Čo je pľúcny emfyzém a ako sa prejavuje? Môže ho spôsobiť fajčenie?!

Čo je pľúcny emfyzém a ako sa prejavuje? Môže ho spôsobiť fajčenie?!

Spolu s chronickou bronchitídou ide o ochorenie, ktoré spadá pod takzvanú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). V súčasnosti poznáme viacero rizikových faktorov, no najčastejšie sa hovorí o vplyve fajčenia na rozvoj tohto vážneho zdravotného problému. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú príčiny emfyzému, ako sa prejavuje a či je vôbec možná liečba.

Čo je príčinou emfyzému?

Pod pojmom emfyzém pľúc rozumieme ochorenie respiračného systému, ktoré je charakteristické trvalým abnormálnym rozšírením dýchacích ciest a poškodením pľúcneho tkaniva. Bežne sa tomuto ochoreniu hovorí aj rozdutie pľúc. Pri emfyzéme pľúc dochádza k zníženiu výmeny vzduchu v pľúcach v dôsledku zväčšenia, no zároveň zníženia počtu vzdušných priestorov v pľúcach, a to takzvaných pľúcnych mechúrikov. Poškodené pľúcne mechúriky, taktiež alveoly, sa spájajú a zmenšuje sa plocha, kde môže nastať výmena plynov. Navyše v nich zostáva zachytený vzduch, čím nezostáva priestor pre čerstvý vzduch bohatý na kyslík. To prispieva k rozvoju sprievodných ťažkostí ochorenia.

Toto ochorenie sa často vyskytuje spolu s chronickým zápalom priedušiek. Za najčastejšiu príčinu, respektíve rizikový faktor, je považované fajčenie. Medzi rizikové faktory tiež radíme znečistené ovzdušie, najmä prácu v prašnom prostredí či v prostredí s výparmi z chemických látok a podobne. Vplyv tiež môžu mať predchádzajúce infekcie dýchacích ciest. Zriedkavo hrá rolu aj dedičnosť. Ochorenie môže byť vrodené, pričom príčinou je vrodený deficit proteínu alfa-1-antitrypsín.

Pozri aj: Ako sa zbaviť holubov na balkóne? Toto ti pomôže zatočiť s nimi

prejavy emfyzému

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Pľúcny emfyzém spravidla predstavuje chronické ochorenie, ktoré sa rozvíja veľmi dlhú dobu. Zo začiatku pacienta zvyčajne netrápia žiadne ťažkosti, prípadne len nepatrné, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť. Medzi prvotné príznaky radíme dýchavičnosť a sťažené dýchanie, čo je spôsobené poškodením pľúcneho tkaniva, v ktorom za normálnych okolností nastáva výmena dýchacích plynov. Postihnutý sa často zadýcha aj pri fyzicky nenáročnej práci, postupne dokonca aj pri oddychu, napríklad pri sedení.

K problémom s dýchaním sa zvyčajne pridáva kašeľ, ktorý je chronický a neustupuje, taktiež ťažkosti s výdychom. Postupom ochorenia je bežná aj únava v dôsledku nedostatku kyslíka v tele. V ďalších fázach ochorenia môže dôjsť k produkovaniu hlienu pri kašli či úbytku váhy. Prejavom tiež býva nechutenstvo či problémy so spánkom. Nedostatok kyslíka môže spôsobiť modré sfarbenie pier či nechtov. Pre emfyzéme je tiež charakteristické súdkovité postavenie hrudného koša. U pacienta sa mení tvar hrudníka, aj pri výdychu zostáva vyklenutý.

liečba emfyzému

Zdroj: Shutterstock®

Je možné emfyzém liečiť?

Pľúcny emfyzém predstavuje nevyliečiteľné ochorenie. Poškodenie pľúcneho tkaniva je trvalé a nezvratné. Ochorenie sa pri nepodaní žiadnej liečby rozvíja, zdravotný stav pacienta sa zhoršuje a nakoniec je ohrozený jeho život. Liečba je zameraná len na spomalenie rozvoja choroby, a teda poškodzovania pľúc, taktiež na tlmenie sprievodných príznakov. Pri diagnostike je potrebné fyzicky vyšetriť pacienta, taktiež sa využíva röntgen pľúc či spirometria, počas ktorej sa zisťuje objem a funkčnosť pľúc. Ak je emfyzém pľúc potvrdený, je potrebné začať s vhodnou liečbou. Ak pacient fajčí, je nevyhnutné, aby s tým prestal.

V prvom rade sa využíva farmakologická liečba. Nápomocné sú antibiotiká, taktiež inhalačné lieky. Pomôcť môže kyslíková terapia, rôzne dychové cvičenia, vo vážnych prípadoch chirurgický zákrok. Dôležitý je pobyt na čerstvom vzduchu a eliminovanie fyzicky náročných aktivít. Pri vážnom zhoršení zdravotného stavu je nevyhnutná transplantácia pľúc. Dôležité je však myslieť hlavne na prevenciu. Tá zahrňuje nefajčenie, dostatok pohybu, udržovanie si vhodnej hmotnosti a zdravé stravovanie.

Odporúčame: Ako odstrániť ušný maz? Na nebezpečné vatové tyčinky radšej zabudni!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.05.20 06:08

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie, pri ktorom je prevencia určite tiež dôležitá.

  • 0
Odpovedať

Martina Gajdošíková 14.05.20 12:08

MG
karma
-1.00

Asi ako pri každom ochorení podstatné odsledovať si príznaky. Nie každá dýchavičnosť predstavuje podozrenie na toto ochorenie. Nedostatok spomínaného proteínu sa zrejme dá vyšetriť len geneticky.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní