Baktéria Shigella: Milión ľudí ročne kvôli nej príde o život!

Baktéria Shigella: Milión ľudí ročne kvôli nej príde o život!

Už ste niekedy počuli o črevnom ochorení menom šigelóza? Na Slovensku síce nie je až tak známa, keďže sa tu ňou nakazí iba približne tisícka ľudí ročne, no vo svete je o to viac obávaná. Baktéria Shigella, spôsobujúca toto ochorenie, zabije ročne približne milión ľudí, pričom sa ňou nakazí až 165 miliónov ľudí ročne na svete. Ide teda o vražedné ochorenie, ktoré v žiadnom prípade netreba podceňovať. Kde sa vysoko nákazlivému neduhu darí najlepšie a ako sa ochorenie prejavuje?

Silnejšia ako E.coli

V našich zemepisných šírkach sa v oblasti črevných ochorení stretávame skôr s baktériou E.coli, ktorá je veľmi podobná Shigelle, no slabšia. Hlavným prejavom šigelózy nie je len silná hnačka, ale aj sprevádzajúce bolesti až kŕče v bruchu a horúčky. Niekedy sa prejavuje aj vracaním. Šigelóza sa najviac a najrýchlejšie šíri v krajinách, ktorým hygiena nie je práve najvlastnejšia. No stretneme sa s ňou aj v škôlkach či v nápravných zariadeniach s vyššou koncentráciou ľudí. Baktéria Shigella sa do organizmu dostáva cez ústa do žalúdka a usádza sa v črevách, kde sa prejavuje ako črevné ochorenie. Telo opúšťa v stolici.

Zaujme ťa: Piješ kupované ovocné šťavy? Povieme ti, prečo džúsy nie sú zdravé

výskyt baktérie Shigella

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prenáša?

Možno sa pýtate, ako sa dostanú ľudské výkaly k ústam iného človeka. Nie je to také ťažké. Najčastejšie v civilizovanom svete chorobu prenášajú malé deti, pri ktorých sa stane, že pri vymieňaní plienok dôjde k priamemu styku so stolicou nakazenou baktériou. Vtedy stačí už len veľmi málo. Verte či nie, no Shigellu môžete do tela dostať aj cez ovocie a zeleninu v prípade, že ste nedôslední pri ich umývaní. Tieto čerstvé produkty sa mohli do kontaktu s nakazenou ľudskou stolicou dostať ešte na poli, na ktorom vyrástli. V neposlednom rade môžete so Shigellou opustiť verejné bazény, teda plaváreň či wellness centrum.

Liečba šigelózy

Šigelóza je nepochybne nepríjemné ochorenie, z ktorého sa však veľká väčšina pacientov dokáže dostať úplne sama. Stačí oddych a veľa, veľa tekutín, ktoré vaše telo hnačkovaním a zvracaním stráca. Rekonvalescencia po šigelóze trvá zväčša maximálne týždeň. Kedy však s chorobu navštíviť lekára? Ako vždy vtedy, keď máte pocit, že si vaše telo nevie samé rady. Pri veľkých bolestiach a taktiež pri veľmi silnej hnačke či nezastaviteľnom vracaní. Červeným signálom môže byť aj krv v stolici alebo vysoká horúčka. Obzvlášť rizikovou skupinou pacientov sú seniori a novorodenci, s ktorými je potrebné navštíviť lekára ihneď.

šigelóza u detí

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia je kľúč

Keďže na šigelózu neexistuje vakcína, vašou jedinou šancou je poriadna prevencia v podobe striktnej hygieny. Pamätajte, že človek môže byť nositeľom Shigelly aj keď nemá príznaky, čo z baktérie robí naozajstné nebezpečenstvo. Umývajte si ruky, dávajte si pozor, čo jete a pri prebaľovaní vášho dieťatka sa vyhýbajte priamemu styku so stolicou.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 10.02.19 06:39

ĽŠ
karma
100.00

Ochorenie, ktoré v žiadnom prípade netreba podceňovať!

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 10.02.19 13:38

karma
113.00

co na nás čeká na každém rohu

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.02.19 18:22

MM
karma
100.00

baktérie číhajú na nás všade, treba posilňovať imunitu

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.02.19 19:46

PV
karma
113.00

Človek ani netuší , čo môže spôsobiť len také neumytie rúk. Je tu už veľa vírusov a baktériií. Nevieme čo nás môže doslova zabiť.. !!! Je strašný tento svet.. A ničia ho samotní ľudia.. Hrozné.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 10.02.19 22:47

karma
112.00

No,ste ma pekne naľakali...

 • 0
Odpovedať

Tedy Ted 11.02.19 00:42

TT
karma
-1.00

nechapem preco kazde ilustracne foto k podobnej teme maju zeny vykrivene nohy


 • 1
Odpovedať

Ivana Šurániová 12.02.19 10:15

karma
100.00

och a zase nieco zle

 • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 12.02.19 14:06

DB
karma
96.00

fúúú,toto ma dostalo

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 14.02.19 20:59

JK
karma
100.00

Ešte som o tejto chorobe nepočul

 • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 18.02.19 18:31

karma
108.00

o takejto bakterii som este nepocula veru

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní