Vnútromaternicové teliesko: Aké sú pre a proti tejto antikoncepcie?

Vnútromaternicové teliesko: Aké sú pre a proti tejto antikoncepcie?

  • Zdieľaj:
 • 0

V dnešnej modernej spoločnosti majú ženy k dispozícii najrozličnejšie metódy ochrany pred otehotnením. A vôbec ich nie je málo. Snáď najrozšírenejšou formou antikoncepcie je hormonálna antikoncepcia, v podobe tabletiek, ktoré predpisuje lekár. Pri pravidelnom užívaní predstavujú účinnú ochranu pred neželaným tehotenstvom, no množstvo žien sa od nich z rôznych dôvodov odkláňa a to napríklad i kvôli mnohým nežiadúcim účinkom.

Dnes vám predstavíme jeden veľmi spoľahlivý druh antikoncepčnej metódy. Vnútromaternicové teliesko je pomerne obľúbenou formou ochrany a jeho používanie so sebou nesie isté výhody. Všetko dôležité sa o ňom dozviete v nasledujúcom článku.    

Ako pracuje vnútromaternicové teliesko?

Vnútromaternicové teliesko je jednou z pomerne rozšírených foriem antikoncepcie. Ide o malé, asi tri centimetre dlhé teliesko, ktoré má zvyčajne tvar písmen T či Y. Najčastejšie sa vyrába z mäkkého plastu. K dispozícii sú však najrozličnejšie telieska, ktoré majú odlišné tvary alebo sú pripravené z rozličných materiálov. Vnútromaternicové teliesko je do vnútra maternice zavádzané výhradne gynekológom. Tento zákrok sa teda vykonáva ambulantne a trvá len pár minút. Pri zavádzaní vyzerá teliesko ako tenká tyčinka, no vo vnútri tela sa následne rozprestiera a prispôsobuje sa tvaru dutiny maternice. Teliesko zostáva na mieste, až kým ho lekár neodstráni. Zavedené pritom môže byť 3 až 5 rokov, niekedy i dlhšie.       

Tieto antikoncepčné pomôcky fungujú tak, že bránia priechodu spermií k vajíčku a zabraňujú následnému uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici. Niektoré vnútromaternicové telieska fungujú čisto mechanicky. Telieska bez hormónov zvyčajne obsahujú kovový drôtik, napríklad medený, čo zvyšuje efektívnosť antikoncepcie. Ich úlohou je vytvárať prostredie, ktoré nie je vhodné na prežitie spermií. Druhý typ vnútromaternicových teliesok na podporu antikoncepčného účinku zase postupne uvoľňuje hormóny. Ich množstvo je však, oproti klasickej hormonálnej antikoncepcii, takmer zanedbateľné.      

Odporúčame: Vynechaná antikoncepcia: Povieme ti, či je dôvod na paniku

použitie vnútromaternicových teliesok

Zdroj: Shutterstock®

Aké má táto forma antikoncepcie výhody?

Používanie vnútromaternicových teliesok nesie so sebou množstvo výhod. Tou hlavnou je skutočne vysoká miera účinnosti. Viaceré pomôcky tohto druhu udávajú účinnosť vyššiu, ako 99 percent. Telieska si medzi ženami získali množstvo fanúšičiek aj pre pohodlnosť ich používania. Zavádzajú sa totiž len raz a pred otehotnením chránia v podstate celé roky. Ženy nemusia myslieť na každodenné užívanie liekov a v prípade potreby si nemusia robiť starosti s použitím iných antikoncepčných metód. Ich ďalšou výhodou je, že telieska po zavedení prakticky okamžite plnia svoju funkciu. V prípade, že sa žena rozhodne otehotnieť, tak po ich odstránení sa plodnosť vracia okamžite.

Táto dlhodobá forma antikoncepcie navyše pôsobí len lokálne a zvyčajne nespôsobuje vedľajšie účinky v rámci celého organizmu. Pri použití telieska rovnako nedochádza napríklad k interakciám s inými užívanými liekmi. Vnútromaternicové telieska, ktoré do tela neuvoľňujú hormóny, sú navyše veľmi vhodné i pre ženy, ktorým nevyhovuje klasická hormonálna antikoncepcia. Môžu ich používať dojčiace ženy či ženy po pôrode alebo potrate. Telieska, ktoré uvoľňujú malé dávky hormónov, môžu navyše prinášať úľavu od silného menštruačného krvácania.

nevýhody vnútromaternicových teliesok

Zdroj: Shutterstock®

Treba zvážiť i všetky negatíva

Samozrejme, nemožno vždy hovoriť len o pozitívach, ale treba sa pozrieť na vec i z druhej strany. Vnútromaternicové telieska so sebou nesú niekoľko negatív, respektíve rizík, ktoré by mala žena vziať do úvahy pred ich použitím. Aj keď je tento druh antikoncepcie spojený len s minimálnymi rizikami, každá žena by mala poznať všetky pre aj proti. Prvou nevýhodou tejto formy antikoncepcie je fakt, že pri jej použití je nutná návšteva lekára. Rovnako je to i v prípade, že sa žena rozhodne teliesko odstrániť. Za negatívum môžeme považovať i to, že vnútromaternicové telieska sú zvyčajne určené pre ženy, ktoré už rodili.

Táto antikoncepčná metóda tiež nepredstavuje ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami. Krátko po zavedení telieska môže žena pociťovať mierne bolesti či nepohodlie. Medené telieska navyše môžu spôsobiť intenzívnejšie krvácanie počas menštruácie i silnejšie kŕče. Rovnako ako v prípade iných antikoncepčných metód, aj pri tejto môže dôjsť k zlyhaniu. Teliesko sa môže posunúť, prípadne môže byť z tela vypudené, čo je však veľmi zriedkavé. Medzi ďalšie komplikácie, spojené s používaním vnútromaternicových teliesok, zaraďujeme opakujúce sa pošvové infekcie, bolesti v podbruší či poranenie maternice pri zavádzaní.

Pozri aj: Viete, aké zázraky robí zázvorová voda na lačný žalúdok?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Pred letom ešte stíhaš schudnúť! Pomôže ti voda z ovsených vločiek
Pre ženy

Pred letom ešte stíhaš schudnúť! Pomôže ti voda z ovsených vločiek

 • 4
 • 14.05.2022
Kreatívne tipy ako vytvoriť obrazovú stenu: Základom je správne rozvrhnutie
Inšpirácie

Kreatívne tipy ako vytvoriť obrazovú stenu: Základom je správne rozvrhnutie

 • 0
 • 21.06.2022
Jód v ľudskom tele – koľko ho treba a kedy dokáže napáchať škody?
Zdravie

Jód v ľudskom tele – koľko ho treba a kedy dokáže napáchať škody?

 • 0
 • 30.05.2022
TOPlist