Ako pomôcť človeku s trápením? Toto radšej nehovor!

Ako pomôcť človeku s trápením? Toto radšej nehovor!

Na svete snáď neexistuje človek, ktorý by aspoň raz v živote neprežil smutnú chvíľku, kvôli ktorej by sa trápil. Emócie sa zaraďujú medzi silné psychologické procesy, ktoré s nami dokážu riadne zamávať. Príčin, prečo bývajú ľudia nešťastní, je mnoho. Či už sa trápime pre stratenú lásku, stratu blízkeho, finančné problémy alebo prežívame bežnú hádku vo vzťahu.

Ak máte nablízku niekoho, kto prežíva určité trápenie a viete o jeho probléme, najdôležitejšie je byť mu v týchto chvíľach oporou. Najlepšie je sa s ním citlivo porozprávať a vedieť ho vypočuť. Ak sa potrebuje vyplakať, dovoľte mu to a stojte pri ňom. Na aké rady by sme však mali radšej zabudnúť?

Odporúčame: Ako sa zbaviť negativity v živote? Máme tajný recept na optimizmus!

podpora

Zdroj: Shutterstock®

Raďte iba keď vás o to žiadajú

Radiť nie je vhodné za každú cenu. Je najmä potrebné vedieť daného človeka vypočuť. Nie každý v ťažkej chvíli uvíta vašu, aj keď dobre mienenú, radu. Poraďte vtedy, keď vás o to požiadajú. V dnešnej dobe sú najmä sociálne siete plné ,,odborníkov“ na každý problém. Niekedy je však mlčať nad zlato.

Nepodsúvajte za každú cenu svoju pravdu

Život za seba prežíva každý sám a je len na nás, ako sa v určitých momentoch rozhodneme a zachováme. Naše konanie nesie dôsledky, za ktoré musíme byť zodpovedný. Víťazoslávne ,,Hovoril/a som ti to“ od blízkeho v tejto chvíli nikomu nepomôže a situáciu nevyrieši. Naopak, môže to vyvolať sled negatívnych emócií, ktorým je vhodné sa vyvarovať. Buďte empatický voči ostatným a myslite na to, že sa to môže stať i vám. 

Pozri aj: Láska, smútok, strach: Ako emócie ovplyvňujú orgány?

opora

Zdroj: Shutterstock®

Ja by som to urobil/a takto...

Rovnako sa stráňte formulkám typu: ,,Na tvojom mieste by som urobil/a toto...“ To, že vy by ste danú situáciu riešili nasledovným spôsobom neznamená, že rovnako by to riešili i ostatní. Ľudia a ich konanie je rôzne a každý sa zachová v podobnej situácii úplne odlišne. Výnimkou je situácia, kedy vás o váš názor osloví daný človek sám. Aj vtedy však postupujte citlivo a slová vážte. Ľudia sú ľahko zraniteľní.

Viem presne, ako sa cítiš a čo prežívaš

Aj keď ste na sto percent presvedčený o tom, že ste sa v rovnakej situácii ako váš známy ocitli a viete, čo prežíva, vedzte, že tomu tak úplne nie je. Môžete zažívať podobné životné situácie, no vaše konanie a prežívanie nie je nikdy také isté, ako pri vašom známom. Nepodsúvajte mu podobne prežitú situáciu ako niečo, čo bolo vo vašom prípade stokrát horšie ako v jeho. Skôr ho vypočujte a podporte, aby vedel, že v podobnej situácii sa neocitol jediný a že to zvládne prekonať.

Neprehliadni: Zažívaš často bezdôvodný plač? Poznáme možné príčiny

beznádej

Zdroj: Shutterstock®

Všetko sa dá do poriadku

Táto zaužívaná formulka sa používa často na utešenie blízkych či známych v ťažkých situáciách. V skutočnosti však nikoho neuteší. Áno, situácia sa zrejme časom upokojí a dotyčný na nepríjemný zážitok alebo obdobie zabudne. Nikto však nevie predpovedať či a kedy to nastane. Preto nedávajte zbytočné prísľuby a nádeje. Takýto človek prežíva vnútornú neistotu a nepokoj. Je vhodnejšie ponúknuť mu skôr povzbudenie formou: ,,Viem, že to zvládneš. Ak to budeš potrebovať, som tu pre teba a rád ti pomôžem.“

Asi to tak malo byť a deje sa to pre niečo

Nie každý z nás verí tvrdeniam spojeným s osudom. Kým pre niekoho to môže byť istá forma útechy, iného to môže poriadne vytočiť. Nepodsúvajte svoju vlastnú vieru v niečo ostatným a nesnažte sa ich na ňu presvedčiť. Každý má svoje vlastné presvedčenie, ktoré by sme nemali iným nedobrovoľne pretvárať.

Zaujme ťa aj: Ako sa zbaviť negativity v živote? Máme tajný recept na optimizmus!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.06.21 07:06

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 05.06.21 20:31

ZS
karma
100.00

Nerada dávam rady je mi to nepríjemné

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní