Čo spôsobuje spánok pri svetle? Je to hrozba nielen pre deti

Čo spôsobuje spánok pri svetle? Je to hrozba nielen pre deti

O potrebe kvalitného a dostatočne dlhého spánku sme už písali viackrát. Ide o dôležitú tému, nakoľko spánok celkovo ovplyvňuje naše fungovanie počas dňa a taktiež nesprávny, resp. nekvalitný alebo nedostatočne dlhý spánok dokáže spôsobiť aj zdravotné problémy. 

Faktorov, ktoré ohrozujú spánok, je viacero, patrí medzi ne napríklad konzumácia nesprávneho jedla pred spaním, príliš vysoká teplota v spálni, nevhodný matrac či poloha pri spánku, neskorý odchod do postele, ba dokonca chrápajúci partner a pod. Dnes sa budeme venovať jednému takémuto negatívnemu faktoru, ktorý poškodzuje kvalitu spánku a má aj iné vedľajšie účinky. Jeho zlý dopad si pritom mnohí ani neuvedomujú. Hovoríme o prítomnosti svetla počas spánku.

Aj vás prosia vaše deti, aby ste im počas noci nechali zasvietenú aspoň jednu malú lampu? Áno, najmä menšie deti majú niekedy v noci strach, no nechať im zasvietené rozhodne nie je najlepším nápadom. I keď sa to tak nemusí javiť, aj malé svetlo môže mať na dieťa negatívny vplyv. No napokon spánok v tme a tichu je dôležitý ako pre malých, tak aj pre veľkých. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o dôvodoch, prečo nenechať počas spánku rozsvietené.

Vybrali sme: „Tichý” zabijak: Neuhádneš, čo ovplyvňuje kvalitu života každý deň!

svetlo počas spánku

Zdroj: Shutterstock®

Správna regenerácia má svoje pravidlá

Mozog, ale v podstate celé telo človeka sa v noci regeneruje a keď sú prítomné rušivé faktory, pozastavené sú, samozrejme, samotné regeneračné procesy organizmu. Spánok v tomto prípade taktiež nie je dostatočne hlboký, spiaci sa na posteli prehadzuje a ráno býva unavenejší ako pred tým, ako išiel spať. Aby po správnosti došlo ku dôkladnej regenerácii, je pre spiaceho dôležité, aby spal v tichu, ale aj tme.

Aké svetlo spôsobuje problémy?

Vedci skúmali intenzitu aj typ svetla, ktoré už možno považovať pre spiaceho za rušivé a zle vplývajúce na jeho fyzický aj psychický stav. Ešte počas dňa, ba dokonca aj pred spánkom sme atakovaní rôznymi nadbytočnými svetelnými podnetmi, a to od monitorov počítačov, televízorov, mobilov... Aj malé deti sú vystavované tomuto modrému svetlu, ktoré nie je pre organizmus prirodzené a treba sa mu vyhýbať minimálne hodinu pred spánkom.

No a počas spánku sa za nevhodné považuje nechať rozsvietenú hoci len malú lampu. Nemusí však ísť len o tlmené svetlo pre dieťa, ktoré sa bojí tmy. Rovnako nepriaznivý efekt má aj zapnutá televízia, čo je pre niektorých ľudí bežným štandardom pri zaspávaní, či pouličná lampa svietiaca do okna. Úplne neškodnými nie sú dokonca ani digitálne hodiny umiestnené v spálni.

v noci zhasnite svetlo

Zdroj: Shutterstock®

So spánkovým hormónom sa neradno zahrávať

Za negatívnym vplyvom svetla počas spánku stojí predovšetkým neschopnosť tela tvoriť spánkový hormón melatonín. Ten si totiž dokáže organizmus tvoriť len v tme, lepšie povedané, svetlo jeho tvorbu vo výraznej miere brzdí. Melatonín má však významnú funkciu z hľadiska udržiavania prirodzeného rytmu, resp. cyklu spánku a bdenia, taktiež má výrazný imunomodulačný aj antioxidačný účinok. Rovnako má vplyv aj na tráviacu sústavu, konkrétne transportné procesy, ktoré sa v nej realizujú.

Zaujme ťa: Deti a digitálne technológie (mobily, počítače, tablety): Pozor na hrozivé následky!

svetlo v noci a depresia

Zdroj: Shutterstock®

Ťažkosti, ktoré vám za svetlo počas spánku rozhodne nestoja!

Z uvedeného vyplýva, že nedostatok melatonínu v tele človeka dokáže spôsobiť mnohé problémy. Dochádza teda k narušeniu prirodzeného cyklu spánku a svetlo počas noci má na svedomí aj zníženú imunitu, čo samo o sebe môže viesť k mnohým zdravotným nepríjemnostiam a dokonca byť aj spúšťačom ochorení.

Narušenie prirodzeného cyklu spánku, čo je dôsledok nedostatku melatonínu, má podľa odborníkov celkový negatívny vplyv na nervovú sústavu. Vyústiť to môže do neschopnosti koncentrovania sa, ale aj väčších psychických problémov, a to predovšetkým depresií.

Nepríjemné správy prinášajú aj štúdie, ktoré odhaľujú prepojenie medzi svetlom počas spánku a rizikom nadváhy, čo taktiež súvisí s narušením biologických „hodín“ tela. Ba dokonca sa objavujú aj hypotézy, že narušený cyklus spánku zvyšuje u žien aj riziko rakoviny prsníkov.

Tak čo na to poviete? Súhlasíte s tým, že vypnúť všetky zdroje svetla pred spánkom sa naozaj oplatí?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 30.09.19 07:41

ĽŠ
karma
100.00

Ťažkosti, ktoré rozhodne nestoja za to, veď už len nechať rozsvietenú hoci len malú lampu vie byť rušivé...

  • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 30.09.19 21:22

MR
karma
109.00

ja by som pri svetle - lampe veru nezaspala, ruší ma to

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 21.10.19 20:18

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala poučný článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní