Retro Vianoce: Poď si spolu s nami na ne zaspomínať

Retro Vianoce: Poď si spolu s nami na ne zaspomínať
 • 16.12.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 12

Aj vy milujete film Pelíšky a nenecháte si ho ani jedny Vianoce ujsť? Všetci si radi zaspomíname na minulé vianočné sviatky bez toľkého gýču, predražených darčekov a širokého výberu vianočného tovaru. Možno by sa viacerí z nás najradšej vrátili niekoľko rokov dozadu, kedy z rádia vyhrávali vianočné piesne ako „Už se zase tešíme na Ježíška," a celá domácnosť rozvoniavala čerstvo upečenou vianočkou. 

Sklenené špice na vianočný stromček, rady pred obchodmi, poriadna zima so snehom a zapadnuté autá, závodné posedenia pred Vianocami, posielanie pohľadníc – takéto boli retro Vianoce. Poďte si ich s nami pripomenúť.

Pozri aj: Originálny vianočný darček pre deti – učiaca veža ZOODY

retro vianočné ozdoby

Zdroj: pinterest.com

Mandarínky a vianočné stromčeky

Tí, ktorí žili na dedinách sa ľahšie dostali k živým vianočným stromčekom. Lesy vtedy neboli až tak strážené a keď mali ešte aj známeho lesníka, ľahko si zohnali krásnu jedličku. V mestských domácnostiach zase živý stromček mali len tí zámožnejší, ostatní si kupovali umelé. 

Vianoce i vtedy boli prezentované ako sviatky hojnosti a konzumu, takže ľudia si chceli dopriať to, o čom celý rok len snívali. Aj keď ponuka v obchodoch bola pestrejšia ako zvyčajne, tovaru v podstate bolo nedostatok. Veľakrát sa stávalo, že v obchode bolo viac ľudí ako samotného tovaru. Kapor bol luxusným prepychom, ľudia vystávali v radoch i na mandarínky, banány či pomaranče. 

Gazdinky si však dávali záležať na štedrovečernom stole. Vyťahovali sa sviatočné servisy, zo surovín ako orechy, múka, cukor a kakao vytvárali priam cukrárske diela ako vanilkové rožky, kysnuté záviny, medvedie labky, bábovky, orechové sušienky. Klasikou bola vyprážaná ryba a zemiakový majonézový šalát

Neexistoval žiaden internet. Rodina a známi si posielali vianočné a novoročné pohľadnice s motívom zasneženej krajinky, kominárom, betlehemom. I to malo svoje nenapodobniteľné čaro. 

Zdobenie stromčeka

Zdroj: pinterest.com

Kolekcie, hríbiky a reťaze

Vianočné stromčeky sa zdobili kolekciami, ktoré dostávali zamestnanci v niektorých podnikoch. Salónky, čokoládové figúrky, ak ich potajme nepojedli deti, sa odkladali na ďalšie Vianoce. V niektorých domácnostiach si ozdoby vyrábali sami, či už to boli pozlátené vlašské orechy, cukrovinky – cukor zabalený v lesklom papieri, ktorého konce sa obstrihávali, vešali sa červené jabĺčka a na dedinách sa vyrábali dekorácie zo šúpolia a slamy. 

Vetvičky stromčeka sa tiež zdobili farebnými guľami, umelými snehovými vločkami, sklenenými ozdobami v tvare zvončekov, domčekov, hviezd. Súčasťou výzdoby boli i reťaze a svetielka. Veľa z týchto retro ozdôb sa nachádza ešte stále v našich pivniciach.

Detské srdiečka túžili po bábikách, trojkolkách, hojdacích koníkoch, stavebniciach, angličákoch. Dospelí si darovávali praktické darčeky ako kozmetiku, doplnky do kuchyne či oblečenie.

Vianoce sprevádzali televízory, rádia s vianočnými koledami, návšteva rodiny. Ľudia si spestrovali sviatky spoločenskými hrami a čítaním knižiek.

Aj vy ste mali doma zvonkohru anjelské zvonenie? Alebo sklenené hríbiky? Prezrite si galériu nižšie a zaspomínajte si. 

Neprehliadni: Tipy na vianočné darčeky pre neho: Vyber niečo originálne!

1 z 20

  • Zdieľaj:
 • 12
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Ľubica Šťastná 18.12.20 08:22

ĽŠ
karma
100.00

Krásne spomienky!

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 18.12.20 10:04

KK
karma
122.00

Doteraz si pamätám chuť fondánových salónok a keď neboli, tak sme balili kockový cukor do staniolu, krásne a milé spomienky

 • 3
Odpovedať

Marika Michálková 18.12.20 15:06

MM
karma
103.00

Skvelý článok, zaspomínala som si

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 18.12.20 17:31

MM
karma
107.00

pamätám si Vianoce bez televízoru, kolekciu a salónky na stromček sme si tiež doma balili, boli skromnejšie, ale o to viac prežité, ešte som zabudla na biely sneh, ktorý je u nás na dolniakoch už raritou

 • 5
Odpovedať

Elena Švachová 19.12.20 00:56

karma
112.00

Áno,niektoré retro ozdoby na stromček máme doteraz a sú veľmi krásne.Aj tu na fotkách som niektoré našla.Spomienky na dávne časy sú nezabudnuteľné.

 • 3
Odpovedať

Milka Damašková 21.12.20 04:27

MD
karma
132.00

Boli to krásne časy, Vianoce vtedy mali väčšie čaro... Papierové pohľadnice, tie posielam aj dnes :) Aj mňa poteší, keď nájdem v schránke klasickú pohľadnicu napísanú vlastnou rukou tých, čo na nás nezabudli :)

 • 3
Odpovedať

Csilla Ibolya 21.12.20 18:49

CI
karma
-1.00

Pamätám si na náš živý vianočný stromček, ktorý vydržal iba pár dní, aj na fondánové salónky, ktoré sme zjedli raz - dva, a na strome sme mali iba prázdne obaly z nich :D

 • 4
Odpovedať

Jana Petrášová 21.12.20 20:56

JP
karma
-1.00

aj tie ozdoby boli originálne, také už nenájdeme len u babičky na dedine, nádherné spomienky

 • 3
Odpovedať

Kristína Sekeráková 29.12.20 17:58

KS
karma
133.00

To boli krásne časy, obrázkami som si na nich aspoň trošku zaspomínala :-) Pôvodné vianočné ozdoby už nemáme, jediné ktoré nám zostali sú snehové vločky, ktoré používame doteraz :-) Som rada, že postupne sa vraciame k pôvodným ozdobám, už síce nie presne v takom prevedení, ale vo farebnosti :-)

 • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 16.12.21 14:51

karma
108.00

veru ..boli to krásne časy

 • 2
Odpovedať

Anna Jasná 16.12.21 17:22

AJ
karma
-1.00

Fantastický článok, ktorý ma vrátil do obdobia, keď boli moje dnes už dospelé deti malými ratolesťami:), vynorili sa všetky tie úžasné spomienky, musím pohľadať fotoalbumy z tohto obdobia:)

 • 2
Odpovedať

Daniela Bieliková 16.12.21 20:42

DB
karma
112.00

Krásny článok...krásne spomienky na moje detské Vianoce a skoro vždy bol sneh, čo je dnes už pomaly vzácnosť na Vianoce. Boli to skromnejšie Vianoce, ale nezabudnuteľné...

 • 2
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Starostlivosť o pleť: Ideálne predsavzatia na rok 2023 pre pleť bez akné i vrások
Pleť

Starostlivosť o pleť: Ideálne predsavzatia na rok 2023 pre pleť bez akné i vrások

 • 1
 • 21.01.2023
Megan Fox ohúrila novou farbou vlasov: Zlákala ju „targaryen blond“
Vlasy

Megan Fox ohúrila novou farbou vlasov: Zlákala ju „targaryen blond“

 • 1
 • 16.10.2022
Keratín ako základ pre krásne vlasy
Vlasy

Keratín ako základ pre krásne vlasy

 • 0
 • 10.11.2022