Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

Bylinky sú skvelými prírodnými pomocníkmi pri riešení rozličných zdravotných problémov. Niektoré dokážu znížiť vysoký krvný tlak či normalizovať hladinu cukru v krvi, iné sú nápomocné pri tráviacich ťažkostiach alebo ochoreniach dýchacích ciest. Mnohé bylinky je tiež možné používať zvonka, a to napríklad pri kožných ochoreniach či na ošetrenie rán aj popálenín. Medzi veľmi dobré byliny na podporu hojenia rán môžeme zaradiť napríklad nechtík lekársky, repík, rumanček aj Aloe vera. Do tejto skupiny však patrí aj oveľa menej známa rastlina, a to takzvaný mombin žltý. V tomto prípade nie je reč o bylinke, ale o strome. Ktoré časti sa z neho používajú na liečebné účely a aké má účinky?

Poznáte mombin žltý?

Mombin žltý, latinsky Spondias mombin, je opadavý strom z čeľade obličkovcovité. Je známy tiež pod názvom ubos, no v oblastiach výskytu má mnoho ďalších miestnych pomenovaní. Jeho pôvod možno hľadať v Južnej Amerike a hlavne nížinatých oblastiach Amazónie. Za jeho domovinu je považované práve Peru. Tieto stromy nájdeme i v Brazílii, Kolumbii, Bolívii, Karibiku i na juhu Mexika. Neskôr boli dovezené aj do Ázie či Afriky. Rastú v Indii aj na Srí Lanke. Mombin je tropickou rastlinou, ktorá obľubuje vlhko. Je charakteristický pomerne rýchlym rastom, pričom môže dosahovať výšku cez 20 metrov. Má mohutný kmeň a bohatú korunu s množstvom vetiev. 

Má výrazne zvrásnenú a hlboko ryhovanú kôru. Po jej narušení vyteká živicová tekutina, ktorá sa využíva na výrobu lepidiel. Mombin má dlhé zelené listy kopijovitého tvaru a biele voňavé kvetenstvo. Kvety sú drobné a umiestnené sú najmä na koncoch vetiev. Tieto stromy sú charakteristické aj svojimi plodmi. Po dozretí vyzerajú ako žlté slivky. Majú kyselkavú chuť. Na strome rastú usporiadané vo veľkom množstve strapcov. Mombin našiel rôznorodé uplatnenie. Využívajú sa plody, listy aj kôra. Plody sú súčasťou miestnych kuchýň, konzumujú sa ako ovocie alebo sa z nich pripravujú džúsy či džemy. Na liečebné účely sa využíva primárne kôra, a to konkrétne vnútorná kôra. Po vysušení je tmavá a červenkastá.  

Odporúčame: Čím ochutiť ryby a morské plody? Pri príprave nesmú chýbať tieto bylinky!

mombin žltý

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky ubosu?

Vnútorná kôra stromu ubos bola už oddávna využívaná mnohými domorodými komunitami a kmeňmi v oblasti Amazónie a bola súčasťou ich tradičnej ľudovej medicíny. Používali ju najmä ako sťahujúci a zvierajúci prostriedok. Účinky ubosu sa neskôr stali tiež predmetom mnohých vedeckých výskumov a lekárskych štúdií. Droga obsahuje veľké množstvo rôznych účinných látok, napríklad katechíny, steroidy, fenoly aj niektoré vitamíny a minerálne látky. Kôra má vďaka svojmu zloženiu antiseptické, antibakteriálne aj protizápalové účinky. Tiež pôsobí protikŕčovo a analgeticky. Je vhodná na vnútorné aj vonkajšie použitie.

V ľudovej medicíne sa využíva na posilnenie imunitného systému, taktiež na podporu metabolizmu a trávenia. Kôra je bohatá na antioxidanty, čiže prispieva k ochrane buniek pred voľnými radikálmi. Môže byť dobrým podporným pomocníkom pri liečbe plesňových či bakteriálnych infekcií, hnačkách a odporúča sa aj pri anémii. Pomôcť môže pri zápaloch v ústnej dutine, hemoroidoch aj vaginálnych mykózach. Ubos má však veľmi priaznivý vplyv hlavne na pokožku. Zvonka sa využíva pri rozličných kožných ochoreniach, akým je napríklad psoriáza. Pomáha pri zle sa hojacich a hnisajúcich ranách, popáleninách, oparoch, rezných ranách, zapareninách, plesňových ochoreniach kože a podobne.

hojenie rán

Zdroj: Shutterstock®

Ako bylinku využiť pre zdravie?

Sušenú vnútornú kôru stromu mombin žltý je možné zohnať na internete, v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami. Z drogy sa tradične pripravujú odvary na vonkajšie či vnútorné použitie. Pri príprave nálevu vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a neprekračujte stanovené množstvá. Nápoj z mombinu môžete osladiť medom a popíjať pri vyššie spomínaných ťažkostiach, prípadne preventívne. Nie je však vhodný pre deti ani tehotné či dojčiace ženy. Pri rozličných kožných problémoch je možné odvar aplikovať priamo na pokožku. Je vhodný na čistenie a dezinfekciu otvorených rán, zle sa hojacich rán či popálenín aj na ošetrenie pokožky postihnutej kožným ochorením.

Vďaka tomu je možné účinne podporiť hojenie rán a predísť vzniku zápalov. Postihnuté miesta je vhodné niekoľkokrát denne potierať, prípadne je možné odvar použiť vo forme obkladov. Kúru s ubosom je možné podstúpiť pri vaginálnych infekciách, hemoroidoch či plesňových ochoreniach kože. Nápomocné môžu byť v tomto smere sedacie kúpele. Pri zápalových ochoreniach v ústnej dutine je zase možné použiť odvar na kloktanie a výplachy úst. 

Pozri aj: Ako si doplniť energiu a odstrániť vyčerpanie? Pomôže ajurvédska bylina!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.11.20 06:55

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som o ňom nepočula, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 14.11.20 09:20

MC
karma
109.00

zaujímavý článok ,občas by som výťažok z mombinu použila.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní