Čo spôsobuje zlyhanie obličiek? Príčinou môže byť aj toto ochorenie!

Čo spôsobuje zlyhanie obličiek? Príčinou môže byť aj toto ochorenie!

Obličky predstavujú párový orgán, ktorý je uložený po stranách lumbálnej chrbtice, a to konkrétne na zadnej strane brušnej dutiny. Charakteristické sú svojím fazuľovitým tvarom a základnou stavebnou a funkčnou jednotkou, ktorou je nefrón. Sú zložené z tmavšej drene a svetlejšej kôry. V našom organizme sú zodpovedné za množstvo funkcií. Predstavujú akýsi filter krvi a okrem iného napríklad napomáhajú odstraňovať splodiny metabolizmu, podieľajú sa na regulovaní množstva vody aj solí v tele a prispievajú k regulácii krvného tlaku. V súvislosti s obličkami sa však môžu vyskytnúť viaceré ochorenia. Dnes sa budeme konkrétne zaoberať takzvanou glomerulonefritídou. Ako sa toto ochorenie prejavuje a lieči, sa dozviete v článku. 

Čo je glomerulonefritída?

Glomerulonefritída je zápalové ochorenie obličiek, ktoré konkrétne postihuje takzvané glomeruly. Ide o malé klbká ciev, ktoré sa nachádzajú priamo v spomínanom orgáne. Ich úlohou je filtrovanie škodlivých látok z krvi. V súvislosti so stavbou obličiek ešte môžeme spomenúť, že glomerulus je obalený Bowmanovým vačkom a spolu tvoria Malpighiho teliesko. Toto teliesko spolu so sieťou ďalších kanálikov vytvárajú nefrón, čiže základnú stavebnú a funkčnú jednotku obličiek.

Pri glomerulonefritíde dochádza k zápalu glomerulov v oboch obličkách zároveň. Presný pôvodca ochorenia nemusí byť v každom prípade úplne známy. Predpokladá sa, že pôvod môže byť napríklad aj autoimunitný. Rovnako môže byť príčinou zápalu bakteriálna infekcia, najčastejšie vyvolaná streptokokmi, prípadne aj inými baktériami. Toto ochorenie často vzniká práve ako následok prekonania streptokokovej infekcie, a to napríklad angíny či zápalu prínosných dutín. 

Odporúčame: Kvety bohatstva priťahujúce peniaze ako magnet: Tieto musíš mať!

príznaky glomerulonefritídy

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy môžu byť neurčité

Rozoznávať môžeme akútnu aj chronickú formu glomerulonefritídy. Akútny zápal glomerulov v obličke má zvyčajne veľmi rýchly nástup, pričom pri jeho rozvoji hrozí riziko zlyhania ľadvín, a to pomerne už počas krátkeho obdobia. Chronická glomerulonefritída má naopak pomalší a dlhodobý priebeh, pričom sa môže rozvinúť napríklad aj z neliečenej alebo nedoliečenej akútnej formy ochorenia. Vo väčšine prípadov nie sú úvodné fázy tejto choroby sprevádzané nejakými viditeľnejšími príznakmi, aj keď pri akútnej glomerulonefritíde sa prejavy zväčša môžu objaviť pomerne rýchlo. 

V prípade rozvoja zápalu glomerulov sa ako prvé často objavujú skôr nešpecifické príznaky, akými sú napríklad zvýšený krvný tlak, slabosť a nadmerná únava, opuchy na tvári aj v okolí očí či zvýšená telesná teplota. Pridať sa môžu aj pocity na zvracanie a bolesti hlavy. Postupom ochorenia postihnutý zvyčajne začína pociťovať aj tupú bolesť v krížovej oblasti či bolesti chrbta vo všeobecnosti. Jedným z častých príznakov glomerulonefritídy je aj znížený objem moču. Môže sa stať, že pacient vylučuje len minimálne množstvo moču, dokonca aj to, že niekoľko dní nemočí. Moč je pritom niekedy sfarbený a môže sa v ňom nachádzať krv. Rovnako v ňom môže byť nájdená prítomnosť bielkovín. 

liečba glomerulonefritídy

Zdroj: Shutterstock®

Aký je postup liečby?

Prejavy, o ktorých sme si hovorili vyššie, ako aj iné zmeny v zdravotnom stave, nie je vhodné ignorovať. Pri glomerulonefritíde totiž hrozí vážne poškodenie až celkové zlyhanie obličiek. Iba lekár vie správne prešetriť zdravotné ťažkosti, stanoviť diagnózu a zároveň aj vhodnú liečbu. Pri diagnostike sa pristupuje k laboratórnemu vyšetreniu moči aj krvi. V prípade moču sa sleduje napríklad prítomnosť bielkovín či červených krviniek, v krvi sa zase pozoruje i zvýšená hladina bielych krviniek. Okrem toho sa môže tiež využívať napríklad ultrazvuk na zobrazenie obličiek. Taktiež sa niekedy pristupuje k biopsii, čiže odobratiu vzorky tkaniva z obličiek. Liečba glomerulonefritídy závisí často od toho, aká forma ochorenia je u postihnutého prítomná a aký je jej priebeh.

Pri akútnej forme je nevyhnutný pokoj na lôžku, zvyčajne aj hospitalizácia. Vhodná je úprava stravy a vyvážený a primeraný príjem tekutín. To zabezpečí, že obličky nebudú nadmerne zaťažované. Okrem toho sa pacientovi podávajú liečivá, a to okrem antibiotík aj diuretiká, ak má postihnutý problém s nedostatočným vylučovaním moču, v prípade potreby aj lieky na zníženie krvného tlaku. Pri správnej a včasnej liečbe je vysoká možnosť úplného vyliečenia bez známok poškodenia orgánu. Liečba môže trvať niekoľko týždňov. V prípade chronickej glomerulonefritídy býva liečba oveľa komplikovanejšia a hlavne ide často o zdĺhavý proces. Takáto liečba často zahŕňa napríklad aj užívanie kortikoidov, dlhodobú diétu a vyhýbanie sa nadmernému fyzickému zaťažovaniu.

Pozri aj: Najzdravšie jarné potraviny na nezaplatenie: Tieto si zamiluješ!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 17.05.19 05:51

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie!

  • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 17.05.19 10:40

karma
104.00

Obličky sú naozaj dôležitý orgán v našom tele...zase sme sa dozvedeli nové informácie a viac si vážime,že sme zdraví

  • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 17.05.19 16:56

ZM
karma
87.00

V clanku sa pise aj o ledvinach ... co je to ?

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.05.19 19:44

MM
karma
100.00

obávam sa tohto ochorenia

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.05.19 10:29

JK
karma
100.00

Fúú tak toto by som nechcela zažiť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní