. 

5. Voľné oblečenie

Časté nosenie veľmi tesného oblečenia môže výrazne negatívne vplývať na cirkuláciu lymfy v danom systéme. Výsledkom môže byť až blokáda a narušenie funkcie lymfatických ciev. Voľte preto skôr voľnejšie oblečenie, v ktorom sa budete dozaista cítiť pohodlne. Rovnako negatívne môže v tomto smere pôsobiť na lymfatický systém aj podprsenka, preto sa jej neváhajte aspoň niekedy vzdať, minimálne v pohodlí domova. 

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

6. Dostatočný pitný režim

Nedostatočný prísun vody sťažuje nielen funkciu lymfatického, ale aj cievneho systému. V takomto prípade nemôžu tekutiny v našom tele prúdiť tak, ako by mali. Nezabúdajte preto na dostatočný pitný režim, a to hlavne v nasledujúcom letnom období. Nezabúdajte však na to, že pre naše telo je dôležitá hlavne čistá voda. Vyhýbajte sa sladeným sýteným nápojom a okrem vody siahnite radšej po minerálnych vodách či vychladených ovocných a bylinných čajoch. 

7. Bylinky

Nakoniec nám so správnym prúdením lymfy môžu pomôcť aj spomínané bylinky, ktoré predstavujú prírodný liek na mnohé ochorenia. A ktoré z nich majú blahodarný vplyv na lymfatický systém človeka? Výborná je echinacea, koriander, divozel, ľubovník, kozinec alebo púpava. Spoľahnúť sa môžete aj na koreň lopúcha alebo odvar z petržlenu.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 21.06.19 05:56

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy pre dobré prúdenie lymfy!

  • 0
Odpovedať

Milan Štefan 24.06.19 12:00

karma
-1.00

uzitocne rady,aj ked vyhybat sa potravinam bez konzervantov je umenie,takisto bez chemie a umeleho chovu-cistych potravin je mizerne malo a su malodostupne aj s cenoveho hladiska

  • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 24.06.19 19:03

SZ
karma
93.00

Ďakujem veľmi pekne za článok. Prišiel mi veľmi vhod. Práve dnes mi lekárka povedala, že príčinou mojich zdravotných problémov je, pravdepodobne, nedostatočné prúdenie lymfy. Tipy z článku, určite, vyskúšam.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.07.19 22:40

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Petra Kovacova 18.09.19 11:04

karma
-1.00

odporucam masaz, mam v bratislave velmi oblubene miesto kde robia thajske masaze thai massage oase :) odporucam vsetkymi desiatimi

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní