Kompostovateľné kapsuly z pražiarne kávy Zlaté Zrnko

Kompostovateľné kapsuly z pražiarne kávy Zlaté Zrnko
  • 08.01.2021
  • Monika Matúšová

Kapsulové kávovary sú výdobytkom modernej doby. Z Ameriky prišli k nám a dobili aj kávové Taliansko. Kapsulové kávovary sú obľúbené najmä vďaka jednoduchosti prípravy obľúbeného espressa. Na trhu je niekoľko značiek a každá kapsula má svoj kávovar. Používateľ je väčšinou uzamknutý na trhu tejto spoločnosti. Napríklad kapsuly Dolce Gusto nie sú kompatibilné s kávovarmi Nespresso a naopak. Navyše jednorazové kapsuly nie sú najekologickejšou a ani najekonomickejšou voľbou.

Pozri aj: Môže byť aj káva po záruke? Ako to zistím?

Kompostovateľné kapsuly

Zdroj: Zlaté Zrnko

Prvá slovenská pražiareň, ktorá vytvorila kávové kapsuly

Remeselná pražiareň kávy Zlaté Zrnko vo svete získala už 26 ocenení za svoje kávy na espresso a filtrovanú kávu, najnovšie získala dve hviezdy na anglickom Great Taste Awards káva Guatemala, Rwanda a Etiópia. Milovníci kávy z kapsúl si však doteraz mohli vychutnať ich kávy iba prostredníctvom znovu-doplniteľnej kapsuly. Táto pražiareň sa preto rozhodla vytvoriť kávovú kapsulu, ktorá by bola chuťovo lepšia, ako tie, ktoré sú bežne dostupné na trhu a zároveň čo najviac ohľaduplná k životnému prostrediu. Káva v kapsulách musí byť totiž špeciálne zabalená, aby v mletom stave nezvetrávala.

káva Zlaté Zrnko

Zdroj: Zlaté Zrnko

Tajomstvo úspechu kávovej kapsuly

Do kávovej kapsuly Aurélia, ktorá bola ocenená na súťaži Great Taste Awards, použila pražiareň špeciálnu kávu z južných pohorí v Brazílii. Káva je špeciálna svojou intenzívnou chuťou a dlhotrvajúcou dochuťou v espresse, ale v kávových kapsulách vytvára veľmi lahodnú chuť. Kávové kapsuly vyvíjalo Zlaté Zrnko s talianskymi odborníkmi a následne zistili, že aj spoločnosť Nespresso vytvorila novú kapsulu s kávou, z rovnakého pohoria. Kávový svet je síce veľký, no káv, ktoré by boli vhodné do kávových kapsúl, je veľmi málo. Kávová kapsula Aurélia získala ocenenie na svetovo prestížnej kávovej súťaži nielen kvôli špeciálnej káve, ale aj vďaka kvalitnému praženiu, vďaka ktorému majú aj iné kávy od Zlatého Zrnka taký úspech. Pražiarni sa zároveň podarilo vyprodukovať taký obal, ktorý je celý kompostovateľný, až na viečko od kapsuly. Odpadu sa preto vytvorí aj tak veľa, no odpad samotný, ak je skompostovaný, nemusí tvoriť až takú výraznú environmentálnu záťaž.

Ak už máte doma kapsulový kávovar, vedzte, že existuje jedna kávová kapsula, ktorá je voči životnému prostrediu o niečo šetrnejšia a tiež sa vie v chuti vyrovnať bežnému espressu.

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marika Michálková 08.01.21 16:34

MM
karma
107.00

Úžasné

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.01.21 17:48

ĽŠ
karma
100.00

Výborný nápad, vďaka za informáciu!

  • 0
Odpovedať

Lenka Jánošová 10.01.21 19:37

LJ
karma
-1.00

Super vynalez, urcite sa na to pozriem, kedze mam kavovar Dolce Gusto a tie kapsule su fakt ekologicky neudrzatelne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní