Čo spôsobuje problémy so sluchom? Pozor, môže to byť vážne!

Čo spôsobuje problémy so sluchom? Pozor, môže to byť vážne!

  • Zdieľaj:
 • 2

Problémy so sluchom môžu súvisieť nielen s rastúcim vekom, ale neraz sú i prejavom rozličných ochorení. Príkladom je i Meniérova choroba, ktorú sprevádzajú pocity tlaku v ušiach a aj postupné zhoršenie sluchu. Takýchto ochorení je však skutočne mnoho a len odborník vie stanoviť presnú príčinu zdravotných ťažkostí konkrétneho pacienta. Nepríjemné problémy so sluchom môžu napríklad súvisieť aj s takzvanou otosklerózou, ktorá sa týka vnútorného ucha. O akú chorobu ide a ako môže ohroziť sluch človeka, to sa dozviete v článku.

Čo je otoskleróza?

Pod pojmom otoskleróza, tiež otospongióza, rozumieme ochorenie vnútorného ucha, ktoré konkrétne postihuje kostený labyrint tejto časti ucha. Ide o degeneratívnu chorobu, ktorá je charakteristická prestavbou kostnej časti vnútorného ucha. Pri otoskleróze dochádza k abnormálnemu rastu kostí v danej oblasti. Vytvára sa nová kosť, ktorá postupne sklerotizuje. Tento proces spravidla zhoršuje prenos zvuku do vnútorného ucha, čo môže súvisieť s rozvojom mnohých problémov.

Presné príčiny otosklerózy či rizikové faktory a spúšťače abnormálneho procesu nie sú ani dnes úplne známe. Predpokladá sa istý vplyv dedičnosti na výskyt ochorenia. Jedinec, u ktorého sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo, má vyššie riziko, že sa u neho tento problém rozvinie. Rolu môžu zohrávať i nejaké hormonálne faktory. Vo väčšej miere sú otosklerózou postihnuté ženy, pričom sa ochorenie začína najčastejšie rozvíjať v strednom veku. Toto ochorenie vnútorného ucha postihuje asi 0,5 až 1 % populácie. Výskyt je pritom častejší u príslušníkov europoidnej rasy.

Odporúčame: Trápi ťa zhoršenie sluchu a točenie hlavy? Môže ísť o toto ochorenie!

prejavy otosklerózy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú typické prejavy ochorenia?

Pre otosklerózu sú charakteristické rôzne príznaky. Táto choroba sa však spravila rozvíja pomaly a dlhšiu dobu, a preto nemusia počas prvotných štádií trápiť postihnutého žiadne zdravotné ťažkosti, prípadne sa objavujú iba nepatrné symptómy. Typicky sa pritom objavujú rozličné problémy so sluchom. Objaviť sa môže napríklad nepríjemný šum, hučanie či pískanie v ušiach, čo sa odborne nazýva tinitus.

Sluch pacienta sa zvyčajne postupne zhoršuje. V postihnutom uchu pacient vníma zvuk z okolia o poznanie horšie. Zhoršenie sluchu pritom býva niekedy jednostranné, v niektorých prípadoch však aj obojstranné. Okrem toho sa môže pridať aj točenie hlavy, závraty či nevoľnosti. Iné sprievodné príznaky nie sú bežné, respektíve neboli popísané.

liečba otosklerózy

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Zhoršujúci sa sluch rozhodne neradno podceňovať. Nech je už príčina akákoľvek, správna liečba je rozhodujúca. V prípade otosklerózy môže dôjsť až k úplnej strate sluchu, a to hlavne pri neliečení a ignorovaní rozvíjajúceho sa ochorenia. Pri diagnostike sú nevyhnutné rozličné vyšetrenia u odborníka, napríklad sa využíva i takzvaná otoskopia. Ak lekár potvrdí ochorenie, stanoví i vhodnú liečbu. Kedže nie sú jasné príčiny ochorenia, je i liečba náročnejšia a spravila je zameraná na odstránenie následkov a sprievodných príznakov ochorenia.

Býva väčšinou konzervatívna alebo chirurgická. V rámci konzervatívnej liečby sú napríklad využívané slúchadlá či iné pomôcky, ktoré čiastočne napravujú sluchové postihnutie. Ak je to však možné, pristupuje sa k chirurgickému odstráneniu problému. Operácia môže zahŕňať odstránenie strmienka a jeho náhradu protézou, prípadne sa pristupuje k iným úkonom. Operačná liečba býva spravidla veľmi úspešná, zlepšuje sluch pacientov, prípadne pomáha odstrániť ostatné sprievodné ťažkosti.

Pozri aj: Trápi ťa bolesť v podbrušku a výtok? Príčinou môže byť toto gynekologické ochorenie!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.01.20 07:16

ĽŠ
karma
100.00

Určite veľmi nepríjemná a obmedzujúca choroba!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 05.01.20 08:53

MC
karma
109.00

Ozaj nepríjemné ochorenie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní
Dezerty

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní

 • 9
 • 06.10.2022
Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty
Nápoje

Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty

 • 0
 • 30.12.2022
Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie
Dezerty

Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie

 • 9
 • 15.01.2023