5 dôvodov, prečo jesť maliny: O týchto ich účinkoch si možno ani netušila!

5 dôvodov, prečo jesť maliny: O týchto ich účinkoch si možno ani netušila!

Maliny, ktorých zber sa pomaly rozbieha, sú obľúbeným ovocím mnohých z nás. Toto typicky letné ovocie je však nielen nesmierne chutné, ale hlavne zdravé a prospešné pre náš organizmus. Obsahujú mnohé dôležité látky, vrátane ochranných antioxidantov. Rovnako majú blahodarný vplyv napríklad na tráviaci systém či dokonca pokožku tela. V nasledujúcom článku sa na liečivé vlastnosti lahodných malín pozrieme bližšie. Povieme si, prečo sa ich oplatí jesť pravidelne a ako ovplyvňujú naše zdravie.

1. Sú plné vitamínov

Maliny sú v prvom rade zdrojom mnohých dôležitých látok, ktorých deficit sa môže negatívne podpísať na našom zdraví. Skrývajú sa v nich vitamíny C, E aj K a rovnako mnohé z vitamínov skupiny B, napríklad riboflavín, kyselina listová a pantoténová či tiamín. Z minerálnych látok a stopových prvkov sú bohaté najmä na draslík, horčík, vápnik či fosfor. Okrem toho sú dokonca v malom množstve i zdrojom dôležitých nenasýtených mastných kyselín.

Pozri aj: Yerba maté – kofeín v inom podaní: Na zvýšenie koncentrácie aj spaľovanie tukov?

antioxidanty v malinách

Zdroj: Shutterstock®

2. Majú protirakovinové účinky

Maliny, podobne ako aj ďalšie druhy bobuľového ovocia, sú tiež perfektným zdrojom antioxidantov. Ide o prirodzene sa vyskytujúce obranné látky. Antioxidanty majú schopnosť v organizme neutralizovať voľné radikály. Tieto látky napomáhajú chrániť bunky pred poškodením zo strany spomínaných radikálov. Takéto poškodzovanie môže viesť k mutáciám aj aktivácii rakovinových buniek. Značný výskyt voľných radikálov v tele zvyšuje riziko vzniku mnohých ochorení, a to vrátane mnohých druhov rakoviny. Medzi prirodzené látky s antioxidačnými účinkami radíme napríklad aj spomínané vitamíny C a E.

3. Majú menej cukru ako iné ovocie

Ovocie je síce veľmi zdravé a chutné, no mnohé druhy obsahujú zároveň veľa cukru, preto ich treba konzumovať s rozumom. Sladučké maliny však radíme medzi ovocie s najnižším obsahom cukru, a to spolu s brusnicami či černicami. Bez obáv si teda na nich môžete pochutnávať aj pri rôznych redukčných diétach. Dokonca sú vítanou súčasťou stravy aj u jedincov trpiacich cukrovkou. Maliny majú nízky glykemický index a pozitívne ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

zdravie očí

Zdroj: Shutterstock®

4. Starajú sa o oči, pokožku, vlasy aj nechty

Toto chutné bobuľovité ovocie sa vďaka svojmu zloženiu plnému cenných látok stará aj dobrý stav očí. Maliny predstavujú skvelú formu prevencie pred vznikom rozličných problémov s očami. Okrem toho podporujú zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Do jedálnička ich zaraďte, ak vás neustále trápia nejaké kožné choroby. To však ani zďaleka nie je všetko. Tieto chutné sýtoružové bobule podporujú krvotvorbu, znižujú vysoký krvný tlak, pôsobia antisepticky a zlepšujú obranyschopnosť tela.

5. Podporujú trávenie

Maliny sú približne z 80 percent tvorené len vodou. Okrem toho obsahujú malé množstvo sacharidov, bielkovín a zdravých tukov. Pomerne bohaté sú však na vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev. Maliny zaraďte do jedálnička v prípade, keď potrebujete podporiť správnu funkciu trávenia a pravidelné vyprázdňovanie. Dokonca prispievajú k dobrej funkcii metabolizmu. O to viac sú vítanou súčasťou stravy aj u jedincov, ktorí sa snažia redukovať svoju hmotnosť. Okrem toho taktiež napomáhajú z tela odvádzať nadbytočnú vodu.

Odporúčame: Slnko na tanieri: Tieto 3 jednoduché letné recepty musíš vyskúšať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 24.06.19 06:09

ĽŠ
karma
100.00

Maliny sú okrem výbornej chuti naozaj i zdrojom mnohých dôležitých látok.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.06.19 18:20

MM
karma
100.00

máme na záhrade, aj dnes som oberala

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.08.21 20:40

JK
karma
100.00

Mňamnýý maliny mám v záhrade

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní