Ako si urobiť Vianoce bez stresu: Ver tomu, že sa to naozaj dá!

Ako si urobiť Vianoce bez stresu: Ver tomu, že sa to naozaj dá!

Patríte medzi ľudí, ktorí pred a počas vianočných sviatkov zažívajú veľký stres a tlak? Nerozumiete tomu, kde máte hľadať tú pohodu, pokoj a radostnú atmosféru, ktorú poznáte akurát tak z vianočných filmov? Veď toho toľko treba urobiť, nachystať, podokončovať... Stop! Práve pre vás sú určené nasledujúce riadky. Nenechajte sa sviatkami prevalcovať, ale naozaj si ich užite. Že sa to ľahko hovorí a ťažšie vykoná? Verte tomu, že sa s tým niečo predsa len dá robiť. Poďte sa na to pozrieť. 

Držte sa priorít a radšej neočakávajte dokonalosť

Chcete na Vianoce dokonalosť? Túžite po luxusných a očarujúcich darčekoch pod stromčekom, stole prehýbajúcom sa pod množstvom jedla (ktoré sa i tak všetko nezje) a prehnanom množstve vianočných dekorácií? A teraz sa na to pozrite s odstupom, naozaj to všetko potrebujete? V prvom rade myslite na svoje priority, medzi ktoré, predpokladáme, nebudú patriť vo väčšej miere materiálne veci. Len si to treba pripomenúť. Pokoj a harmóniu vám neprinesie honba za dokonalosťou v štýle Hollywoodu. Namiesto kvanta svetielok v interiéri či exteriéri si teda radšej nasťahujte svetlo do duše.

Základom Vianoc bez stresu je neočakávať dokonalosť. Veď keby ste aj stihli všetko vyriešiť zo svojho zoznamu predvianočných povinností a dotiahli všetko do posledného detailu, nemôžete dať ruku do ohňa za to, že niekomu z rodiny náhodou nezabehne kosť z kapra, prípadne sa členovia rodiny nepohádajú alebo nedôjde k inej neočakávanej situácii, ktorú nemáte vo svojich rukách.

Neprehliadni: Zážitkové darčeky: Prekvapenia pod stromčekom nielen pre akčných členov rodiny

Vianoce a priority

Zdroj: Shutterstock®

Nekomplikujte si to

Minimalizmus sa neoplatí len v domácnosti (tá sa potom hneď ľahšie upratuje), ale rovnako minimalizujte aj váš predvianočný zoznam povinností. Predpokladáme, že i tak už máte väčšinu úloh splnenú a keby aj nie, tak ich s prehľadom preškrtajte. Určite nájdete pár činností, ktoré si s radosťou počkajú do nového roka, prípadne ich vôbec netreba dramatizovať. Týka sa to práve samotného upratovania, ktoré fakticky nemusí byť 100-percentné. Áno, vyupratovanie garáže či reorganizácia špajze ešte počká. A podobne je to aj s varením či pečením. Máte už napečené tri druhy koláčov? Tak verte tomu, stačí to. Veď i tak, kto to má po sviatkoch potom všetko „zhadzovať“? A aj pri tých posledných predvianočných „dolaďovačkách“ nezabudnite do nich zapojiť aj všetkých členov rodiny a nerobte zo seba superženu, ktorá všetko zvládne bez pomoci.

Užívajte si prítomnosť druhých

V minulosti boli vianočné sviatky skromnejšie, no akési vrelšie. Skúste do svojho vianočného programu zakomponovať viac spoločných aktivít s členmi rodiny a sviatočná atmosféra sa vo vašom príbytku zhmotní v tej najkrajšej podobe. Zaspievajte si koledy, zahrajte sa spoločenské hry alebo si aj zaspomínajte na to, čo vám počas roka vyčarilo úsmev na perách. Starí rodičia možno s nostalgiou vyberú aj albumy s fotkami. Práve tieto aktivity uvoľnia aj zbytok napätia z predvianočného zhonu a sú zaiste hodnotnejšie ako bezduché pozeranie televízie.

vianočná pohoda

Zdroj: Shutterstock®

Modernejšie poňatie Vianoc vás odbremení

Ak nepatríte medzi tradicionalistov, čo sa vianočných sviatkov týka, možno vás zaujme nasledujúci trend. Ide o to, že sa jednoducho na vianočné sviatky zbalíte a odídete. Niekomu možno bude vyhovovať práve táto verzia Vianoc, a to niekde v exotike, zaujímavých svetových metropolách alebo v našich lyžiarskych centrách. Možností je veľa, no je pravdou, že tieto Vianoce si rezervovať pobyt už asi nestihnete. No to nevadí, myslite na túto alternatívu v prípade tých budúcich sviatkov. Len si to predstavte, žiadne upratovanie na poslednú chvíľku či vyváranie. Ktorá z vás sa na to dá?

Inšpirujte sa: Najkrajšie vianočné mestá: Budeš ich chcieť hneď navštíviť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 21.12.19 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady, netreba sa nechať prevalcovať!

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 21.12.19 09:00

SK
karma
113.00

Ja už som to pochopia...netreba to preháňať, radšej byť v pohode a s rodinou...

  • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 21.12.19 14:08

karma
113.00

nahlásila se mi velká návštěva 8. lidí, jak se nemám stresovat, aby všechno klaplo, aby bylo dost jídla a pití atd.

  • 2
Odpovedať

Matej Varga 21.12.19 15:31

MV
karma
108.00

U nás pohoda, kľud, žiaden stres :)

  • 1
Odpovedať

Matej Varga 21.12.19 15:31

MV
karma
108.00

U nás pohoda, kľud, žiaden stres :)

  • 1
Odpovedať

Pavol Beran 22.12.19 12:34

PB
karma
100.00

My sme prestali dbať na to, aby sme silou mocou každému z okolia niečo kúpili a už len tento prístup nám zo stresu riadne ubral.

  • 1
Odpovedať

Edita Paráková 23.12.19 14:34

EP
karma
-1.00

U nás pohodička bez stresu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní