3 dôvody, prečo prestať piť mlieko: Toto sa stane s telom už za 3 dni!

3 dôvody, prečo prestať piť mlieko: Toto sa stane s telom už za 3 dni!

Už od detstva nám všetci hovorievajú, že by sme mali piť mlieko, aby sme mali pevné kosti a rovnako aj zuby. Mlieko totižto obsahuje vápnik, ktorý sa nachádza práve v spomínaných kostiach a rovnako aj v zuboch. Síce sa uvádza, že jedna šálka mlieka denne dokáže pokryť až 30 % denného príjmu vápnika, no štatistiky tiež naznačujú, že veľké množstvo populácie má problémy s trávením laktózy, v dôsledku čoho je mlieko pre daných ľudí nevhodné. Odborníci tiež uvádzajú, že vápnik je kľúčovým minerálom, ktorý nás dokáže ochrániť pred vznikom osteoporózy. Tiež sa zhodujú v tom, že mliekom okrem vápnika do nášho tela dopĺňame vitamín D, vitamín B12, vitamín A, riboflavín, draslík a fosfor.

Na jednej strane sa o mlieku hovorí ako o prospešnej potravine pre naše telo. No na strane druhej sa s každodenným pitím mlieka spájajú aj isté rizika. Totižto s pribúdajúcimi rokmi sa v našom tele znižuje produkcia enzýmu laktáza, ktorý sa podieľa na štiepení laktózy. Naše telo tak s pribúdajúcimi rokmi nedokáže mlieko spracovať, v dôsledku čoho môžeme pociťovať nemalé zdravotné problémy. Čo sa teda stane, keď sa rozhodnete vylúčiť mlieko zo svojho jedálnička?

Pozri aj: Plný nos a zhoršenie čuchu: Príčinou býva aj tento zdravotný problém!

prečo sa vzdať kravského mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Zmeny, ktoré nastanú po vylúčení mlieka zo stravy

Hneď na úvod musíme povedať, že názory odborníkov sa líšia v tom či mlieko a mliečne produkty z jedálnička vyradiť alebo nie. Respektíve či sa ich zbaviť zo dňa na deň a úplne všetkých. Avšak, môžete si to overiť na sebe. Ak sa vzdáte mlieka a mliečnych výrobkov hoci aj na 3 dni, tak môžete pozorovať nemalé zmeny.

 • Zlepší sa vám trávenie – ako sme písali vyššie, s vekom má naše telo problém s odbúravaním laktózy, preto ak sa rozhodnete mlieko z jedálnička vyradiť, tak môžete pozorovať zlepšenie trávenia.
 • Zlepší sa vám pokožka – mlieko má nemali vplyv aj na hormóny, ktoré môžu zvyšovať produkciu kožného mazu, tiež môžu podporovať rozvoj zápalu pokožky a pod. Po vysadení mlieka zo stavy sa môže vaša pleť rapídne zlepšiť.
 • Naštartuje sa vaše chudnutie – mnoho mliečnych výrobkov obsahuje aj vyššie percento tuku, preto ak sa ich rozhodnete vzdať, môžete začať chudnúť (samozrejme, kilá samé dole nepôjdu).
čím nahradiť mlieko v strave

Zdroj: Shutterstock®

Čím nahradiť mlieko v strave?

Rozhodli ste sa vzdať kravského mlieka a mliečnych výrobkov – a čo teraz?! Čím nahradiť kravské mlieko v rannej či popoludňajšej káve? Tak aj v tomto majú odborníci jasno. Namiesto kravského mlieka môžete siahnuť po rôznych alternatívach, ako je kokosové mlieko, sójové mlieko, mandľové mlieko a pod.

A ako svojmu telu dopĺňať dostatok potrebných vitamínov a predovšetkým vápnika? Najlepšie sú potraviny pre zdravé kosti, ktoré obsahujú vápnik, ale aj vitamín K a vitamín D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika. Ide predovšetkým o brokolicu, orechy, vajcia, mak, sóju, lososa, špenát a mnoho ďalších.

Zaujme ťa: Tieto príznaky neradno podceňovať. Ako sa prejavuje gastritída?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 20.01.21 07:04

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé zmeny; všetko za má i svoje proti.

 • 0
Odpovedať

Katarína Šmidová 20.01.21 08:17

karma
-1.00

Musím len súhlasiť, po vysadení mlieka sa mi pleť výrazne zlepšila.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 20.01.21 10:07

KK
karma
111.00

myslím si, že je to individuálne, mne napríklad mlieko a jogurty vyhovujú a nemám s tým problém, práve naopak

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 20.01.21 14:51

DB
karma
114.00

raz sa dozvieme, že mlieko je zdravé, potom sa dozvieme, že nám neprospieva. koľko vedcov, toľko názorov. myslím, že každý zbadá sám na sebe, či mu mlieko robí dobre, alebo mu škodí. veď všetko s mierou.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 21.01.21 22:40

karma
106.00

Roky sa odporúčalo konzumovať mliečne výrobky a teraz zrazu škodí. O pár rokov, to zasa nebude pravda.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.01.21 22:56

karma
115.00

Koľko odborníkov,toľko názorov. Alergikom samozrejme mlieko škodí. Ja mám rada napr. acidko a jogurty a tá lyžička mlieka do kávy,mi neuškodí. Pred časom odborníci zatracovali bravčovú masť a odporúčali len olej. Tak isto maslo bolo to najhoršie a najlepšie boli len margaríny...

 • 1
Odpovedať

Ľubo Gombár 03.02.21 20:54

ĽG
karma
-1.00

Ja zatiaľ nemám problémy a krabicu mlieka za den vypijem :D

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 05.02.21 20:36

JP
karma
109.00

Každý má svoje skúsenosti. Ja som ešte nezbadal, že by mi nejako škodilo. Žijeme v dobe rôznych samozvaných odborníkov, keď si každý tvrdí svoje zaručené, dlhoročným výskumom potvrdené výsledky. Ľudia sú leniví rozmýšľať o takýchto tvrdeniach a jednoducho uveria. Bolo písané na internete, tak to musí byť pravda. Zdieľajú a šíria to ďalej. Ja si myslím, že treba používať rozum a samozrejme vlastné skúsenosti. Keď mi niečo nepasuje, tak to nejem. Každý z nás je originál, preto sa nemôžeme všetci riadiť tým istým tvrdením. Dajme si, čo nám chutí, ale vždy s mierou.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 21:04

SK
karma
113.00

Zaujímavý článoček. :)
No ja mám mliečko rada.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní