Zákerná rakovina vaječníkov: Dá sa rozpoznať včas? A čo liečba?

Zákerná rakovina vaječníkov: Dá sa rozpoznať včas? A čo liečba?

  • Zdieľaj:
 • 1

Rakovina vaječníkov, podobne ako i rakovina prsníka či rakovina krčka maternice, predstavuje nádorové ochorenie postihujúce ženskú časť populácie. Hoci tento druh rakoviny má o niečo menší výskyt ako dve ďalšie menované ochorenia, zároveň hovoríme o skutočne zákernej chorobe, o ktorej by sme mali mať dostatok informácií. Ako sa rakovina vaječníkov prejavuje, aké sú rizikové faktory a aké zase možnosti liečby? 

Čo by sme mali vedieť?

Pod pojmom rakovina vaječníkov rozumieme zhubné nádorové ochorenie ženských reprodukčných orgánov, a to konkrétne vaječníkov. Reč je o párovom orgáne mandľovitého tvaru uloženom v panve, ktorého hlavnými funkciami je tvorba pohlavných buniek aj hormónov. Pri rakovine vaječníkov dochádza k nekontrolovateľnému deleniu buniek, ktoré vytvárajú zhluky, šíria sa a napádajú i ostatné tkanivá. Môžu sa rozšíriť až na vajíčkovody či maternicu. Nie je možné presne stanoviť príčiny, diskutuje sa však o mnohých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť ku vzniku ochorenia.

Vplyv na vznik rakoviny vaječníkov môže mať genetika. Viac ohrozené sú ženy, u ktorých sa v rodinnej anamnéze vyskytla rakovina vaječníkov, maternice či prsníka. Mieru rizika zvyšuje nosičstvo mutácie na génoch BRCA 1 alebo BRCA 2. Okrem toho sú za rizikové faktory považované aj hormonálna substitučná liečba, skorý nástup menštruácie a neskorá menopauza. Rakovina vaječníkov sa totiž vo vyššej miere vyskytuje u žien, ktoré ovulovali viac, čiže medzi rizikové faktory patrí i bezdetnosť. Vplyv má i vek či životný štýl ženy.

Odporúčame: Najlepšie náhrady masla pri varení a pečení: Poznáš tieto zdravé alternatívy?

prejavy rakoviny vaječníkov

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa rakoviny vaječníkov prejavuje?

Podobne ako to býva pri iných druhoch rakoviny, tak aj počiatočné štádiá rakoviny vaječníkov bývajú zvyčajne bezpríznakové. Žena tak nemusí pociťovať žiadne zdravotné ťažkosti a dokonca ani lekár nemusí zistiť, že v tele vzniká problém. Neskoršie fázy ochorenia sú však sprevádzané nekoľkými typickými príznakmi. Ako prvé sa zvyčajne objavuje bolesť, a to najmä v oblasti podbruška a celkovo v panvovej časti. Bežné sú aj pocity tlaku a plnosti v tejto oblasti, prípadne aj opuchy.

Taktiež sa často pridáva nadúvanie. V prípade tlaku na močový mechúr sa môže vyskytnúť problém s častým močením. Rozvojom ochorenia sa bolesti neraz stupňujú a pridávajú sa rozličné tráviace ťažkosti, napríklad aj pálenie záhy či zmeny vo vylučovaní, najmä zápcha, no môže sa striedať aj s hnačkou. Časté je aj nechutenstvo a nevoľnosti. Vyskytnúť sa môže bolesť po pohlavnom styku a poruchy menštruačného cyklu.

liečba rakoviny vaječníkov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Keďže sa rakovina vaječníkov začína často prejavovať až v neskorších štádiách, o to dôležitejšie je všímať si svoj zdravotný stav a všetky podozrivé zmeny konzultovať s lekárom. Nevyhnutné sú pravidelné gynekologické prehliadky. Čím skôr je ochorenie diagnostikované a liečba zahájená, tým môže byť jej úspešnosť o to vyššia. Po zistení ochorenia sa pomocou vyšetrení určuje u pacientky aj štádium choroby, vrátane toho, kam až stihli patologické bunky metastázovať. Na základe toho lekár stanovuje konkrétnu liečbu.

V rámci liečby sa zvyčajne pristupuje k odstráneniu nádoru a čo najväčšieho množstva rakovinových buniek pri chirurgickom zákroku. Neraz musí dôjsť k odstráneniu vaječníkov, no podľa potreby taktiež maternice, slepého čreva či iných postihnutých častí. V pokročilých štádiách choroby možno využiť aj rádioterapiu a chemoterapiu.

Pozri aj: TOP zaujímavosti o snoch: Neuveríš, koľko zo života presnívaš!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 23.09.19 07:34

ĽŠ
karma
111.00

Zákerná rakovina, pravidelné gynekologické prehliadky sú i preto nevyhnutné!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

German pancake známa aj ako DUTCH BABY palacinka: Neodoláš jej!
Dezerty

German pancake známa aj ako DUTCH BABY palacinka: Neodoláš jej!

 • 8
 • 22.04.2021
Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!
Polievky

Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!

 • 2
 • 23.02.2021
Domáce slané pletenky s ľanovými, sezamovými a chia semienkami
Raňajky

Domáce slané pletenky s ľanovými, sezamovými a chia semienkami

 • 8
 • 29.05.2021
TOPlist