Hemoroidy: Prečo vznikajú a ako ich vyliečiť?

Hemoroidy: Prečo vznikajú a ako ich vyliečiť?

  • Zdieľaj:
 • 5

Hemoroidy, alebo ľudovo zlatá žila, je nepríjemné ochorenie, ktoré mnohokrát postihuje hlavne staršie osoby či ženy po pôrode. Čoraz častejšie sa však vyskytuje aj u ľudí po tridsiatke.

Prejavuje sa pocitmi nepohodlia, krvou v stolici i bolesťou. V dnešnej dobe je už viacero možností, ako tento zdravotný problém riešiť.

Existuje niekoľko zásad, ktoré pri dôslednom dodržiavaní dokážu zlepšiť zdravotný stav. V článku vám prinášame všetky dôležité informácie o hemoroidoch, aj zopár tipov, ako si s nimi poradiť!

Čo sú hemoroidy?

Ochorenie známe ako hemoroidy či zlatá žila vzniká v dôsledku rozšírenia a zápalu žíl v análnom kanáli. Predispozícia pre vznik choroby môže byť vrodená, no mnohokrát sú postihnutí hlavne ľudia vyššej vekovej kategórie alebo so sedavým zamestnaním i osoby trpiace častou zápchou a tvrdou stolicou. Medzi ďalšie faktory, ktoré sa pod vznik zlatej žily taktiež podpisujú, môžeme zaradiť nezdravý životný štýl, tehotenstvo, obezitu, nedostatočnú hygienu a infekcie konečníka.

Hemoroidy delíme na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy vznikajú v stenách konečníka, a to približne 3 cm od análneho otvoru. Zvyčajne nie sú bolestivé, môžu sa prejaviť krvácaním a tvorbou hlienu. Tie vonkajšie sú v okolí análneho otvoru viditeľné a vytvárajú akési modré uzly. Tento typ hemoroidov je menej častý, ale niekedy aj bolestivejší.

Pozri aj: Ako sa stravovať pred a po tréningu?

prejavy hemoroidov

Zdroj: Shutterstock®

Takéto sú prejavy ochorenia

Hemoroidy majú niekoľko štádií. Postihnutý najprv vôbec nemusí vedieť, že u neho začína nejaký zdravotný problém, prípadne sa môže cítiť menej pohodlne. Žila býva len mierne vystúpená, môže sa objaviť slabé krvácanie. V druhom štádiu sa žila vysúva už viac, no dokáže sa sama od seba vrátiť na pôvodné miesto. Sprievodnými javmi sú krvácanie, pálenie i svrbenie. V tomto momente je potrebné začať toto ochorenie riešiť, aby sa zdravotný stav nezhoršil.

Počas ďalšej fázy sú už hemoroidy výrazné, žilu je však možné zasunúť manuálne. Objavuje sa hlienovitý výtok i opuch zapáleného konečníka. Posledné štádium je charakteristické tým, že hemoroidy sú trvale vysunuté a nepomáha ani manuálny tlak. Krvácanie je častejšie, môžu sa vyskytnúť ťažšie zápalové procesy a pri akútnom zhoršení stavu i výrazná bolesť. Vo veľmi ťažkých prípadoch, kedy hemoroidy spôsobujú človeku nepretržité problémy, sa zvyčajne pristupuje k chirurgickému riešeniu.

dostatočná hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Držte sa týchto zásad

Pri dôslednom dodržiavaní niekoľkých zásad je pri nižších štádiách hemoroidov veľká šanca na zlepšenie zdravotného stavu. Dôležitá je v prvom rade dostatočná hygiena po veľkej potrebe. Vhodné je dopriať si sprchu, prípadne použiť vlhčené obrúsky určené priamo na hemoroidy. Dbajte na dostatočný prísun probiotík a prebiotík, aby ste sa vyhli zápche. Taktiež pite dostatočné množstvo tekutín. Naopak sa vyhýbajte pikantným jedlám či alkoholu, ktoré môžu stimulovať prekrvenie konečníka.

Doprajte telu dostatok vitamínu C a karotenoidov. Tieto látky totiž posilňujú pevnosť a pružnosť ciev. Zlepšenie stavu hemoroidov zabezpečíte nielen hygienou a vhodnou stravou, ale aj pohybom. Ten vám pomôže s lepšou peristaltikou čriev. Nemusíte sa venovať žiadnym namáhavým športom, postačí napríklad i 30 minút chôdze počas dňa. Ak máte sedavé zamestnanie, dávajte na pravidelný pohyb a strečing ešte väčší dôraz. V prípade dlhého sedenia v robote si môžete zaobstarať i špeciálny podsedák s otvorom, ktorý uvoľňuje tlak na konečník. Nie je vhodné ani dlhé vysedávanie na toalete a úplným tabu by malo byť tlačenie pri veľkej potrebe.

doplnková liečba hemoroidov

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšať môžete kúpele i obklady

Pri ľahkých formách hemoroidov často pacientom zaberajú i rôzne domáce spôsoby liečenia. Veľkú pomoc ponúka napríklad príroda. Veľmi účinné sú sedacie kúpele z dubovej kôry, repíka lekárskeho, myšieho chvosta, nechtíka i rumančeka. Kúpeľ s odvarom z dubovej kôry má skvelé sťahujúce účinky. Štyri polievkové lyžice kôry zalejte dvomi litrami vody a po dosiahnutí bodu varu pomaly povarte ešte päť minút. Nechajte lúhovať aspoň 15 minút a nalejte do vane s vlažnou vodou. Proti zápalom je dobrý odvar z rastliny hamamel virgínsky.

Pri kúpeli môžete použiť i esenciálne oleje. Do vane pridajte 10 kvapiek levanduľového, citrónového alebo rozmarínového olejčeka. Zvonka môžete postihnuté miesto ošetriť podrvenými listami skorocelu. Kašičku nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Na potieranie je výborný aj gél z aloe vera. Na vymývanie vyskúšajte použiť odvar z pľúcnika lekárskeho. Ako doplnok liečby si doprajte i dobrý bylinný čaj, napríklad zo žihľavy dvojdomej, prasličky roľnej či harmančeka.

Odporúčame: Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 24.09.17 14:36

MM
karma
118.00

našťastie zatiaľ tieto problémy nepoznám

 • 0
Odpovedať

Zuzana Úradníková 24.09.17 20:43

karma
79.00

Nepríjemné aj ja som snimi po porode bojovala...

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 25.09.17 10:30

MF
karma
67.00

tak toto je naozaj nepríjemné ochorenie...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 09:29

SK
karma
113.00

nepríjemnééé

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 20.12.17 18:50

JK
karma
103.00

zaujímavé čitanie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!
LIFESTYLE

Rodinná dovolenka podľa francúzskej komédie Úsmev, prosím!

 • 1
 • 09.06.2022
Syndróm Petra Pana alebo prečo niektorí muži nikdy nedospejú
Sebarozvoj

Syndróm Petra Pana alebo prečo niektorí muži nikdy nedospejú

 • 3
 • 15.06.2022
Vitamín B1 v ľudskom tele – aké ochorenie spôsobuje jeho nedostatok?
Zdravie

Vitamín B1 v ľudskom tele – aké ochorenie spôsobuje jeho nedostatok?

 • 6
 • 12.06.2022
TOPlist