Rady a tipy na bezpečnú túru do hôr: Na toto určite nezabudni!

Rady a tipy na bezpečnú túru do hôr: Na toto určite nezabudni!

Chystáte sa na jesennú túru do hôr a ste skôr turista – začiatočník? V tom prípade ste na správnom mieste, pretože máme pre vás niekoľko užitočných rád a tipov, na čo v procese plánovania a balenia do hôr netreba zabudnúť, čoho sa držať v rámci samotnej turistiky, čomu sa vyhnúť, jednoducho samé dobré tipy na bezpečnú túru do hôr. Neprehliadnite ich!

Nielen letná, ale aj jesenná turistika, pri priaznivom počasí, má svoje čaro. Dokonca snáď ešte väčšie – čo si budeme klamať, na turistických chodníkoch už nie je tak rušno, ako počas letnej sezóny a o kráse a farebnosti okolitej prírody sa snáď ani netreba rozpisovať. Tak teda – hurá na hory!

Zaujme ťa: Tipy pri zbere jabĺk a hrušiek: Osvoj si tieto rady záhradkárov!

jesenná turistika

Zdroj: Shutterstock®

Čas

Myslite na to, že na jeseň sa už stmieva pomerne skoro, takže ak vám v lete stačilo na túru vyraziť predpoludním, na tú istú trasu teraz vyrazte minimálne o dve-tri hodiny skôr. A pre prípad, že by ste to predsa len časovo neodhadli, zbaľte si do batoha aj baterku alebo čelovku.

Lieky

Hoci ich bežne neberiete (čo je dobre), predsa len nebude na škodu vziať si sebou aspoň liek proti nevoľnosti alebo alergii, obväz, rýchloobväz, prípadne dezinfekčný prostriedok. Určite nezabúdajte mať so sebou aj preukaz poistenca.

Mobilný telefón

Je to povinná súčasť turistickej výbavy, bez ohľadu na to, či mierite na Gerlach alebo na Hrebienok. Zle sa rýchlo stane (a kdekoľvek), čiže naozaj nikdy neviete, kedy bude potrebné privolať si pomoc. Vypnite ho len vtedy, keď sa spustí búrka. Samozrejme, snažte sa, aby bol váš mobil dostatočne nabitý – z praktických dôvodov si radšej baterku šetrite a namiesto dvanástich fotiek a postov na sociálne siete sa skúste uskromniť s jedným. :-)

turistika na jeseň

Zdroj: Shutterstock®

Niečo na hlavu

Určite sa na jesennú túru nevyberte bez pokrývky hlavy, bez ohľadu na to, „koľko hlásia“. Aj keď vám môže byť zo začiatku pod čelenkou či čiapkou teplo, vo vyšších polohách vám spraví službu na nezaplatenie.

Obuv

Aj vám sú dobre známe fotografie turistiek v lodičkách, žabkách či sandáloch? Rozhodne vás nechceme podceňovať a neveríme, že je to aj váš prípad, chceme len prízvukovať dôležitosť vhodnej obuvi do hôr – musí byť pevná (ak je nová, zásobte sa rýchloobväzom na otlaky), s protišmykovou podrážkou a nepremokavá. Do ruksaku si pribaľte aj náhradné suché ponožky – či už sa spotíte alebo skočíte do vody, zídu sa vám.

Bude sa ti páčiť: Čas zberu je tu: Zisti, ako správne uskladniť zeleninu na zimu!

ako sa obliecť do hôr

Zdroj: Shutterstock®

Ochrana pleti

Nepodceňujte ju ani na jeseň! Predovšetkým u nás, v KAMzaKRASOU.sk, neustále prízvukujeme nevyhnutnosť chrániť si pokožku pred slnkom počas celého roka. Obzvlášť na horách sú totiž slnečné lúče extrémne silné. Nezabudnite sa preto natrieť dostatočným ochranným faktorom – ak vás obšťastní slnko, vaša pokožka bude chránená a ak vás zaskočí dážď, opaľovací krém vám nijako neublíži.

Poistenie do hôr

Človek nikdy nevie a ako sa hovorí – čert nikdy nespí. Poistenie do hôr vám aspoň zabezpečí dobrý pocit, že ste chránené, ak by sa predsa len čosi nepredvídané vyskytlo. Také drahé to zase nie je.

Priedušné vrstviteľné oblečenie

Dobre vieme, že počasie na horách je viac, než nevyspytateľné, preto hoci na parkovisku bolo ešte slnečno a teplo, vo vyšších polohách už to tak skutočne nemusí byť a počítať treba aj s chladom, vetrom alebo dažďom, dokonca aj snehom.

čo si vziať na turistiku

Zdroj: Shutterstock®

Turistické paličky

Sú úseky, kedy vám naozaj výrazne poslúžia, napríklad na nerovných, rozbitých či blatistých miestach. Tam, kde ich nebudete potrebovať, môžu pokojne zostať pripnuté na batohu.

Voda a jedlo

Hoci tohtoročné horúce leto je nenávratne preč, dostatočné zásoby vody sú nevyhnutné aj na jeseň. Tekutín by ste mali mať nielen dostatok, ale ešte by mala zahŕňať aj minerály, prípadne si zbaľte aj termosku s teplým čajom. Pokiaľ ide o jedlo, ak nie ste z tých, ktorí žijú, aby jedli, postačí vám drobná desiata, ktorá vás zasýti, ale neoberie zbytočne o energiu. Namiesto vyprážaného rezňa si radšej zabaľte celozrnnú žemľu, napríklad so syrom a pri úbytku síl vám dobre padne aj čokoládová tyčinka či tvrdšie ovocie (jablko), ktoré sa vám v batohu nerozpučí.

Zber lesných plodov

Kto by odolal, všakže? Ale opatrne, ak ste v národnom parku alebo v prírodnej rezervácii – v takom prípade na turistický chodník ani nevykračujte bez toho, aby ste si vopred prečítali pokyny na tabuliach. Týka sa to nielen zákazu zbierania čučoriedok, húb či rastlín, ale aj voľného pohybu vášho štvornohého spoločníka. Nechcete si predsa privodiť mastnú pokutu, no nie?

Neprehliadni: Vieš, čo škodí obličkám? Týchto chýb sa možno dopúšťaš aj ty!

turistika v októbri

Zdroj: Shutterstock®

Značky

Možno ste sa samy stretli s tým, že ste kráčali pekne po červenej a zrazu – súkromný pozemok, ohrada, prípadne ste na strom s červenou značkou nenatrafili, hoci už kráčate hodinu (z prostého dôvodu – strom so značkou bol príliš starý a vypílený). Preto viac, než na turistické značky, spoliehajte sa na svoj zdravý rozum a orientačné schopnosti. Pokúste sa nenechať sa zmiasť a neodbočovať z vyšľapaných chodníkov. Ak je to možné, majte vždy so sebou aj klasickú papierovú mapu alebo aspoň aktuálnu aplikáciu v mobile. Určite si však neskracujte trasu cez húštiny a tmavé lesy.

- Anketa

KEDY CHODÍTE NA TÚRY NAJČASTEJŠIE?

Odpovedalo 25 ľudí  

Na jar
4%
V lete
24%
Na jeseň
12%
V zime
0%
Celoročne
56%
Nikdy
4%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 02.10.18 08:03

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 1
Odpovedať

Monika Filípková 02.10.18 13:30

MF
karma
105.00

Dobrý článok pre môjho manžela.

 • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 02.10.18 18:29

ĽU
karma
100.00

dobre rady aj članky

 • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 02.10.18 19:06

karma
100.00

Ďakujeme veľmi pekne. :-)

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 02.10.18 18:52

HZŠ
karma
100.00

So záujmom som si článok prečítala.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 02.10.18 19:24

MM
karma
100.00

už sme obmedzili túry do hôr, ale kedysi sme každú jeseň absolvovali niekoľko vo Vysokých Tatrách

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 02.10.18 20:00

SK
karma
114.00

...akurát minule sme hovorili so známou o pripojistení do hôr na turistiku, priznám sa, myslela som si, že keď nerobíme žiadne náročné výlety mimo označených trás, že mi stačí "normálne" poistenie, už viem, že to bola moja nevedomosť, mohli by ponúkať túto možnosť pripoistenia automaticky, trebárs pri objednávaní pobytu do Tatier tak, ako keď sa ide k moru cez cestovku...a bolo by po probléme s poistením sa...

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 14:44

karma
127.00

Skvelé rady, aj keď ja by som tie turistické paličky vynechal, ako sa poznám úplne by som na ne zabudol a iba by som ich zbytočne vláčil so sebou.

 • 1
Odpovedať

Jana Kováčiková 09.10.18 20:35

JK
karma
-1.00

jop, dať prečítať všetkým českým turistom :) pre rýchle poistenie na hory odporúčam - osobná skúsenosť

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 22.11.18 15:56

JK
karma
103.00

som polovník už roky hory milujum

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 09:50

KS
karma
133.00

Turistiku mám veľmi rada a hlavne v Tatrách :-) Všetko sú to veľmi užitočné veci, na ktoré netreba zabúdať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní