Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba

Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba
 • 29.05.2023
 • Ľudka Babjarčiková

  • Zdieľaj:
 • 5

Zuby nám musia vydržať skrátka celý život, preto sa o ne musíme náležite starať. Zanedbaná starostlivosť sa ľahko a rýchlo skončí stratou zuba. Základom by malo byť ranné a večerné čistenie, a to nielen zubov, ale aj medzizubných priestorov. Preto netreba zabúdať na medzizubné kefky alebo zubnú niť. 

Druhým krokom sú pravidelné prehliadky u zubára. Ak starostlivosť o zuby nie je dostatočná, nejakému zákroku u zubára sa vyhneme asi len ťažko. Potrebná môže byť napríklad aj takzvaná endodoncia, ktorá je v ľudovej reči často nazývaná vytiahnutie nervu. Z časti je to pravda, nie však úplná. Čo to vlastne znamená?

Čo je endodoncia?

Oficiálne ide o endodontické ošetrenie zuba (alebo ošetrenie koreňových kanálikov), ktoré je často poslednou záchranou zuba pred jeho vytiahnutím. Spočíva v odstránení celej zubnej drene zuba. V tejto mäkkej časti sa nachádzajú drobné cievy a nervy, preto jej odstránením zub už nikdy nebudete cítiť, čo však prináša aj jeho výrazné oslabenie. 

Kedy podstúpiť ošetrenie koreňových kanálikov?

V praxi sa zubný lekár stretáva s potrebou endodontického ošetrenia veľmi často. Najmä ak ide o zuby poškodené rozsiahlym zubným kazom, ktorý prenikol až do vnútra zuba (zubnej drene), kde baktérie spôsobili zápal. Vo chvíli, ako sa to stalo, zub začína bolieť. Bolesť môže byť rôzna. Na studené alebo teplé podnety, na dotyk alebo spontánna a vystreľujúca do rôznych oblastí.

Na druhej strane existuje aj prípad, kedy prídete do zubnej ambulancie, nič vás nebolí a zubný lekár vám oznámi, že toto ošetrenie aj tak potrebujete. O čo ide? Pravdepodobne vaša zubná dreň už odumrela. Niekedy sa to deje nepozorovane, napríklad pri rozsiahlej výplni v zube. Zubár to zistí skúškou zuba na studený podnet či zmenou sfarbenia zuba.

Odporúčame: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?

vytiahnutie nervu zo zuba

Zdroj: Shutterstock®

Je endodoncia bolestivá?

Žijeme v dobe, kedy by jednou z hlavných priorít u zubného lekára mala byť bezbolestnosť. Preto prvým krokom je aj pri tomto ošetrení lokálna anestézia. Je lepšie pretrpieť päť sekúnd vpichu, než niekoľko minút oveľa intenzívnejšej bolesti.

Avšak, nezľaknite sa, ak sa zubný lekár rozhodne injekciu nepoužiť. Bude to určite preto, že vaša zubná dreň už odumrela a s ňou aj nervy v nej. Nebudete cítiť nič aj bez znecitlivenia. 

Napriek tomu, že odumretá zubná dreň nebolí, zostáva časovanou bombou a musí sa odstrániť. Môže sa prejaviť vznikom cysty alebo infekciou, ktorá sa rozšíri do kosti v okolí zuba a ďalej hlbšie do tela. To predstavuje oveľa vážnejší problém.

Fázy ošetrenia koreňového kanálika:

 1. Diagnostika – zub je nevyhnutné pred ošetrením dôkladne vyšetriť.

 2. Anestézia – lokálne podanie znecitlivujúcej látky pre bezbolestné ošetrenie.

 3. Odstránenie kazu – potrebné je odstrániť infikované zubné tkanivo v korunkovej časti zuba.

 4. Spriechodnenie kanáliku – kanálik sa rozšíri a vypláchne dezinfekčným roztokom.

 5. Hermetické vyplnenie kanálika – rozšírený a očistený koreňový kanálik sa vysuší a hermeticky vyplní koreňovou výplňou.

 6. Ošetrenie korunkovej časti – pevný zub sa utesňuje výplňou, oslabený zub sa ošetrí napríklad korunkou. 

Odporúčame: Začínaš behať? Toto sú rady profi atléta, ako začať

vytiahnutie nervu zo zuba

Zdroj: Shutterstock®

Nie je lepšie zub vytiahnuť?

Vytiahnutie zuba pre mnohých pacientov znie ako jednoduchšie, rýchlejšie a hlavne jednorazové riešenie namiesto endodoncie. Ak sa ale zamyslíme, budúcnosť už tak pekne nevyzerá. V ústnej dutine zostane navždy diera. Tú vyriešite jedine protetikou (fixný mostík, implantáty a podobne).

Čím menej zubov v ústach zostalo, tým ťažší, či pre pacienta nepohodlnejší, môže byť návrh protetického riešenia. Naopak, čím viac zubov zostane (aj tých endodonticky ošetrených) tým lepšie možnosti sa otvárajú do budúcna. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

vytiahnutie nervu zo zuba

Zdroj: Shutterstock®

Základom je dôkladne sa starať o zuby

Zubný lekár spozná, či vám na záchrane vašich zubov naozaj záleží. A verte, že by malo! Môže sa zdať, že ide o jednoduchú procedúru, no v skutočnosti to tak zďaleka nie je. Vyžaduje si disciplínu, pravidelné návštevy a čas. Zubár nebude takto zachraňovať zub pacientovi, ktorý sa o zuby nestará, či nechodí na prehliadky alebo rovno požaduje zub vytiahnuť a doslova mať pokoj.

V prvom rade si treba uvedomiť, že takto ošetrený zub je síce mŕtvy, ale je stále váš. Nič nenahradí tak dobre vaše zuby ako ich zachovanie na svojom mieste čo najdlhšie. 

Aktualizovaný článok: 29.5.2023


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Monika Filípková 23.05.17 16:20

MF
karma
56.00

Nič príjemné, dúfam, že niečo takéto nikdy nezažijem, lebo zubára sa nejako viac bojím.

 • 0
Odpovedať

Janko Žilinčan 23.05.17 18:08

karma
85.00

Tak toto je jedna stránka mince. Po rokoch takýto mŕtvy zub skrehne a jeden nevie. kedy sa mu rozpadne v ústach napr. pri ohrýzaní výborne ugrilovaného bravčového rebierka. A potom začnú peripetie ako vytrhnúť ten zvyšok čo ostal v čeľusti.

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 23.05.17 21:40

MM
karma
100.00

už som to zažila viackrát, sú aj horšie veci, hlavne tie duševné

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 24.05.17 06:19

karma
108.00

Zrozumitelne vysvetlené,dobrý clánok.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 24.05.17 06:38

MF
karma
67.00

z vlastnej skúsenosti viem, že nakoniec takýto zub musel ísť po čase aj tak von...

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní