Čo je Fallotova tetralógia? Zisti, ako súvisí s naším srdcom!

Čo je Fallotova tetralógia? Zisti, ako súvisí s naším srdcom!

Chorobu s názvom Fallotova tetralógia radíme medzi ochorenia srdcovo-cievneho systému. Jej prejavy sú pritom často pozorovateľné už v detskom veku. Medzi príznaky tohto srdcového ochorenia patrí okrem iného modrasté sfarbenie tkanív, napríklad tváre či končatín, a to v dôsledku vysokého podielu odkysličenej krvi. Taktiež môže byť u pacienta prítomná zvýšená únava. V nasledujúcom článku vám o tejto chorobe povieme množstvo dôležitých informácií. Dozviete sa, o aké ochorenie vlastne ide, prečo vzniká aj ako sa lieči!

O aké ochorenie ide?

Pod pojmom Fallotova tetralógia rozumieme vrodené ochorenie srdca a ciev, ktoré zároveň radíme medzi najčastejšie sa vyskytujúce cyanotické srdcové vady. Toto ochorenie je charakteristické prítomnosťou štyroch srdcových chýb u postihnutého, ktorými sú zmena pozície srdcovnice (aorty), zúženie pľúcnej tepny, hypertrofia pravej komory a porušenie, resp. defekt septa, ktoré oddeľuje ľavú a pravú srdcovú komoru. Fallotova tetralógia vzniká na základe chybného vývoja samotného orgánu a jeho štruktúr. Rozvíja sa pritom zvyčajne už od 4. až 6. týždňa tehotenstva. 

Táto srdcová vada je vrodená a na jej rozvoji sa môže podieľa viacero rozličných faktorov. Tými môže byť genetická predispozícia spolu s ďalšími vonkajšími vplyvmi. V zvýšenej miere sa toto ochorenie vyskytuje u chlapcov a taktiež u jedincov s Downovým syndrómom. Medzi vonkajšie vplyvy zase môžeme zaradiť konzumáciu alkoholu či fajčenie aj užívanie niektorých nevhodných liekov počas tehotenstva ženy, čo všetko zvyšuje riziko výskytu srdcových vád u dieťaťa. 

Pozri aj: Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

prejavy Fallotovej tetralógie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa Fallotova tetralógia prejavuje?

Jednotlivé srdcové chyby u pacienta s Fallotovou tetralógiou narúšajú správnu funkciu samotného orgánu. Pri zmene pozície aorty, čo odborne nazývame aj dextropozícia aorty, vychádza táto tepna z pravej komory miesto ľavej, čo spôsobuje nedostatočné okysličovanie celého organizmu. Zúženie pľúcnej tepny zhoršuje tok krvi do pľúc a zároveň to vedie k zníženiu okysličovania tohto orgánu. Hypertrofia, respektíve zväčšenie pravej komory srdca zase vedie k nedostatočnému zásobovaniu svaloviny srdca okysličenou krvou, čo môže viesť až k zlyhaniu orgánu. Poslednou vadou je defekt septa, čo znamená v podstate vznik otvoru v prepážke medzi ľavou a pravou komorou srdca. Tento otvor zapríčiňuje miešanie krvi, teda odkysličenej krvi s okysličenou.

Väčšina prejavov Fallotovej tetralógie pritom súvisí práve s celkovým okysličovaním organizmu vplyvom defektov, ktoré sú prítomné na srdci aj okolitých cievach. Rozličné príznaky tohto ochorenia sú zväčša u postihnutého spozorované už v detskom veku pacienta. V prípade, že sú defekty na srdci a cievach len mierne, môže sa ochorenie prejaviť pokojne aj neskôr. Typickým príznakom tejto choroby je cyanóza spôsobená nedostatkom kyslíka v organizme, čo u postihnutého pozorujeme ako modrasté sfarbenie kože, pier či nechtových lôžok. Okrem toho sa môže pridať nadmerná únava, dýchavičnosť, respektíve sťažené dýchanie pri fyzickej námahe. 

liečba Fallotovej tetralógie

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Pri podozrení na Fallotovu tetralógiu je nevyhnutná okamžitá diagnostika ochorenia. Medzi základné metódy, ktoré pomôžu odhaliť prítomnosť tejto choroby, patrí aj takzvaná echokardiografia, známa aj ako ECHO. Pri tomto ultrazvukovom vyšetrení srdca môže lekár zhodnotiť napríklad veľkosť či tvar srdca alebo vyšetriť srdcové dutiny. Rovnako je využívané EKG či röntgen srdca i pľúc a podobne. Po potvrdení diagnózy lekár stanoví ďalší postup liečenia.

Liečba Fallotovej tretralógie spočíva primárne v chirurgickom zákroku, ktorého typ zavisí najmä od stavu či veku samotného pacienta. Počas operácie je cieľom hlavne obnoviť fyziologické pomery v srdci, čiže odstrániť vrodené chyby a zabezpečiť tak správny krvný obeh. V niektorých prípadoch je možné zmeny vykonať v rámci jedného zákroku, inokedy je však u postihnutého potrebných niekoľko operácií. Po úspešných kardiochirurgických zákrokoch a normalizácii funkcie srdca zostávajú pacienti počas života zvyčajne kontrolovaní. Úspešná liečba je však predpokladom pre to, aby jedinec mohol viesť kvalitný život, v mnohých prípadoch aj bez obmedzení. 

Odporúčame: Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 14.04.19 08:30

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné..., neprajem nikomu!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.04.19 19:29

MM
karma
100.00

mala som na základnej škole spolužiačku, mávala modré pery, pravdepodobne mala podobnú diagnózu

  • 0
Odpovedať

Daniela Revayová 16.04.19 10:12

DR
karma
104.00

Naozaj nie je nad to, ked je clovek zdravy...

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 16.04.19 13:24

AK
karma
100.00

nepodceňujme niektoré príznaky

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní