Čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie? Môže ísť aj o ochorenie?

Čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie? Môže ísť aj o ochorenie?

Grganie na verejnosti a v spoločnosti je v mnohých kultúrach považované za nevhodné a prakticky neprijateľné. Nemožno mu však uprieť jeho význam. Grganie, ktoré odborne nazývame aj eruktácia alebo latinsky ructus, predstavuje prirodzený mechanizmus ľudského tela. Dochádza pri ňom k spätnému vytláčaniu a odchodu nadbytočného vzduchu z tráviaceho traktu cez ústa, čo býva zväčša sprevádzané typickým zvukom. Ten vzniká rozkmitaním horného zvierača pažeráka. Vzduch sa do žalúdka prirodzene dostáva prehĺtaním, teda napríklad aj počas jedenia.

Grganie môžeme označiť za zdraviu prospešné, jeho hlavnou funkciou je znížiť tlak v žalúdku. Prebytočný vzduch sa najskôr dostáva späť do pažeráka, následne do ústnej dutiny a potom z tela von. Je však v poriadku, ak sa človeku grgá nadmerne a veľmi často? Môže ísť o signál, že s telom niečo nie je v poriadku? V článku sa pozrieme na to, čo všetko môže viesť k frekventovanejšiemu grganiu. 

Odporúčame: Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!

čo spôsobuje grganie

Zdroj: Shutterstock®

Grganie a jeho najbežnejšie príčiny

Najbežnejšie príčiny opakovaného grgania súvisia s nadmerným prehĺtaním vzduchu, k čomu môže dochádzať z rôznych dôvodov. Napríklad u najmenších detí, najmä novorodencov a dojčiat, dochádza k problémom s nadmerným prehĺtaním vzduchu úplne bežne, pretože ho často hlcú spolu s potravou. Práve preto je tak dôležité nechávať dieťa následne odgrgnúť. Chorobné nadmerné prehĺtanie vzduchu, ktorý sa hromadí v žalúdku, odborne nazývame aerofágia. U spomínaných dojčiat je do istej miery normálna. Pri aerofágii dochádza k zvýšeniu objemu žalúdka, čo môže byť následne sprevádzané nielen grganím, ale aj bolesťami brucha. 

K zvýšenému prehĺtaniu nadmerného množstva vzduchu pritom nedochádza len pri rýchlom jedení, a teda rýchlom hltaní potravy, ale aj pri mnohých iných činnostiach a z mnohých iných dôvodov, ako je napríklad:

 • žutie žuvačky,
 • konzumácia cukríkov a lízaniek,
 • hovorenie počas jedla,
 • pitie cez slamku,
 • fajčenie,
 • hyperventilácia (zrýchlené dýchanie),
 • zlé nasadenie zubnej protézy aj chýbanie predných zubov, 
 • záchvat úzkosti.
vedľajšie účinky liekov

Zdroj: Shutterstock®

Potraviny aj lieky

Niekedy môže dochádzať ku grganiu nielen z dôvodu rýchleho hltania jedla. Problém sa môže dostaviť i keď poriadne prežúvame a jeme pomaly. V tomto prípade však môžu byť na vine konkrétne potraviny alebo nápoje. Z tekutín sú to, samozrejme, sýtené nápoje, ale aj alkoholické nápoje. Z potravín to často bývajú zase tie, ktoré zároveň vedú aj k nadúvaniu a plynatosti, napríklad potraviny s vysokým obsahom sacharidov, vlákniny aj škrobov. Rizikové sú strukoviny, kapusta, karfiol, banány, celozrnný chlieb, hrozienka, brokolica aj cibuľa.

Za častejším grganím však môžu stáť aj lieky. Môže ísť o lieky na predpis a lieky, ktoré jedinec pravidelne užíva, ale aj niektoré voľnopredajné liečivá. Grganie sa môže objavovať napríklad pri užívaní liekov na cukrovku 2. typu (tzv. akarbóza), okrem toho aj pri užívaní niektorých analgetík, respektíve liekov proti bolesti (najmä zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov), taktiež užívanie niektorých laxatív, respektíve preháňadiel. 

Odporúčame: Čo je Klinefelterov syndróm a ako sa prejavuje? Dá sa mu predísť?

ochorenie tráviaceho traktu

Zdroj: Shutterstock®

Grganie ako prejav ochorenia

Nech je grganie akokoľvek prirodzeným javom, ktorému sa niekedy nikto skrátka nevyhne, netreba ho brať na ľahkú váhu. Teda rozhodne nie v prípade, ak ide o veľmi časté a nadmerné grganie, ktoré spôsobuje človeku fyzické ťažkosti alebo ktoré je dokonca sprevádzané inými zdravotnými problémami, často hlavne tráviacimi ťažkosťami (zlé trávenie, plynatosť, nevoľnosť, bolesti žalúdka a podobne). V týchto prípadoch totiž môže grganie predstavovať jeden z príznakov ochorenia. Často sa grganie objavuje pri reflexnej chorobe pažeráka, pri ktorej sa žalúdočné šťavy vracajú do pažeráka, čo je sprevádzané aj pálením záhy, kyslastým zápachom z úst či bolesťou na hrudníku.

Taktiež môže byť grganie zapríčinené baktériou Helicobacter pylori. Infekcia v tomto prípade na seba poukazuje aj neustálymi pocitmi hladu, nadúvaním, zápachom z úst či bolesťami žalúdka. Ďalšou častou príčinou býva horný dyspeptický syndróm, ktorý vo všeobecnosti radíme medzi poruchy trávenia. Typickými príznakmi sú grganie, pocity plnosti aj bolesti brucha v okolí pupka, a to najmä po jedle. 

Grganie sa ako príznak môže niekedy objavovať pri nasledujúcich ochoreniach a zdravotných problémoch:

 • gastritída (zápal žalúdka),
 • gastroparéza (oslabenie steny žalúdka),
 • peptické vredy,
 • poruchy činnosti pankreasu a vylučovania tráviacich enzýmov,
 • fruktózová malabsorpcia (porucha trávenia fruktózy),
 • potravinové intolerancie (napr. neznášanlivosť laktózy, histamínová intolerancia),
 • celiakia,
 • nádorové ochorenie tráviacej sústavy.

Odporúčame: Vieš, čo je porfýria? Zisti, čo má spoločné s upírmi!

prevencia nadmerného grgania

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť pri nadmernom grganí?

Grganie nie je ochorenie a za normálnych okolnosti nevyžaduje liečbu. Ako sme však spomenuli vyššie, skutočne nadmerné grganie, ktoré je sprevádzané ďalšími ťažkosťami, neradno podceňovať. V tomto prípade je vhodné, ak svoj zdravotný stav prekonzultujete s lekárom. Ten podľa potreby navrhne vhodné vyšetrenia a v prípade odhalenia nejakého chorobného stavu nastaví správnu liečbu. Riešenie základného problému by následne malo vyriešiť i problém s grganím, respektíve ďalšími ťažkosťami. Grganiu, ktoré nie je vyvolávané žiadnym ochorením, ale vyskytuje sa častejšie, je vhodné v prvom rade predchádzať rozličnými režimovými opatreniami. Tie môžu problémy s častejším grganím výrazne zmierniť.

V rámci prevencie nadmerného grgania sa odporúča:

 • pomalšia konzumácia jedla,
 • konzumácia menších porcií viackrát denne,
 • dôkladné prežúvanie so zavretými ústami,
 • obmedzenie rizikových potravín (najmä potravín spôsobujúcich plynatosť, žuvačiek, lízaniek),
 • obmedzenie sýtených nápojov a alkoholu,
 • eliminácia stresu,
 • podľa potreby užívanie voľnopredajných liečiv na elimináciu plynatosti a podporu trávenia (lieky, kvapky, bylinné čaje).

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zdenka Sabanošová 26.07.21 10:20

ZS
karma
100.00

Sj prejav zdravého grgania môže byť choroba

 • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 26.07.21 11:14

IM
karma
100.00

zatial som grganie brala zdravé samozrejme ked to nebolo dlho a také silene

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 27.07.21 09:54

MS
karma
118.00

Mávam aj ja občas tento problém, najmä ked pijem rýchlo sýtené nápoje.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní