Bolestivý zápal okostice v ústnej dutine: Kedy neodkladať návštevu zubára?

Bolestivý zápal okostice v ústnej dutine: Kedy neodkladať návštevu zubára?

Bolesť zubov býva skutočne nepríjemnou záležitosťou a vie človeku značne pokaziť deň. Ide pritom o pomerne častý jav, s ktorým sa stretávajú mnohí. Bolesť zubov až na ojedinelé prípady zväčša poukazuje na väčší problém, respektíve nejaké ochorenie. Krátkodobá bolesť sa síce môže objaviť napríklad pri kontakte zubnej skloviny s chladom alebo niečím veľmi horúcim, prípadne môže ísť o reakciu na novú zubnú pastu, no vo väčšine prípadov bývajú bolesti zubov dlhodobejšieho charakteru a nevyhneme sa pri ich výskyte návšteve zubára. Pri bolesti zubov väčšina hneď pomyslí na kaz, no príčinou môžu byť mnohé iné ochorenia, okrem iného aj takzvaný zápal okostice. Ako sa toto ochorenie prejavuje, čo je jeho príčinou a ako na správnu liečbu?

Čo je zápal okostice?

Zápal okostice, odborne nazývaný periostitída, predstavuje zápalové ochorenie periostu, respektíve okostice, čo je väzivový obal kostí. Okostica je v podstate akási tuhá a pevná vrstva rôznej hrúbky, ktorá pokrýva celý povrch kostí okrem miest, kde sa upínajú väzy a šľachy a tiež miest pokrytých chrupavkou. Periost prispieva k výžive, inervácii aj obnove kostí. Zápal okostice je pritom zväčša záležitosťou práve ústnej dutiny, no taktiež môže postihnúť napríklad dolnú končatinu, často hlavne kosť zvanú píšťala. V tomto prípade máva zápal spravidla chronický priebeh a často sa vyskytuje u športovcov či pri preťažovaní končatín.

K zápalu okostice v ústnej dutine dochádza v dôsledku bakteriálnej infekcie. Tá sa zvyčajne šíri cez koreňové kanáliky zo zubného kazu, pričom preniká do oblasti medzi koreň zuba a kosť. Baktérie sa v postihnutom mieste množia, dochádza k tvorbe hnisu, ktorý následne nadvihuje okosticu, čo je príčinou rozvoja viacerých zdravotných ťažkostí, vrátane bolesti. Zápal okostice v ústnej dutine zvykne mať akútny priebeh a neraz sa rozvíja v priebehu niekoľkých hodín. 

Odporúčame: Vzácna izovalerová acidémia: Aké príznaky má táto genetická porucha?

príčiny zápalu okostice

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú najčastejšie príčiny zápalu okostice?

Ako sme už naznačili vyššie, príčinou vzniku zápalu okostice v ústnej dutine je v mnohých prípadoch zubný kaz. Značným rizikom je v tomto prípade najmä veľmi hlboký alebo neliečený a zanedbaný kaz, z ktorého sa môžu baktérie šíriť do okolia až k periostu.  Výrazným rizikovým faktorom pre rozvoj ochorenia je pritom hlavne nesprávna a zanedbávaná starostlivosť o ústnu dutinu. V menej častých prípadoch nebýva príčinou zápalu okostice kaz, ale infekcia šíriaca sa z iných miest či inými cestami. Ďalšie možné príčiny zápalu okostice sú:

 • infekcia po vytrhnutí zuba,
 • ťažkosti pri prerezávaní zubov múdrosti,
 • ponechaný koreň po neúspešnej extrakcii zuba,
 • šírenie baktérií cez ranu po úrazoch a poraneniach zubov alebo kostí čeľuste,
 • hnisavá angína,
 • zápaly slinných žliaz či čeľustných dutín.

Pozri aj: Vieš, aká je perniciózna anémia? Toto je jej príčinou!

príznaky zápalu okostice

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy zápalu okostice neignorujte!

Prebiehajúci zápal okostice v podstate nie je možné prehliadnuť, keďže sa zvykne prejavovať skutočne intenzívnymi príznakmi. Okostica je bohato nervovo zásobená a pri jej nadvihovaní šíriacim sa hnisom dochádza k poškodeniu a dráždeniu nervových vlákien, čo spravidla vedie k rýchlemu rozvoju veľkej bolesti. Bolesť pri zápale okostice môže byť až neznesiteľná, môže sa z oblasti čeľuste šíriť aj do okolia krku, uší, očí a prakticky celej hlavy. Bolesť býva bodavá a pulzujúca, značne sa zhoršuje pri jedení. Dôjsť môže k vytvoreniu abscesu, respektíve ložiska, z ktorého môže unikať hnis. Typickým prejavom býva aj opuch. Ten môže byť len mierny a prítomný len v okolí postihnutého zuba, rozsiahly opuch sa však môže objaviť prakticky na celej tvári. 

Medzi ďalšie sprievodné príznaky radíme: 

 • opuch pier, nosa, líca,
 • silné začervenie ďasien,
 • odťahovanie ďasna od zuba,
 • pocit vystúpeného zuba,
 • pocity tlaku medzi zubami,
 • krvácavosť ďasien pri čistení zubov,
 • zvýšenú teplotu až vysokú horúčku,
 • zimnicu,
 • zväčšenie lymfatických uzlín,
 • zápach z úst.

Pozri aj: Tourettov syndróm dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako sa prejavuje?

liečba zápalu okostice

Zdroj: Shutterstock®

Ako nepríjemný problém riešiť?

Pri spozorovaní vyššie spomínaných príznakov je nevyhnutné obrátiť sa na lekára, na samoliečbu sa nemožno spoliehať. Hrozí totiž rozvoj pokročilejšieho zápalu a šírenie infekcie do priľahlých tkanív a kostí. Včasnou odbornou liečbou je možné predísť rozvoju komplikácií. Pri liečbe zápalu okostice sa spravidla pristupuje k antibiotickej liečbe, aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu bakteriálnej infekcie. Dôležité je najmä odstránenie príčiny zápalu. Zubár odstráni hnis, prečistí postihnutú oblasť, podľa potreby ošetrí koreňové kanáliky. Ak sa príčina zápalu ukrýva priamo v zube, často sa ho už nepodarí zachrániť a preto sa pristupuje k jeho vytrhnutiu.

Pri liečbe je nevyhnutné dodržiavať pokyny lekára. Ak to lekár povolí, možné je liečbu doplniť výplachmi s bylinkovým odvarom. Vhodnou voľbou býva napríklad odvar z repíka, ktorý pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. So zmiernením bolesti môžu pomôcť studené obklady. Po správnom ošetrení a nastavení vhodnej liečby zápal spravidla ustupuje do 3 až 5 dní. Dôležité je však myslieť aj na prevenciu ochorenia. Tá zahŕňa primárne správnu a dôslednú starostlivosť o zuby a ústnu dutinu, ako aj absolvovanie preventívnych prehliadok, ktoré pomôžu včas odhaliť rozvoj nejakého problému, napríklad rastúceho zubného kazu. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.07.21 08:17

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemný problém.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.07.21 09:17

ZS
karma
100.00

Tak tým som si prešla. Veľmi to bolelo.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní