Plný nos a zhoršenie čuchu: Príčinou býva aj tento zdravotný problém!

Plný nos a zhoršenie čuchu: Príčinou býva aj tento zdravotný problém!

V súvislosti so zhoršením či stratou čuchu sa v súčasnej dobe hovorí najmä o koronavíruse a ochorení COVID-19. Áno, práve strata čuchu je jedným z pomerne často sa vyskytujúcich príznakov tohto vírusového ochorenia. Zhoršenie čuchu, a to najmä v kombinácii s pocitmi plného nosa a upchatých dutín, je úplne bežné aj pri nádche. Menované príznaky však môžu sprevádzať aj mnohé iné zdravotné problémy. Počuli ste napríklad niečo o takzvaných nosových polypoch? Ako sa nosové polypy prejavujú, prečo vznikajú a ako sa pristupuje k ich liečbe? Množstvo dôležitých informácií nájdete v nasledujúcom článku!

Čo sú nosové polypy?

Pod pojmom nosové polypy rozumieme akési výrastky zo sliznice nosa. Sú to výrastky, ktoré sú benígne, číže nezhubné. Ide o menšie či väčšie útvary, ktoré sú hladké, lesklé, mäkké a majú sivú či ružovkastú farbu. Môžu mať hruškovitý či kvapkovitý tvar. Zvyčajne vyrastajú zo sliznice nosových a prinosových dutín, prípadne aj zo sliznice nosovej priehradky či nosových lastúr. Nosové polypy ani zďaleka nie sú zriedkavým zdravotným problémom. I keď najčastejšie sa vyskytujú u dospelých, trápiť môžu i mladších jedincov. Presné príčiny vzniku nosných polypov nie sú ani dnes úplne zrejme a jasné. Známe sú však viaceré rizikové faktory, ktoré môžu prispievať k rozvoju tohto zdravotného problému.

Vznik týchto výrastkov môže v prvom rade súvisieť s chronickými zápalmi slizníc či ich dlhodobým dráždením, a to pri alergiách či nádche. Zvýšené riziko rozvoja polypov v nosnej dutine je tiež prítomné u jedincov s astmou. Riziko tiež zvyšujú opakujúce sa infekcie alebo zápaly prinosových dutín, dlhotrvajúci bakteriálny alebo plesňový zápal, cudzie telesá v nose, tiež niektoré lieky. Príčinou môžu byť aj vrodené chyby sliznice dýchacích orgánov či iné ochorenia. Nosové polypy sa častejšie vyskytujú napríklad u jedincov, ktorým bol diagnostikovaný  Kartagenerov syndróm či cystická fibróza.

Odporúčame: Bolesti chrbtice: Na aké degeneratívne ochorenie môžu poukazovať?

nosové polypy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zdravotný problém prejavuje?

Menšie nosové polypy sa v podstate nemusia nijako vážnejšie prejavovať a človeku nemusia spôsobovať žiadne zdravotné ťažkosti. Tieto výrastky však môžu rásť a šíriť sa a postupne upchávať nosovú dutinu. Následne dochádza k rozvoju typických sprievodných symptómov, ktoré súvisia najmä so zhoršenou priechodnosťou nosa. Jedinca trápia pocity upchatého nosa a sťažené dýchanie, ktoré sa môže výrazne zhoršovať v noci. Väčšie polypy často nútia človeka  dýchať ústami.

Okrem problémov s dýchaním je častým príznakom i zhoršenie až strata čuchu. Bežné je tiež sťažené smrkanie a následné hromadenie sekrétu v nosovej a prínosových dutinách, prípadne aj výtok z nosa. Postihnutý môže pociťovať pocity tupého tlaku medzi alebo za očami. Objaviť sa môžu bolesti šíriace sa z prednej časti hlavy do oblasti záhlavia, svrbenie v nose, kýchanie aj chrápanie. Tieto výrastky môžu časom i rásť, pričom v zriedkavých prípadoch môžu až vyčnievať z nosových dierok, čo je viditeľný prejav ochorenia.

liečba nosových polypov

Zdroj: Shutterstock®

Aká je liečba nosových polypov?

Príznaky nosových polypov neradno podceňovať a pri podozrení na ich výskyt je vhodné zdravotný stav konzultovať s lekárom. Nosové polypy môžu časom úplne vypĺňať nosovú dutinu a spôsobovať výrazné ťažkosti s dýchaním či spánkom, môžu tiež poškodzovať čuch, roztláčať nosové kosti, spôsobovať bolesti hlavy či spôsobiť šírenie infekcie do oka i ďalšie komplikácie. Diagnostika nosový polypov prebieha spravidla v ORL (ušnej, nosnej, krčnej) ambulancii, čiže u otorinolaryngológa. Potrebných môže byť niekoľko vyšetrení, napríklad vyšetrenie nosnej dutiny, RTG prinosových dutín, CT vyšetrenie aj ďalšie. Pri diagnostike je potrebné odlíšiť nosové polypy od zhubných nádorov, ktoré sa môžu vyskytovať v nose a prinosových dutinách.

Liečba závisí spravidla od toho, aké veľké sú polypy, na akom mieste a v akom množstve sa vyskytujú a čo je ich príčinou. Ak napríklad polypy súvisia s alergiou, je potrebné zamerať liečbu aj na riešenie tohto zdravotného problému. Pri menších polypoch sa často v rámci liečby využívajú napríklad spreje do nosa s obsahom kortikoidov, prípadne sú tiež podávanie liečivá vo forme tabliet. Vo vážnejších prípadoch, napríklad v prípade väčších polypov či rozvoja komplikácií alebo pri neúspešnosti konzervatívnej liečby, je možné polypy odstrániť počas  chirurgického zákroku. Pri tomto zdravotnom probléme je však recidíva pomerne častá a aj po chirurgickom odstránení výrastkov sa polypy môžu znova objaviť. 

Pozri aj: Reumatoidná artritída: V ktorom veku sa začína prejavovať a ako?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 25.12.20 18:53

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie, naozaj závisí i od veľkosti polypov.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 26.12.20 19:37

karma
115.00

Mám švagra,ktorému nosové polypy odstraňovali chirurgicky.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:21

SK
karma
113.00

Super článok, stáva sa mi to tiež.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní