Ako sa chrániť pred kliešťami a chorobami z nich? Toto je najúčinnejšie riešenie!

Ako sa chrániť pred kliešťami a chorobami z nich? Toto je najúčinnejšie riešenie!

Je taký malý, že od zeme ho nie je vidieť, no dokáže spôsobiť obrovské problémy a dokonca dokáže človeka aj usmrtiť. Hovoríme o kliešťovi, ktorý je postrachom milovníkov prírody, ale aj domácich miláčikov. Na Slovensku sa dokonca vyskytuje viac ako 20 rôznych druhov kliešťov, ktoré prenášajú baktérie a vírusy.

Sezóna kliešťov je pomerne variabilná. Záleží od počasia a denných teplôt, pri ktorých začínajú byť kliešte aktívne. V tomto prípade môžeme hovoriť o teplotách nad 10 °C, kedy by ste pred pobytom v prírode mali uvažovať nad použitím repelentu.

Kliešť si svoju obeť vyberá. Ak sa dostane na telo človeka a nevyhovuje mu, tak sa stiahne a z tela alebo oblečenia odpadne. Keď nájde vhodnú obeť, tak pokožku znecitlivie výlučkom slinných žliaz, ktorý obsahuje anestetikum a zavŕta sa do kože. Okrem toho, že kliešť „vyciciava“ krv, tak tiež do nej vypúšťa svoje sliny, ktoré naviac obsahujú pomerne nebezpečné látky. Tie dokážu poškodiť imunitný systém hostiteľa, a to je dôvod, prečo sa často skloňujú choroby prenášané kliešťami

Pozri aj: Toxickí ľudia: Týchto 5 typov osobností ťa stiahne dole

repelent proti kliešťom

Zdroj: Shutterstock®

Najúčinnejší repelent proti kliešťom

Kliešte sa najčastejšie prisávajú na pokožku vo vlasoch, slabinách alebo na intímnych partiách. Ak ste už mali s kliešťom skúsenosť, tak určite budete súhlasiť, že jeho odstránenie nie je úplnou malinou. Jedni vravia, že treba použiť olej a vytáčať ho, iní zase odporúčajú jeho vykývanie. Aby ste však nemuseli zisťovať a premýšľať nad tým, ako správne vybrať kliešťa, tak myslite na prevenciu a vyrobte si domáci repelent proti kliešťom.

Budete potrebovať pol litra destilovanej vody, rozmarín a vínny ocot. Vodu priveďte k varu a odstavte ju. Do takto prevarenej destilovanej vody pridajte 10 gramov listov rozmarínu a nechajte lúhovať, až kým vám zatiaľ rozmarínový čaj nevychladne. Po vychladnutí ho preceďte a pridajte lyžicu vínneho octu.

Takto pripravený roztok poriadne premiešajte a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Repelent uchovávajte v chladničke a pred pobytom v prírode sa ním nastriekajte.

Nie je rozmarín pre vás to pravé orechové? Teda jeho aróma vám nie je sympatická? Tak ho nahraďte majoránom, eukalyptom, levanduľou, klinčekmi alebo bazalkou – tie majú rovnako odpudzujúce účinky na kliešťov ako rozmarín.

ako chrániť zvieratá pred kliešťami

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa už vyberiete do prírody sami alebo so svojím domácim miláčikom, tak myslite na svoje zdravie a rovnako aj zdravie svojho štvornohého miláčika. Okrem toho, že by ste mali chrániť seba pred kliešťami, komármi a ďalším hmyzom, ktorý striehne na každom kroku, tak by ste mali chrániť aj svojho psa. Viete, ako chrániť psa pred kliešťami? Jednoducho prostredníctvom vyššie uvedeného repelentu, ktorý má rovnaké ochranné účinky aj na domáce zvieratá.  


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Milka Damašková 15.07.19 01:43

MD
karma
132.00

Tento repelent určite vyskúšam. Na mňa totiž kliešte vyslovene poľujú, už som ich mala veľa. Ten posledný sa na mňa prisal napriek repelentu z drogérie a ďalším protikliešťovým opatreniam. A nakazil ma, bohužiaľ..

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.07.19 06:21

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi rada vyskúšam, ďakujem!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní