Hľadáš rastlinnú náhradu kravského mlieka? Vyskúšaj ovsené mlieko!

Hľadáš rastlinnú náhradu kravského mlieka? Vyskúšaj ovsené mlieko!

Obchodné reťazce nám v súčasnej dobe ponúkajú veľké množstvo rozličných druhov rastlinných mliek. Nech už preferujete tento typ nápojov oproti klasickým živočíšnym mliekam z akéhokoľvek dôvodu, dobrou správou je, že vďaka širokému výberu si určite nájdete ten, ktorý vám najviac vyhovuje. V nasledujúcom článku vám predstavíme ovsené mlieko. Dozviete sa, ako tento nápoj pôsobí na naše telo a ako si ho jednoducho pripraviť i v pohodlí domova.

Už ste skúsili ovsené mlieko?

Ovsené mlieko, respektíve nápoj, zaraďujeme medzi rastlinné druhy mliek. Ide teda o dobrú alternatívu ku klasickému kravskému mlieku a to napríklad pre ľudí, trpiacich intoleranciou laktózy alebo i osoby, ktoré z jedálnička vyradili živočíšne produkty. Tento druh nápoja sa vyrába priamo z ovsa alebo tiež ovsených vločiek. Má jemne sladkastú chuť, ktorá mnohým pripomína chuť sójového mlieka.

Ovsený nápoj si môžete dopriať i samotný, no skvelo sa hodí najmä do sladších pokrmov. Využijete ho napríklad pri varení aj pečení alebo pri príprave krémov, pudingov a kaší. Taktiež je vhodný do smoothie nápojov i mliečnych koktailov. Stačí len zistiť, v ktorých pokrmoch vám toto rastlinné mlieko najviac vyhovuje.   

Pozri aj: Amalaki: Neuveríš, aké jedinečné bohatstvo v sebe ukrýva!

účinky ovseného mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Čo ovsené mlieko obsahuje?

Ovsené mlieko je plné živín a pre telo dôležitých látok. Obsahuje bielkoviny, sacharidy i tuky. Tento nápoj vám tiež doplní naozaj slušnú dávku vápnika. Okrem toho sa v ňom skrývajú i horčík, meď, malé množstvo železa a niektoré z vitamínov skupiny B. Ovos je vo všeobecnosti bohatý na betaglukány, ktoré priaznivo vplývajú na ľudský organizmus. Prispievajú napríklad k lepšiemu tráveniu, udržiavaniu vhodnej hladiny cholesterolu či posilňovaniu imunitného systému.    

Ovsené mlieko je vhodné zaradiť do jedálnička, ak potrebujete podporiť pravidelné vyprázdňovanie. Rovnako priaznivo vplýva na správnu funkciu metabolizmu a normalizovanie hladinu cukru v krvi. Tento nápoj prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Jeho konzumáciou podporíte kvalitu svojich vlasov, pokožky aj nechtov. Okrem toho sú známe i pozitívne účinky ovseného mlieka na nervový systém človeka.  

recept na ovsené mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si tento nápoj i doma!

Ovsené mlieko si môžete ľahko pripraviť i v pohodlí vlastného domova. Oproti tomu kupovanému tak budete presne vedieť, čo sa vo vašom nápoji nachádza. Príprava pritom nie je nijako zvlášť náročná, vyrobíte si ho napríklad aj z ovsených vločiek. Tie vo vhodnej nádobe zalejte vodou a nechajte ich cez noc odstáť. Ďalší deň túto zmes rozmixujte a vzniknutú hmotu následne sceďte. Vhodné je použiť napríklad husté sitko alebo nejakú gázu, vďaka ktorej budete môcť vločky aj poriadne vyžmýkať.

Pripravený nápoj už len prelejte do uzatvárateľnej fľaše a umiestnite do chladničky, kde vám vydrží asi 3 až 5 dní. Ak sa obzeráte po ovsenom mlieku v obchode, dôsledne čítajte etikety. Tento nápoj by mal totiž z veľkej časti obsahovať hlavne vodu a podiel ovsenej zložky by mal byť aspoň 10 %. Vhodné je siahať po produktoch bez zbytočných umelých sladidiel a ďalších prísad.

Odporúčame: Deväťsil lekársky: Akú liečivú silu skrýva? Budeš ohromená!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 02.09.18 09:33

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za článok, super!

  • 1
Odpovedať

Nikola Turková 04.09.18 10:23

karma
110.00

Sme radi, že sa vám páčil a veríme, že u nás nájdete ešte mnoho zaujímavých a inšpiratívnych článkov. Želáme pekný deň :)

  • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 02.09.18 23:27

karma
74.00

vyskúšam

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 10:56

AS
karma
108.00

chýba mi informácia- koľko ovsených vločiek a koľko vody mám použiť na prípravu ovseného mlieka doma?- pomer-

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní