Ako odstrániť cysty na vaječníkoch? Vyskúšaj overené babské rady

Ako odstrániť cysty na vaječníkoch? Vyskúšaj overené babské rady

Cysty na vaječníkoch sú problémom mnohých žien. Niektoré s nimi bojujú od puberty a udržiavanie ženského zdravia sa stáva ich hlavnou témou života. Moderná medicína nám ponúka celý rad úžasných prostriedkov, oplatí sa však vyskúšať tiež prírodné prostriedky, ktoré pomohli už nejednej z nás. Ako odstrániť cysty na vaječníkoch? 

Trocha anatómie na začiatok

Na začiatok je dôležité zopakovať si, ako to vlastne v ženskej panve vyzerá. Vedľa maternice ležia dva vaječníky, ktoré majú veľkosť mandle. Počas reprodukčného obdobia sa každý mesiac z ochranného obalu naplneného tekutinou uvoľňuje vajíčko.  Deje sa tak striedavo – raz z jedného, raz z druhého vaječníka. Vajíčko sa zachytí vo vajcovode a putuje ďalej smerom do maternice.

Ako vznikne cysta?

V podstate veľmi jednoducho. Telo si to tak nastaví. Keď folikul nepraskne a vajíčko sa neuvoľní, jeho objem sa začne zväčšovať a objaví sa folikulárna cysta. Tá môže narásť až na 6 centimetrov a je plná čírej tekutiny. Jej natrhnutie je potom veľmi bolestivé. Väčšinou zmizne do niekoľkých mesiacov.

Odporúčame: 7 signálov, že máš pleseň v organizme: Môže pleseň zabíjať?

cysty_na_vajecnikoch

Zdroj: Shutterstock®

O čo vlastne ide?

Jednoducho povedané, ide o vačky vyplnené tekutinou nachádzajúce sa na povrchu vaječníka. Tie môžu, ale nemusia spôsobovať ťažkosti. A tak mnoho žien ani netuší, že ich má.

Ako môže žena zistiť, že má cystu na vaječníku?

Mnoho žien nepociťuje žiadne príznaky. Prítomnosť cýst v tele môže byť sprevádzaná bolestivou menštruáciou, silným krvácaním a bolesťami brucha. Upozorniť na cysty môže aj bolestivý pohlavný styk a napäté prsia. Sprevádzané môžu byť horúčkou, zvracaním aj nevoľnosťou, preto by ste nemali odkladať návštevu lekára.

vajecniky_cysty

Zdroj: Shutterstock®

Ktorým ženám hrozia najviac?

Cysty sa môžu objaviť u ktorejkoľvek ženy. Ale najviac sú ohrozené typy v produktívnom veku a v prechode.

Syndróm polycystických vaječníkov

Touto hormonálnou poruchou môže trpieť až 7 percent žien. Ako už názov napovedá, ženy s týmto problémom bojujú s viacnásobnými cystami na vaječníkoch. Majú tiež nepravidelný cyklus, problémy s otehotnením a ďalšie príznaky, ako je napríklad vyššia hladina mužských hormónov alebo väčšie ochlpenie. Je však potrebné uvedomiť si, že ide o hormonálny problém, nie o to, že sa u vás niekoľkokrát v priebehu života objavila nejaká cysta.

Opýtali sme sa niekoľkých žien, čo im pomohlo s ich gynekologickými problémami. Z ich rozprávaní sme pripravili niekoľko tipov, ktoré, ako sa hovorí, „keď nepomôžu, tak neublížia“. Bola by škoda ich neskúsiť. Samozrejme, ako pri všetkých zdravotných problémoch, dbajte na odporúčanie vášho ošetrujúceho lekára.

co_na_cysty

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa liečia?

Malé nezhubné cysty nepotrebujú žiadnu liečbu. Tá je nutná až vtedy, keď cysty spôsobujú bolesti, zväčšujú sa alebo sú príčinou neplodnosti. Vznik a rast cýst sa obmedzuje antikoncepčnými tabletkami.

Bylinky:

  • púpava - je výrazne protizápalová, pôsobí proti tumorom, cystám, myómom
  • ďatelina lúčna - má blahodarný vplyv na zdravie a odporúča sa ženám pri hormonálnych problémoch
  • rebríček obyčajný - rastlina žien, priaznivo pôsobí na nepravidelné a bolestivé menštruácie,  formou sedacích kúpeľov odstraňuje cysty

Pripravte si z týchto byliniek špeciálne gynekologické čaje, ktorým bude vládnuť kráľovná ženských byliniek alchemilka.

Ďalej pomáhajú aj doplnky stravy:

  • horčík;
  • vitamín E a A;
  • ľanový olej.

Pomôže aj hormonálna joga

Táto špecialita sa objavila len pred pár rokmi. Vymyslela ju vitálna žena Dinah Rodrigues z Brazílie a okamžite si získala celý rad nadšených priaznivcov. Zostava cvikov zaberie asi pol hodiny a naučiť sa ju môže každá. Určite nájdete vo svojej blízkosti kurz, ktorý sa bude venovať tomuto obľúbenému cvičeniu.

Zaujme ťa: Vieš, podľa čoho vyberať kuracie prsia? Na toto pozor!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 19.11.19 22:52

JK
karma
100.00

Malé nezhubné cysty nepotrebujú žiadnu liečbu. Tá je nutná až vtedy, keď cysty spôsobujú bolesti, zväčšujú sa alebo sú príčinou neplodnosti. Vznik a rast cýst sa obmedzuje antikoncepčnými tabletkami.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní