Bolestivé afty v ústach: Triky, ktoré zaberú v priebehu 24 hodín!

Bolestivé afty v ústach: Triky, ktoré zaberú v priebehu 24 hodín!

Najväčším zlozvykom je obhrýzanie pera, nechtov alebo cmúľanie iných vecí, ktoré do úst nepatria. A to nielen u detí, ale aj u dospelých. Koľkokrát ste sa pristihli pri tom, ako obhrýzate vrchnák pera popri tom, ako ste premýšľali? Je to zlozvyk, ktorý môže prispieť ku vzniku áft v ústach. No nielen to. Afty predstavujú infekciu, ktorá sa môže vytvoriť na vnútornej strane líc alebo na jazyku, na ktorom sa vytvárajú bolestivé biele alebo žltkasté hrbole.

Afty nie sú nebezpečné, nie sú ani neliečiteľné a hlavne existujú mnohé príčiny vzniku áft. Vytvárajú sa predovšetkým u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Afty sú spôsobené v dôsledku pôsobenia kvasinky Candida albicans, ktorá sa prirodzene nachádza v ústach. Ak nie je imunitný systém oslabený, dokáže zabrániť šíreniu kvasiniek, a teda aj infekcií. Na druhej strane, ak dôjde k jeho oslabeniu, kvasinky sa začnú šíriť, v dôsledku čoho sa vám v ústach môžu vytvoriť afty.

Rovnako aj cukrovka môže byť príčinou vzniku áft v ústach a na jazyku. Nekontrolovaný diabetes totižto oslabuje imunitný systém, spôsobuje nárast hladiny cukru v organizme, v dôsledku čoho sa v organizme vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie kvasinky Candida albicans. Poprípade oslabenie imunitného systému môže spôsobiť obyčajná chrípka či závažnejšia rakovina, leukémia a pod.

Odporúčame: Pečené strúčiky cesnaku: Panebože, skutočne toto dokážu za 24 hodín?

afty v ústach

Zdroj: Shutterstock®

Kde všade sa môžu vytvoriť afty?

Ak ste už niekedy mali afty v ústach, tak určite viete, že to nie je nič príjemné. Poväčšine sú bolestivé, pália a štípu, a to dokonca až tak, že vďaka nim môžete stratiť chuť do jedla. Zväčša bývajú okrúhle a najčastejšie sfarbené do červena alebo biela. Odhliadnuc od tých v genitálnych partiách, sa afty najčastejšie vyskytujú v ústach. Tieto vriedky sa vám môžu vytvoriť:

 • na vnútornej strane líc,
 • v krku,
 • na jazyku,
 • na pere,
 • na ďasnách.

Čo robiť v prípade, keď sa vám vytvorili afty a lekáreň nemáte po ruke alebo je už zatvorená? Zubárov tiež nemusíte, preto nad jeho návštevou ani neuvažujete (aj keď dokážu afty vyliečiť prostredníctvom špeciálnych techník a nástrojov). V tom prípade vyskúšajte domáce prírodné triky od našich babičiek.

čo pomáha na afty

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha na afty?

Skúsili ste lieh, ale ten vás tak maximálne vyštípal, afty dočasne znecitlivel, ale výsledný efekt bol koniec-koncov nulový? Tak vyskúšajte soľ, sódu bikarbónu, med, šalviu, koriander, oregano, arniku alebo Aloe vera. Aj ľad dokáže byť nápomocný. Stačí ľadovú kocku priložiť na aftu a tá zasiahnutú oblasť v ústnej dutine znecitlivie. Síce efekt nebude dlhodobý, ale ako rýchla pomoc stojí za vyskúšanie. 

 • Soľ – túto ingredienciu, ktorú má doma každý, stačí (1 lyžičku) rozpustiť v pohári čistej vlažnej vody a vypláchnuť si ústa. Vytvorený roztok používajte na prepláchnutie úst niekoľkokrát za deň. Soľ z afty dokáže vytiahnuť tekutinu a urýchliť tak hojivý proces.
 • Sóda bikarbóna – zmiešajte sódu a vodu v pomere 1:1. Získate tak pastu, ktorá sa nanáša priamo na afty. Pastu nechajte chvíľku pôsobiť a následne ústa prepláchnite vlažnou vodou. Sóda zmierňuje bolesť a potláča zápal, preto sa odporúča pastu nanášať až 3-krát denne.
 • Med – všetci ho poznáme ako prírodnú antibakteriálnu, protizápalovú a antiseptickú ingredienciu, ktorú stačí aplikovať priamo na aftu. Jednoducho med naneste priamo na afty a nechajte pôsobiť (pozor, nezjedzte ho hneď). Spočiatku môžete pociťovať bolesť, tá však po chvíľke pominie.
 • Šalvia – má antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré môžete využiť aj pri liečbe problému, akým sú afty v ústach. Stačí si len zo šalvie spraviť odvar a ten využiť na preplachovanie úst.
 • Jogurt – voľte taký, ktorý obsahuje živé kultúry. Aj v tomto prípade ho naneste priamo na aftu a nechajte pôsobiť. Pre lepšie účinky ho môžete navyše zmiešať s medom.  

Príroda je studnicou prírodných liečiv, ktoré pozitívne vplývajú na afty a pomáhajú pri ich liečbe. V tomto prípade nemôžeme tiež nespomenúť harmanček, malinové listy, lopúch, ďatelinu, divozel veľkokvetý, ružový ocot, cibuľu, propolisovú tinktúru, ktoré sú rovnako nápomocné pri liečbe problému, akým sú afty.

Na druhej strane však existujú veci, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak sa vám v ústach vytvorili afty. V prvom rade môžeme hovoriť o horúcich jedlách a nápojoch či dokonca alkohole. Ďalšími potravinami, ktorým by ste sa mali vyhýbať, je čokoláda, citrusy a slané či príliš korenené jedlá. V prípade, že vám pri liečbe áft nič nepomáha, dokonca ani lieky dostupné v lekárni, je vhodné organizmu doplniť železo, vitamín B12, vitamín C a kyselinu listovú. Ak ani v tomto prípade nič nezaberie, tak sa neváhajte obrátiť na pomoc lekára!

Neprehliadni tiež: Tipy, ako sa nenechať oklamať pri nákupoch: Zachovaj ostražitosť

Naposledy aktualizovaný článok: 16.2.2022


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 30.09.19 07:45

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré triky sú pre mňa naozaj novinkou, vďaka za článok!

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 30.09.19 08:07

MC
karma
109.00

Veľmi nepríjemne ochorenie ,každá dobrá rada nad zlato.

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 30.09.19 11:29

karma
110.00

Poznám ich veľmi dobre, našťastie len v ústach. Viem, že mi chýba béčko a tak siaham po ryboflavíne, mám aj tinktúre zarobené, propolis, klinček, laliu, tak striedam až do vymyznutia.

 • 1
Odpovedať

Mária Frnová 30.09.19 13:58

MF
karma
100.00

myslím že už každý mal nepríjemnú skúsenosť s aftami...

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 30.09.19 20:23

karma
106.00

Mne poradili vtierať na afty práškový cukor.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 30.09.19 20:30

ZS
karma
100.00

musim zaklopat s aftami chvala bohu vela skusenosti nemam...

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 30.09.19 20:55

MR
karma
109.00

nemám afty často ale keď ich už mám vedia veru dobre potrápiť, ja mám dobré skúsenosti s gélom Mundisal, príjemná mentolová chuť a je taký chladivý ale za vyskúšanie produktov, ktoré má človek doma vždy, nič nedám... vyskúšam

 • 1
Odpovedať

Lucia Kobíková 01.10.19 16:53

LK
karma
100.00

Občas aftu mávam a používam Camistad- velmi odporúčam, ale o týchto domácich receptoch sa dozvedám rada :)

 • 0
Odpovedať

Jana Repjaková 09.10.19 16:26

JR
karma
-1.00

Pomáha vraj aj práškový cukor pošúchať a aj propolis :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.02.21 08:17

JK
karma
100.00

Určite nepríjemné a bolestivé naštastie som afty nikdy nemala

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.02.22 14:23

MM
karma
100.00

vďaka za rady, možno sa zídu

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní