Bolesť v krku a zápal očných spojoviek: Aj tak sa prejavuje infekcia adenovírusmi!

Bolesť v krku a zápal očných spojoviek: Aj tak sa prejavuje infekcia adenovírusmi!

Bolesť v krku v kombinácii so suchým kašľom či zápalom očných spojiviek môže poukazovať na takzvanú adenovírusovú infekciu. Toto ochorenie sa častejšie vyskytuje u mladších jedincov, no obísť nemusí ani starších. Má pomerne rýchly nástup a príznaky sa môžu objaviť veľmi skoro. Liečba pritom nebýva nijako zvlášť špecifická, zvyčajne treba chorobu jednoducho preležať. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo je adenovírusová infekcia, ako sa prejavuje aj lieči!

O aké ochorenie ide?

Pod pojmom adenovírusová infekcia rozumieme infekčné ochorenie, ktorého príčinou sú takzvané adenovírusy, resp. vírusy z čeľade Adenoviridae. Kedže ide o vírusy, nie sú schopné rozmnožovať sa samostatne, čo znamená, že na to potrebujú inú živú bunku. Charakteristické sú tým, že nemajú obal vo forme fosfolipidovej dvojvrstvy a ich genetickú informáciu kóduje DNA. Adenovírusy vyvolávajú rozličné druhy chorôb, napríklad ochorení dýchacích ciest aj gastrointestinálneho (žalúdočno-črevného) alebo urogenitálneho (močovo-pohlavného) systému. Adenovírusovú infekciu radíme medzi respiračné ochorenia, pričom sa niekedy vyskytuje sezónne, a to počas zimných mesiacov, ale aj na začiatku leta.

Vyskytuje sa vo zvýšenej miere u malých detí, no v rizikovej skupine sa nachádzajú aj starší jedinci. Inkubačná doba je zvyčajne od 5 dní do 2 týždňov. Zdrojom infekcie je pritom chorý človek, ktorý v prostredí počas trvania choroby šíri vírus. Ten sa teda bežne prenáša vzduchom, zriedkavejšie vodou či prostredníctvom nejakých predmetov a podobne. Vírus v tele človeka napáda najmä horné a dolné dýchacie cesty, čo súvisí so vznikom pridružených zdravotných problémov.

Odporúčame: Návod, ako schudnúť s jogou: Skús pozície, ktoré požierajú tuk

prejavy adenovírusovej infekcie

Zdroj: Shutterstock®

Takéto sú prejavy infekcie

Prejavy adenovírusovej infekcie zvyknú nastupovať pomerne rýchlo. Ochorenie sa pritom v začiatkoch často podobá na chrípku či obyčajné prechladnutie. Ako prvé sa zvyčajne okrem zvýšenej teploty objavujú problémy respiračného charakteru, najmä sťažené dýchanie, respektíve dýchavičnosť. K tomu sa pridávajú ďalšie príznaky infekcie horných dýchacích ciest, ako napríklad bolesť v krku a bolesť pri prehĺtaní či výtok z nosa. Ďalším typickým príznakom je aj kašeľ, ktorý je v mnohých prípadoch veľmi suchý a neproduktívny.

U postihnutého sa zvyčajne rozvinie aj zápal očných spojoviek. Pacienta trápia začervenané oči a zvýšené slzenie. Okrem toho sa objavujú aj menej špecifické prejavy, ktoré sprevádzajú aj mnohé ďalšie ochorenia, ako napríklad slabosť, znížená chuť do jedla či bolesť hlavy. Infekcia však môže ďalej postupovať, pričom sa pridružujú aj ťažkosti tráviaceho traktu, napríklad bolesť brucha. V prípade, že dôjde k výskytu príznakov typických pre nachladnutie v kombinácii s hnačkami, môže ísť už o adenovírusovú enteritídu. 

liečba adenovírusovej infekcie

Zdroj: Shutterstock®

Ako toto ochorenie liečiť?

Lekár diagnostikuje ochorenie zvyčajne na základe klinických príznakov, ktoré sú u pacienta prítomné. V prípade potreby sa tiež vykonávajú ďalšie laboratórne testy. Liečba adenovírusovej infekcie je zvyčajne farmakologická a symptomatická. To znamená, že sú postihnutému podávané liečivá, pričom samotná liečba je zameraná primárne len na tlmenie príznakov, čiže napríklad horúčky, kašľa či zápalu spojiviek. Antivírusové lieky nebývajú nejako zvlášť účinné. Pri nekomplikovaných formách ochorenia pacient potrebuje najmä pokoj na lôžku a dostatočný oddych.

Možné je liekmi znižovať horúčku, tlmiť kašeľ či pomocou kvapiek liečiť problémy s očami. V prípade výskytu tráviacich ťažkostí sa odporúča diéta a suchá strava. Pri menej ťažkej forme adenovírusovej infekcie trvá liečba pacienta okolo jedného týždňa. Ak je u pacienta prítomná ťažšia forma ochorenia, môže liečba trvať aj tri týždne. V prípade veľmi vážnych komplikácií sa pristupuje k hospitalizácii.

Pozri aj: Prečo jesť jahody hoci aj každý deň? Toto si o nich netušila!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.06.19 05:36

ĽŠ
karma
100.00

Nie príliš známy výraz, no určite nepríjemné ochorenie.

  • 0
Odpovedať

Anna Vargová 12.06.19 15:59

AV
karma
104.00

O tomto ochorení som ešte nepočula. Dúfam, že sa s ním ani nestretnem

  • 0
Odpovedať

Milan Štefan 12.06.19 21:16

karma
-1.00

tak neviem,nepoznam ochorenie,ale daktore symptomy mam

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 12.06.19 22:56

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní