Ako predísť zafarbeniu zubov? Poradíme pri akom jedle by ste si mali dať pozor

Ako predísť zafarbeniu zubov? Poradíme pri akom jedle by ste si mali dať pozor

Jedlo patrí k životu rovnako ako vzduch. Každé jedlo však nejakým spôsobom vplýva aj na naše zuby a pri nesprávnej zubnej starostlivosti môže mať za následok ich dočasné alebo dokonca trvalé zafarbenie. Nejde pritom len o nežiaduce zafarbenie spôsobené pravidelným fajčením, či častou konzumáciou kávy alebo červeného vína. Možno budete prekvapení, ale sfarbiť vaše zuby môžu aj iné potraviny.

Medzi tradičné potraviny, ktoré spôsobujú nepríjemné zafarbenie zubov patria perlivé nápoje a nemusia byť zákonite ani výrazne farebné. Aj sýtené nápoje svetlej farby obsahujú prvky, ktoré majú za následok, že zuby sú náchylnejšie chytať žltkastý odtieň. Okrem tých si treba dávať pozor aj na džúsy, ktoré obsahujú veľa pigmentu. Rovnako je na tom aj káva, či čaj. Pri čaji je zafarbenie najpozorovateľnejšie po konzumácii čierneho čaju,“ radí MUDr. Zuzana Chudobová z kliniky Family Dental Care.

Odporúčame: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

nápoje farbiace zuby

Zdroj: Shutterstock®

TIP: 

Ak chcete obmedziť zafarbenie zubov od nápojov, použite pri ich konzumácii slamku. Znížite tak priamy kontakt zubov s kyselinami a pigmentami a nežiaduci účinok tak minimalizujete. Rovnako môže pomôcť bieliacia zubná pasta. Ideálnou voľbou pre dôkladné čistenie zubov sú napríklad zubné pasty Signal White Now. Vďaka revolučnej technológii je rozdiel viditeľný už po prvom použití.

potreviny ktore farbia zuby

Zdroj: Shutterstock®

Okrem nápojov je potrebné si dať pozor aj na omáčky. Sú síce chutným doplnkom k jedlu, ale môžu mať za následok nepríjemné zafarbenie zubov. Napríklad obľúbená sójová omáčka či paradajková omáčka vám k bielemu úsmevu rozhodne nepomôžu. Rovnako tak kari omáčka a balsamico. Zafarbiť zuby vám môže aj bobulové ovocie bohaté na pigmenty, ako sú čučoriedky, černice, granátové jablko. S bielymi zubami sa nepochválite ani po konzumácii čerešní. Samozrejme toto zafarbenie je len dočasné a pri dodržiavaní správnej ústnej hygieny sa netreba konzumácie týchto potravín obávať. Konzumácia ovocia bohatého na pigmenty je zdraviu prospešná a nie je vhodné ju úplne obmedziť.

Odporúčame:  Anjelské znamenia v podobe čísel

jedlá farbiace zuby

Zdroj: Shutterstock®

Síce sa vraví, že po každom jedle by sme si mali hneď čistiť zuby, nemusí to byť prospešné. Najmä po konzumácii kyslých jedál je naša zubná sklovina oslabená a čistením zubov hneď po jedle si môžeme skôr ublížiť. Ideálnym riešením je teda si ústa vypláchnuť vodou a s čistením počkať aspoň 30 minút. Nemusíte sa báť, že za túto dobu vám zuby trvale zožltnú,“ upozorňuje MUDr. Chudobová.

 

potreviny ktore farbia zuby

Zdroj: Shutterstock®

TIP:

Zubná pasta Signal White Now Gold obsahuje až 3-krát viac svetlomodrých okamžite bieliacich častíc oproti ostatným variantom Signal White Now a okamžitý výsledok je tak viditeľnejší. Pre pánov, ktorí si neodpustia cigaretu alebo pohár vína je na trhu dostupná pasta Signal White Now Men Superpure špeciálne navrhnutá pre okamžitý optický efekt belších zubov, svieži dych a navyše pri pravidelnom používaní redukuje pigmentové škvrny na zuboch. Variant Deep Cool okrem okamžitého optického bieliaceho účinku osvieži dych silnou mentolovou chuťou. Očariť svoje okolie krásnym bielym úsmevom tak môžete vďaka pastám Signal White Now v priebehu niekoľkých minút!

Odporúčame:  5 zásad, ako správne podporiť imunitu v zimnom období?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 22.02.16 06:34

SK
karma
113.00

urcite zubnu pastu vyskusam

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 29.02.16 17:16

karma
93.00

tie zubné pasty nevedia robiť zázraky :D

  • 0
Odpovedať

Karina Bartakovičová 02.03.16 15:32

KB
karma
-1.00

tiež neverím bieliacim zubným pastám, istota je pravidelná ústna hygiena

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 04.03.16 14:25

KJ
karma
-1.00

Zubná pasta nepomohla na bielenie zubov

  • 0
Odpovedať

Lenka Lapuniková 11.03.16 18:07

LL
karma
-1.00

Neverím, že zubná pasta dokáže spraviť taký zázrak.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní