Divoké paradajky: Takto si ich môžeš vypestovať sama!

Divoké paradajky: Takto si ich môžeš vypestovať sama!

Divoké paradajky, alebo ak chcete – divé rajčiaky, sú malé červené bobuľky paradajok, ktoré nielenže vynikajúco chutia, ale ešte sú aj veľmi nenáročné na vypestovanie. Úplne vám k tomu postačí balkón. A čím sú vlastne také zaujímavé? Sú sladučké a deti ich úplne milujú. Bežne ich konzumujú aj ľudia, ktorí inak paradajky vôbec nejedia. Pozrite sa teda, ako na ich pestovanie!

Maličké, ale o to chutnejšie

Divoké paradajky pochádzajú z ďalekého Ekvádoru, Peru a Galapágov, ale túto exotiku už si dnes môžeme vypestovať aj samy, v našich podmienkach. Ide o najmenšiu odrodu jedlých paradajok, veď jedna váži len symbolické tri gramy. Malý vzrast divokej paradajky kompenzuje jej výborná chuť, nenáročnosť a odolnosť. A prečo odolnosť?

Nuž, v porovnaní s klasickou veľkou paradajkou je tá divoká zároveň imúnna voči plesni zemiakovej, čo je najnebezpečnejšia choroba nielen zemiakov, ale aj klasických paradajok. Odolnejšia je aj voči nízkym teplotám a popraskaniu.

Neprehliadni: Neuveríš, čo obsahuje čerstvé ovocie a zelenina. Vitamíny to nie sú!

divoké rajčiny

Zdroj: Shutterstock®

Tešiť sa z nich môžeme oveľa skôr

A keď už divoké paradajky porovnávame s tými klasickými (kríčkovými), úrodu vám venujú skôr tie divoké (niekedy až o mesiac skôr), pričom im stačí úplne minimálna starostlivosť. Ak sa teda rozhodnete vypestovať si divé alebo divoké paradajky, zakúpte si ich semená, predpestujte si priesady doma na okne a približne v máji vysaďte na záhon, do skleníka alebo na balkón.

Na predpestovanie je ideálny marec, ale viete si ich vysiať do kelímka aj v apríli, najneskôr začiatkom mája, ak vám neprekáža, že sadeničky budú o čosi menšie. Po vysadení sú schopné dorásť.

paradajky na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Aby ste sa vyhli prípadnému plesniveniu paradajok, doprajte im oporu (halúzky či siete), prípadne ich uviažte. Budú sa vám tak zároveň aj ľahšie oberať. Zvyčajne sa zbierajú koncom leta. Je len a len na vás, či sa rozhodnete pre červené alebo žlté divoké paradajky – žlté sú skutočne maličké. Jedny aj druhé potrebujú dostatok slnka a živín. Divoké paradajky obsahujú lykopén, o ktorom sme už pomerne veľa popísali a ktorý je mimoriadne prospešný. O jeho potrebnosti pre naše telo si môžete prečítať aj tu: Lykopén s protirakovinovými účinkami: Nájdeš ho v týchto potravinách!

maličké paradajky

Zdroj: Shutterstock®

Divoké paradajky majú výraznú paradajkovú chuť, preto sú prioritne určené na priamu konzumáciu, nehovoriac o tom, ako potešíte vaše ratolesti, ak im z týchto milých guličiek pripravíte veselý tanier. Vhodné sú ale aj na sušenie, čo vám ušetrí veľa času aj práce, nakoľko ich nemusíte krájať, len vložiť celé do sušičky. Takto vám poslúžia počas celej zimy, napríklad s cestovinami. Tak čo, nájdu si divoké paradajky svoje miesto aj vo vašej záhradke?

- Anketa

PESTUJETE SI DOMÁCE PARADAJKY?

Odpovedalo 92 ľudí  

Samozrejme, máme veľkú záhradu, tak prečo to nevyužiť
82%
Áno, na balkóne sa im pekne darí
10%
Skúšal/a som to, ale doposiaľ sa mi ich nepodarilo vypestovať
4%
Nie, kupujem v obchode, pretože je to bez námahy
4%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Elena Švachová 05.05.18 23:17

karma
109.00

Kedysi sme mali v črepe na balkóne tieto maličké červené,aj žlté paradajky.Boli veľmi chutné.A hoci pestujeme rajčiny v záhrade,začnem si pestovať aj tie na balkóne.

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 05.06.18 07:00

DB
karma
114.00

nevidela som ešte semienka divokých paradajok v žiadnom semenárstve,ale asi sa na ne opýtam.

  • 4
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní