Varixy na nohách ako trvalá choroba?! Dajú sa vôbec kŕčové žily liečiť?

Varixy na nohách ako trvalá choroba?! Dajú sa vôbec kŕčové žily liečiť?

Vedeli ste o tom, že na varixy končatín, inak povedané kŕčové žily, trpí až 80 % Slovákov? Z toho väčší podiel tvoria ženy. Aj keď v prvotných štádiách nemusia kŕčové žily človeka obmedzovať a vníma ich len ako estetickú nedokonalosť, zanedbanie tohto zdravotného problému sa istotne nevypláca. O príčinách vzniku kŕčových žíl, ale aj o preventívnych opatreniach proti nim sa dočítate viac v článku.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Problémy so žilami, ktorých funkciou je odvádzať krv naspäť do srdca, sa čoraz častejšie vyskytujú so stúpajúcim vekom, ale príčinou môže byť aj genetika, zlá životospráva aj nedostatok pohybu. Kŕčové žily sa objavujú tiež pri nedostatočnej srdcovej činnosti, pri problémoch s obehom, pľúcami či pečeňou.

Primárne varixy spôsobuje vrodená porucha väziva vo vnútri žíl, pri nich teda hovoríme o genetickej predispozícii. Sekundárne varixy však vznikajú ako dôsledok, pričom môže dôjsť k poškodeniu žilovej steny alebo poruche žilových chlopní. Funkciou žilových chlopní je bránenie spätného toku krvi, keď sú však poškodené, dochádza k vnútornému tlaku a žily sa začínajú nepríjemne vydúvať.

Pozri aj: Varovné signály tela – svrbenie či vypuklé oči: Spoznaj chorobu včas!

Kŕčové žily

Zdroj: Shutterstock®

Čo s už vzniknutými kŕčovými žilami?

Príznaky, akými sú pocity ťažkých nôh, kŕče, opuchy, tlak v lýtkach a ich bolesť či viditeľné zmeny na koži, nemožno podceňovať. Ochorenie žíl sa totiž pri neriešení problému môže stupňovať a vyústiť do zápalu žíl, vredov predkolenia či trombózy. Faktom je, že už vzniknuté kŕčové žily nemožno vyliečiť, ale len odstrániť, či už chirurgicky, sklerotizáciou (funguje na menšie žilky) alebo laserom.

žily normálne a kŕčové žily

Zdroj: Shutterstock®

Aká je prevencia kŕčových žíl?

Ak máte genetickú predispozíciu na kŕčové žily alebo ste zbadali, že sa vám tie vaše začali vydúvať, ale zatiaľ je proces ich vzniku len na začiatku, môžete proti nim preventívne zakročiť viacerými spôsobmi. Samozrejme, prevencia je vhodná pre všetkých. A dole spomínané opatrenia by mali aplikovať aj ľudia, ktorí už na kŕčové žily trpia. V prvom rade je však dôležitá liečba stanovená lekárom.

 • Veľmi efektívnym preventívnym krokom proti varixom je pravidelný pohyb, a to predovšetkým plávanie, ale aj bicyklovanie, rýchla chôdza, no vyhnúť by ste sa mali silovým športom.
 • Riziko hromadenia krvi v žilách zmenšuje aj dostatočný pitný režim a k zdravým žilám napomôže tiež vhodný výber stravy, predovšetkým tej, ktorá je bohatá na vlákninu, vitamíny C aj E, zinok a rastlinné flavonoidy.
 • Vyhnúť by ste sa však mali fajčeniu, cukru, alkoholu, dlhému zotrvávaniu v jednej polohe, tesnému oblečeniu či dlhému státiu.
 • V lekárni dostanete aj takzvané venofarmaká, ktoré spevňujú steny žíl a zabraňujú zhoršeniu stavu za pomoci látok, akými sú rutín, hesperidín alebo diosmín.
 • Na zlepšenie prekrvenia môžete využiť aj striedavú sprchu s teplou a studenou vodou, pričom končiť by ste mali prúdom studenej vody. Pre zdravie žíl je však nevhodné dlhé kúpanie sa v horúcej vode.
 • Na úľavu pri ťažkých nohách a na zmiernenie prejavov kŕčových žíl pomôže aj máčanie končatín v odvare z dubovej či vŕbovej kôry.
 • Účinné a odborníkmi odporúčané je taktiež nosenie kompresných pančúch, resp. podkolienok, ktoré možno dostať aj bez predpisu v zdravotníckych potrebách. Pri problémoch so žilami by sa mali nosiť denne, a to najmä v lete.

Inšpiruj sa: Zisti, ako krájať cibuľu bez sĺz. Uvidíš, odteraz už nevyroníš ani jednu!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 08.06.19 08:18

ĽŠ
karma
100.00

Kŕčové žily, žiaľ, strpčujú život mnohým ľuďom.

 • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 08.06.19 19:01

ZM
karma
87.00

V clanku chyba jedna zakladna a dolezita informacia ! Ide o to, ze ak clovek stoji alebo sedi, potom krv z noh nemoze normalne cirkulovat - srdce ju nedokaze vypumpovat hore ! Na to sluzi takzvana svalovo-cievna pumpa, ktora funguje tak, ze napnuty sval vytlaci krv so svojho objemu podobne, ako ked sa zmyka skrucanim pradlo. Vytlaceny objem krvi nie je velky, preto aby to fungovalo, musia spravne fungovat v zilach spatne klapky. Ale najdolezitejsi je pohyb - pri ostrejsej chodzi, drepoch, stupani po schodochm, bicyklovani a pod. krv cirkuluje spravne, pri sedeni alebo stati na miesta nie - preto od neho opuchaju nohy a rozvijaju sa krcove zily.
Takze ak sedite, treba aspon kazdych par minut vstat alebo nohy vylozit hore. A do potravy pridat pohanku, ale aj jest a huspeninu (kolagen) s C-vitaminom !

 • 1
Odpovedať

Jakub Obukaj 08.06.19 21:18

JO
karma
-1.00

Krčové žily sa dajú vyliečiť pomocou sódy bikarbony. Je niekde na trhu knižka od Ruského liečiteľa N.I.Danikova: Liečivá sóda - zázrak pre zdravie. So sódou bikarbonou sa dá liečiť a vyliečiť vyše sto chorôb, napríklad čistí steny ciev od usadenínsolí a cholesterolu, upravuje a normalizuje krvný tlak, má omladzujúci účinok na celý organizmus, obnovuje a posilňuje imunitu, zmierňuje krvácanie ďasien, znižujeriziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, spevňuje a bieli zuby, lieči a používa sa na prevenciu krčových žíl, nespavosti, cukrovky a vyše 100 ochorení.

 • 0
Odpovedať

Jakub Obukaj 08.06.19 21:39

JO
karma
-1.00

Ja pijem síce len vodu z vodovodu, ale do dvojlitrovej fľaše od kofoly si dávam dobrú, teda plnú polievkovú lyžicu sódy bikarbony. Robím to už asi štyri týždne a bol som u lekárky pre potvrdenie zdravotného stavu kvôli vráteniu vodičského preukazu. Pri meraní tlaku ručička na tom budíku nejako skákala. Po popočúvaní cez stetoskop lekárka povedala, že sa mi srdce niekam ponáhľa a predpísala mi nejaký liek na jeho pribrzdenie. Tak ja si to vysvetľujem takto: dlhé roky som bol toxikovaný, zaťažený a srdce s ťažkosťou išlo. Ale ak som začal používať sódu bikarbonu, jednak na pitie aj na detox, tak sa niečo odbúralo a preto srdce ide teraz ľahšie ako pri zaťažení. Sódu používam aj na detox tak, ze do vaňového kúpeľa v teplej vode dám 30 dg sódy bikarbony a močím sa tam hodinu až hodinu a pol. Z vane vstávam ľahúčko, je to veľmi príjemný pocit, ktorý sa nedá slovami opísať.
V stredu som bol na odbere krvi, lebo asi ani lekárka tomu neverila. V piatok včera boli výsledky alekárka povedala, že moje výsledky sú vynikajúce, že také ani niektorí novorodenci nemajú. Takže SÓDA BIKARBONA - ZÁZRAK PRE ZDRAVIE.

 • 1
Odpovedať

Renáta Gallerová 08.06.19 22:35

RG
karma
108.00

Náučný článok...ja mám zatiaľ len pavučinku na jednej nohe, no dúfam, že v budúcnosti nebudem mať problémy s kŕčovými žilami aj keď to máme v rodine...

 • 1
Odpovedať

Milan Štefan 11.06.19 21:01

karma
-1.00

terza uz je nastastie moznost vyberu z viacerych metod na ich zbavenie sa,skoda len ze poistovne preplacaju iba tu klasicku drasticku

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 12.06.19 22:26

JK
karma
100.00

Naštastie toto ochorenie nemám ani nik v rodine

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní