Čítanie kníh: 7 výhod, ktoré táto aktivita prináša!

Čítanie kníh: 7 výhod, ktoré táto aktivita prináša!

Čítanie kníh je voľnočasová aktivita, ktorej sa môžeme venovať po práci či štúdiu. Mnohí však uprednostňujú iné druhy oddychu, napríklad pozeranie televízie.

To je však veľká škoda, pretože čítanie blahodarne vplýva na naše zdravie.

Pri tejto aktivite je stimulovaná psychická či citová stránka človeka a ovplyvnená je aj jeho slovná zásoba a činnosť mozgu. Prečítajte si o týchto siedmich výhodách čítania, ktoré vás presvedčia, že otvoriť dobrú knihu sa skutočne oplatí!

Výhody čítania kníh:

1. Rozšírenie našej slovnej zásoby

Pri čítaní rozličných kníh dokážeme ľahko prebrať množstvo nových slov, s ktorými sme predtým vôbec nemuseli prísť do kontaktu. Najlepšie je preto siahnuť po knihách rôznych žánrov. Pestrejšia slovná zásoba je nápomocná pri štúdiu i v kariérnom raste. Rovnako zvyšuje úroveň našich vyjadrovacích schopností. Výhodné je aj čítanie kníh v cudzom jazyku. Je to skvelý spôsob, ako sa zlepšiť v angličtine, nemčine, či v akomkoľvek inom jazyku.

Odporúčame: Prečo je jablčný ocot zázrak? Pozorne čítaj o jeho benefitoch!

boj proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

2. Eliminovanie stresu

Viaceré výskumy dokázali, že čítanie chráni človeka pred stresom oveľa viac, ako napríklad prechádzka v prírode, hudba či bylinný čaj. Pritom stačí otvoriť knihu už na pár minút a proces čítania dokáže rýchlo rozptýliť našu myseľ, spomalí srdcový rytmus a uvoľní svaly. Stres je v dnešnej uponáhľanej dobe problémom mnohých ľudí a často stojí i za rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Kniha je teda skvelým pomocníkom, ako pred týmto nepríjemným stavom rýchlo uniknúť.

3. Zvýšenie koncentrácie

Milovníci kníh by určite súhlasili, že niektoré publikácie dokážu človeka priam vtiahnuť do iného sveta. Pri čítaní kníh sa sústredíme na každé ďalšie slovo, na každý detail opísaný autorom a na celkový vývoj príbehu. To nás postupne dokáže naučiť sa lepšie sa koncentrovať a sústrediť na určitú činnosť. Ak máte problém udržať pozornosť pri práci či učení, skúste si pred týmito povinnosťami vždy otvoriť dobrú knihu aspoň na 30 minút.

zlepšenie pamäte

Zdroj: Shutterstock®

4. Zlepšenie pamäte

Čítanie je skvelým spôsobom, ako posilniť svoju pamäť. Pri tejto aktivite si totiž musíme postupne pamätať viac a viac vecí. V hlave si držíme zoznam postáv, opisy prostredia i vývoj celého príbehu. Informácií, ktoré si mozog musí zapamätať, je skutočne veľa. Každá nová spomienka však v ňom vytvára nové synapsie, čiže prepojenia medzi mozgovými bunkami, a tiež posilňuje tie staré. Čítaním teda podporujeme i dlhodobú pamäť.

5. Posilnenie mozgu

Pri čítaní je výrazne stimulovaná činnosť nášho mozgu. Je to vďaka vizualizácii, ktorá pri tejto aktivite stále prebieha. Ak totiž v knihe čítame o potoku za lesnou drevenou chatou, v mysli si tento obraz vieme dokonale predstaviť. Taktiež sa snažíme pochopiť myšlienky, ktoré autor v knihe podsúva a prepájame jednotlivé fakty príbehu. Všetky tieto stimuly trénujú našu logiku i obrazotvornosť. Pravidelným čítaním zásobíme náš mozog stále novými podnetmi, čo ho dokáže lepšie chrániť napríklad pred demenciou či inými ochoreniami.

budovanie empatie

Zdroj: Shutterstock®

6. Budovanie empatie

Čítanie kníh nemusí mať vplyv len na nás samotných, ale i na naše okolie. Kým čítanie odbornej literatúry nám prináša nové vedomosti, pri čítaní fikcie sa prehlbujú naše znalosti o vzťahoch či rôznych typoch ľudí. Nezáleží na tom, či siahneme po detektívke alebo romantike. V každej knihe sa totiž stretneme s inými postavami, ktoré rozlične premýšľajú a prežívajú určité udalosti či situácie. Pri čítaní zisťujeme, ako sa jednotlivé postavy cítia a prečo konajú tak, ako konajú. Podľa psychológov je toto ideálna cesta, ako zlepšiť svoje sociálne schopnosti a vybudovať si silnejšiu empatiu.

7. Zlepšenie nálady

Čítanie kníh má, okrem vyššie spomenutých bodov, v prvom rade prinášať radosť samotnému čitateľovi. Kniha nám poskytuje relax a vnútornú pohodu. Keďže nás zbaví stresu, nič nebráni tomu, aby sme prišli na lepšie myšlienky. Kníhkupectvá nám ponúkajú veľké množstvo žánrov, takže si v nich ľahko nájdeme knihu, ktorá nám poskytne potrebný oddych aj zábavu a zlepší nám náladu.

Pozri aj: Ako sa treba starať o orchideu v zime? Vieme ako na to!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Soňa Kelemenová 22.12.17 08:00

SK
karma
86.00

ja som s "telkou" neni kamarátka.....nemám ju zapnutú aj dva tri dni.... keď som sama tak pri teplom čajíku radšej prečítam nejakú dobrú knihu.... keď je doma môj drahý, tak dávam prednosť spoločným aktivitám... veľa sa rozprávame a smejeme a prechádzame sa po čerstvom vzduchu..

 • 4
Odpovedať

Soňa Krátka 22.12.17 08:57

SK
karma
114.00

ak sa vyskytne chvíľa voľného času, kedy ju mám ozaj len sama pre seba, vždy mi je po ruke dobrá kniha, mám rada čítanie slovenskej literatúry, je mi akosi najbližšia, dúfam, že aj cez sviatky budem mať čas len sama pre seba a knihu

 • 3
Odpovedať

Tea Mucková 22.12.17 09:08

TM
karma
86.00

Já teď čtu zásadně jen a jen pohádky, třikrát denně, mému ročnímu synovi :) Jsem moc ráda, že si na ně postupně vzpomínám, je to něco neskutečného :)

 • 3
Odpovedať

Anna Bútorová 22.12.17 09:26

AB
karma
100.00

knihy čítam od detstva, je to jedna z mojich najobľúbenejších oddychových aktivít, milujem šušťanie strán pri listovanie a vôňu kníh

 • 1
Odpovedať

Mária Beniačová 22.12.17 12:42

MB
karma
96.00

Kedysi som čítala viac, v telke dokopy nič nebolo tak sme rozširovali knižnicu. Teraz čítam hlavne časopisy,tam sú kratšie články tak mi to vyhovuje.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 22.12.17 13:17

KK
karma
105.00

najradšej čítam kriminálky od Dominika Dána

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 22.12.17 15:49

MM
karma
100.00

dnešná mládež zabudla čítať, je to na škodu, nevedia sa vyjadrovať, ani koncentrovať, ani by nerobili toľko gramatických chýb

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 22.12.17 17:00

MD
karma
132.00

Má to aj jednu nevýhodu- keď je kniha veľmi pútavá, zabúdam na čas, knihu nosím všade so sebou a neodtrhnem z nej zrak, kým ju celú nedočítam. Svet okolo prestávam vnímať,na nič sa poriadne nesústredím :D Keď má zlý koniec, týždeň mám z toho depku, kým mi knižka pomaly nevyšumí z hlavy...vlastne aj keď má dobrý koniec- vtedy mi je ľúto že už sa s knihou lúčim, som ako decko ktorému vzali maškrtu :)

 • 1
Odpovedať

Katarina S 22.12.17 17:42

KS
karma
-1.00

Televízor nemusím, ale bez knižky to nejde. Nemusí byť ani v papierovej forme, ebook stačí.

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 22.12.17 18:24

KK
karma
90.00

od detstva som držiteľkou čitateľského preukazu v knižnici, neviem si predstaviť, žeby neexistovali knihy, aby som nemala na dovolenke ťažkú batožinu tak si nosím e-čítačku kníh

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 22.12.17 19:19

PV
karma
113.00

Rada čítam knihy .. Určite prídem na iné myšlienky , a zbavím sa stresu .. Je to príjemný relax..

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 22.12.17 20:47

karma
109.00

knihy som milovala,odkedy som sa naučila čítať.Teraz čítam pomenej,lebo mi to nedovoľuje čas,ale až budem na dôchodku,tak sa znovu s radosťou pustím do čítania :-)

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 24.12.17 07:04

DB
karma
117.00

som náruživá čitateľka,už od detstva,prečítala som veľmi veľa kníh, ale už si teraz vyberám čo budem čítať, nestrácam čas s nejakou brakovou literatúrou...

 • 1
Odpovedať

Jana Uhrová 24.12.17 14:07

JU
karma
103.00

je to oddych, relax, možno aj čas trošku popremýšlať

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní