Čo poškodzuje zuby? Pozor na nevhodné návyky i niektoré potraviny!

Čo poškodzuje zuby? Pozor na nevhodné návyky i niektoré potraviny!

Správna a pravidelná starostlivosť o zuby je nesmierne dôležitá. Zuby máme predsa len jedny a musia nám vydržať počas celého života. K svojmu chrupu sa však mnohí správajú ľahostajne. Existuje totižto veľa spôsobov, ako si, možno aj úplne nevedome, poškodzujeme svoje zuby. Škodiť im môže to, ako s nimi zaobchádzame, no dokonca aj niektoré potraviny či nápoje, ktoré konzumujeme a pijeme. V nasledujúcom článku vám prezradíme, na čo si dávať pozor, ak nechceme svojím zubom veľmi škodiť. Čo všetko má na ne negatívny vplyv?

Nedostatočné čistenie zubov a medzizubných priestorov

Ako prvé môžeme spomenúť, že našim zubom výrazne škodí, ak ich dôkladne nečistíme. Zuby by sme mali čistiť ráno i večer, a to celé 2 až 3 minúty. Čistenie zubov je alfou aj omegou ich zdravia. Zabúdať však netreba ani na čistenie medzizubných priestorov. V ťažko dostupných miestach sa môžu usádzať rôzne nečistoty a zvyšky jedla a klasická kefka ich stadiaľ nedostane. V rámci prevencie kazu je nevyhnutné preto používať i medzizubné kefky. Škodiť zubom tiež môžu špáradlá. Zaseknutý kúsok jedla medzi zubami je vhodné dostať von práve medzizubnou kefkou či dentálnou niťou.

Odporúčame: Vieš, aké sú najčastejšie chyby pri sprchovaní a kúpaní? Vyhni sa im

poškodzovanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Nešetrné zaobchádzanie

Skutočne neohľaduplní sme k svojim zubom, ak ich používame miesto rôznych iných nástrojov. Nemali by sme nimi nahrádzať žiadne nožničky, otvárače a podobne. Zuby sú na hryzenie a prvotné spracovanie potravy, nie na otváranie rôznych vrecúšok s jedlom, rovnako nie je nimi vhodné otvárať silno uzatvorené fľaše či zaschnuté vrchnáky od lepidla. Taktiež by sme mali zabudnúť na otváranie uzavretých pistácií práve svojimi zubami. Skrátka, zuby by sme mali používať na to, na čo ich máme. V opačnom prípade si môžeme koledovať napríklad o odlomenie zo zuba. 

Hryzenie všetkého možného

Podobne by sme sa mali vyhýbať chrúmaniu veľmi tvrdých vecí, či už potravín, alebo aj takých, ktoré do úst v podstate vôbec nepatria. Obľubujete chrúmať napríklad kocky ľadu, tvrdé cukríky či nevypukané zrnká kukurice, ktoré zostali na dne nádoby s chutnými pukancami? Tak s týmito zlozvykmi je rovnako vhodné skoncovať. Hrozí totiž trvalé poškodenie zuba či jeho zlomenie. Rovnako škodí zubom obhrýzanie ceruziek, pier a iných predmetov, ktoré máme poruke. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k poškodeniu skloviny. Rovnako netreba zabúdať na to, že pri tomto zlozvyku si do úst zanášame rozličné baktérie. 

sladené nápoje

Zdroj: Shutterstock®

Citrusové ovocie a sladené nápoje

Ako sme spomenuli už vyššie, negatívny vplyv na zuby môžu mať aj rôzne potraviny a nápoje. Značne škodiť im môže napríklad citrusové ovocie, a to najmä kvôli kyselinám, ktoré negatívne pôsobia na zubnú sklovinu. Po konzumácii citrusov, ale aj po pití ovocných štiav, je vhodné ústnu dutinu vypláchnuť čistou vodou. Umývanie zubov hneď po ich konzumácii nie je vhodné. Okrem toho radíme medzi najhoršie potraviny pre zuby aj rôzne potraviny s vysokým obsahom cukru, ktoré podporujú vznik zubného kazu. Ide hlavne o rôzne sladkosti, ako cukríky, lízanky či čokoládu, obrovské riziko pre zdravie našich zubov však predstavujú aj sladené nápoje.

Cigarety

Zabúdať nemožno ani na fajčenie a jeho vplyv na naše zuby. Cigarety a zuby rozhodne nie sú kamaráti. Dlhodobé fajčenie môže viesť k zafarbeniu zubnej skloviny, nadmernej tvorbe zubného povlaku a kameňa či zlému dychu. U fajčiarov môže dochádzať k pomalšiemu hojeniu rán v ústnej dutine, zvyšuje sa tiež riziko rozvoja ochorení ďasien, ako aj riziko rakoviny ústnej dutiny. Samozrejme, nemožno zabúdať ani na to, aký negatívny vplyv má fajčenie na celé telo. Zvyšuje tiež riziko rozvoja rakoviny pľúc či rakoviny pažeráka. Fajčenie je vážny zlozvyk, ktorého je vhodné sa zbaviť z mnohých rozličných dôvodov. 

bielenie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Bielenie zubov

Kto by nechcel mať zuby ako najbelšie perličky? Biele zuby zabezpečujú žiarivý a krásny úsmev. V dnešnej dobe sú už dostupné rôzne možnosti bielenia zubov, a to aj pomocou rôznych domácich metód a voľnopredajných prípravkov z obchodu. Netreba však zabúdať na to, že bielenie zubov sa spája s istými rizikami a nešetrné bielenie nevhodnými metódami a prostriedkami môže spôsobiť hotovú katastrofu. Výsledkom môže byť poškodená sklovina aj značná citlivosť zubov. Ohľadom šetrných možností bielenia zubov je preto vždy najlepšie poradiť sa priamo so zubárom či dentálnym hygienikom.

Piercing v ústach

Ako posledné ešte môžeme spomenúť, že na zuboch môže značnú škodu napáchať aj piercing v ústach, napríklad v jazyku. Kovová ozdoba v ústach môže viesť k odhaľovaniu zubných krčkov, poškodzovaniu zubnej skloviny aj k zvyšovaniu rizika rozvoja zápalov v ústnej dutine z dôvodu hromadenia baktérií. 

Odporúčame: Zadržiavanie vody v tele: Máme užitočné rady, ako sa ho zbaviť


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Mária Reibergerová 03.02.21 08:41

MR
karma
104.00

tiež som si po domácky bielila zuby no skončila som s tým, nebol to dobrý nápad

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 03.02.21 10:18

MS
karma
118.00

Myslela som si, že je to hlavne cukor v potravinách. Dobre vedieť, že aj citrusové plody.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 03.02.21 10:52

KK
karma
111.00

o citrusových plodoch som nevedela

 • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 03.02.21 12:37

LB
karma
104.00

super tipy, na ktoré si dávať pozor. Mne ešte napadlo z osobnej skúsenosti , že málokto z nás vie, že v noci škrípe zubami. Je to dôsledok zažívaného stresu počas dňa, trápení a každodenných starostí. Výsledkom je bolesť hlavy, pocit tlaku v spánkoch a sánke, citlivosť zubov a nervozita. Odkedy používam zubnú ochrannú násadu na zuby počas spánku, problémy prešli a dokonca sa cítim lepšie vyspatá :)

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 03.02.21 15:04

karma
106.00

Vynikajúci článok, nie za každým kazom sedí cukor.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 03.02.21 16:10

PV
karma
113.00

O tomto sa už veľa popísalo, takže vieme,čo všetko škodí zubám .. Nikdy by som si nedala piercing ,ani som si sama nebielila zuby.. Treba ich chrániť ,ako všetko na tele.. Ved nikto nemá rád bolesť..!!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 03.02.21 16:25

MM
karma
100.00

zuby, to je problém na celý život, od prvého prerezávania až po náhrady

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.02.21 06:09

ĽŠ
karma
100.00

Nevhodné návyky i potraviny vedia naozaj zanechať na zuboch nepríjemné následky.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.02.21 08:16

JK
karma
100.00

Citrusové plody to som nevedela

 • 0
Odpovedať

Martina Styková 04.02.21 14:07

MS
karma
-1.00

Vynikajúci článok, niečo som vedela,ale to o citrusových plodoch som nevedela.

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 04.02.21 19:47

JP
karma
109.00

Naši prastarí rodičia nemali peňazí na starostlivosť o svoj chrup a v porovnaní so súčasnou generáciou boli na tom omnoho lepšie. Dožívali sa aj deväťdesiatky a pritom mali svoje zuby. Dnešná generácia má často v štyridsiatke polovicu zubov preč. Čím to je? Ja si myslím, že hoci z každej strany počúvame o vysokej úrovni zdravotníctva, generácia sto rokov späť bola omnoho zdravšia. Nepoznali citrusové ovocie ani piercing a cukru, toho vraj tiež na rozdávanie nebolo.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 18:57

SK
karma
113.00

O zubky sa treba starať, máme ich len jedne.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 05.02.21 19:22

AK
karma
100.00

hlavne cukor a aj ten prírodný

 • 0
Odpovedať

Svetlana Kurzova 18.03.21 12:52

SK
karma
-1.00

O domácom bielení mi aj tubár hovoril, nech si dám na neho pozor a že keď tak si mám kupovať iba overené značky a odporučil mi Crest, tak som si ich kúpila z a som s nimi spokojná :) ale samozrejme nemôže chábať ani kvalitná zubná pasta

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 17.09.21 10:52

JK
karma
100.00

Zaujímavé ćitanie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní