Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Čo ju spôsobuje?

Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Čo ju spôsobuje?

Diabetes, respektíve cukrovka (1. aj 2. typu) patrí v súčasnej dobe medzi značne rozšírené ochorenia v našej populácii. Ide o skutočne vážne ochorenie, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Najmä pri nesprávnej či nedostatočnej liečbe môže dochádzať k rozvoju rôznych komplikácií, ktoré môžu súvisieť s poškodením ciev alebo nervov, obličiek či zraku. Medzi takéto komplikácie patrí i diabetická neuropatia, čo je chronické ochorenie nervového systému, pri ktorom dochádza k poškodeniu nervov, a to zvyčajne v dôsledku dlhodobo zvýšenej hladiny cukru v krvi. Diabetici však môžu mať problém i s takzvanou diabetickou retinopatiou. Čo by sme o tejto chorobe mali vedieť?

Kedy vzniká diabetická retinopatia?

Pod pojmom diabetická retinopatia rozumieme ochorenie postihujúce oči a zrak, pri ktorom dochádza k poškodeniu ciev zásobujúcich sietnicu kyslíkom a živinami. Táto choroba sa spravidla vyskytuje ako komplikácia cukrovky 1. alebo 2. typu, pričom jej príčinou býva dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi, čiže hyperglykémia. Zvýšené množstvo glukózy v krvi spôsobuje zmeny na stenách ciev aj krvného toku a postupne upcháva a poškodzuje cievy sietnice. Pri ochorení môže dochádzať ku krvácaniu do sietnice či nedokrveniu jej častí. V dôsledku týchto zmien dochádza k rastu nových ciev, no tie bývajú nekvalitné a praskajú. Diabetická retinopatia má výrazne negatívny vplyv na schopnosť vidieť, pričom môže byť až príčinou slepoty.

U mužov s cukrovkou spravidla nastupuje skôr, a to niekedy aj pred dosiahnutím 45. roku života, u žien to býva neskôr. Riziko rozvoja diabetickej retinopatie je tým vyššie, čím dlhšie je i trvanie cukrovky. Pri jej dlhodobom trvaní je diabetickou retinopatiou postihnuté nemalé percento pacientov, pričom výskyt je vyšší v prípade cukrovky 1. typu. Pojmom retinopatia vo všeobecnosti označujeme ochorenie sprevádzané poškodením ciev zásobujúcich sietnicu, ktoré však nemusí vznikať len v dôsledku cukrovky. Môže vznikať aj z dôvodu vysokého krvného tlaku či zápalového ochorenia ciev, istou formou retinopatie dokonca môžu trpieť predčasne narodené deti či ženy v tehotenstve.

Odporúčame: Zvýšená lámavosť kostí: Príčinou môže byť vážne genetické ochorenie

príznaky retinopatie

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú charakteristické prejavy?

Rizikovým faktorom pre rozvoj diabetickej retinopatie je v prvom rade zanedbaná či nedostatočná liečba cukrovky, respektíve jej dlhé trvanie. Riziko je o to vyššie, ak sa k vysokej hladine cukru v krvi pridá aj vysoký tlak či vysoký cholesterol, rizikové je tiež fajčenie, úrazy či iné ochorenia oka, konzumácia alkoholu alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie. Existujú viaceré typy, respektíve štádiá diabetickej retinopatie, ktoré sa spravidla môžu sčasti líšiť svojím priebehom či závažnosťou. Vo všeobecnosti však môžeme spomenúť niektoré charakteristické sprievodné príznaky, ktoré bývajú pri diabetickej retinopatii prítomné. Ako prvé je potrebné zmieniť, že toto ochorenie oka spravidla nebolí (s výnimkou pokročilých štádií či rozvoja vážnych komplikácií). 

Diabetická retinopatia v prvotných fázach zvyčajne prebieha dlhodobo bezpríznakovo, čiže o nej pacient ani nemusí vedieť. V prípade, že dôjde k rozvoju nejakých ťažkostí, spravidla to už znamená prítomnosť pokročilých zmien na očnom pozadí. Ochorenie sa teda začína prejavovať až v neskorších fázach. Pacient si môže všimnúť postupné zhoršenie ostrosti zraku. Medzi charakteristické príznaky radíme rozmazané videnie, zvlnené videnie, respektíve pokrivený obraz, taktiež zhoršenie farebnej citlivosti. Pacient môže mať ťažkosti s čítaním, pred očami sa mu môžu zobrazovať čierne škvrny, blikajúce svetlá či rôzne plávajú útvary v zornom poli. Príznakom je tiež výpadok zorného poľa, tmavé a prázdne oblasti v zornom poli. Vo vážnejších prípadoch sa môžu objaviť bolesti oka. 

liečba diabetickej retinopatie

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Diabetická retinopatia zvyčajne postihuje obe oči. Toto ochorenie neradno podceňovať. Pri jeho priebehu môže dôjsť k rozvoju rôznych komplikácií, ako je krvácanie do sietnice či sklovca, odlúpenie sietnice či zvýšený vnútroočný tlak aj vznik glaukómu. Samozrejme, zabudnúť nemôžeme na úplnú stratu zraku. Diabetická retinopatia patrí k najčastejším príčinám slepoty vo vyspelých krajinách. Najdôležitejšie je pritom myslieť na prevenciu ochorenia, ktorá zahŕňa hlavne dôslednú liečbu cukrovky. Pacienti s cukrovkou by nemali vynechávať pravidelné lekárske prehliadky. Veľký význam pritom majú aj pravidelné prehliadky u očného lekára, pri ktorých môže lekár odhaliť prípadný vznikajúci problém.

V počiatočných štádiách ochorenia nemusí byť liečba potrebná, postačí pravidelné monitorovanie zraku. Samozrejme, nevyhnutné je dôkladné liečenie primárneho ochorenia, a teda cukrovky, v dôsledku ktorej sa retinopatia rozvinula. Je dôležité udržiavať hladinu cukru v krvi v norme, podobne tak i hladinu krvného tlaku. Pokročilé štádiá diabetickej retinopatie spravidla liečbu vyžadujú. V súčasnej dobe existujú viaceré možnosti liečby, často sa prevádza napríklad laserová terapia, taktiež vitrektómia na ošetrenie sietnice, no dostupné sú aj iné metódy či chirurgické zákroky, taktiež medikamentózna liečba. Vhodnosť konkrétnej metódy liečby závisí od zdravotného stavu pacienta, čo vie posúdiť lekár. Diabetickú retinopatiu nie je možné úplne vyliečiť, no včasné odhalenie a liečba spomaľujú progres ochorenia a pomáhajú tak lepšie chrániť zrak.

Pozri aj: Reumatoidná artritída: V ktorom veku sa začína prejavovať a ako?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.02.21 08:42

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, poznám zopár ľudí s týmto problémom; veľmi nepríjemný!

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 06.05.22 21:02

karma
-1.00

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní