Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!

Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!

  • Zdieľaj:
 • 4

Je úplne bežné, že sa občas poraníme, a to aj v prípade, keď si najviac dávame pozor. Samozrejme, každá rana zabolí. Či už je to výchovná rana života alebo iná, z každej sa vždy poučíme.

Dnes sa však budeme venovať poraneniam, ku ktorým môže dôjsť pri neobozretnom používaní ostrých predmetov a podobne.

Či už sú to rezné rany, popáleniny, odreniny, rany po chirurgickom zákroku, škrabance, všetky zanechávajú na tele nejaké stopy.

U mužov sú tieto rany a jazvy mužné, avšak pre nás žienky sú tieto jazvy neestetické ozdoby, ktorých sa chceme čo najskôr zbaviť. My sme si posvietili na bylinky, ktoré dokážu urýchliť proces hojenia pokožky, a teda dokážu rýchlejšie zaceliť každú, aj tú najmenšiu, ranku. 

Pozri aj: Zmenšenie pier: Šialený trend nových plastík je tu!

Harmanček pravý

Zdroj: Shutterstock®

Harmanček pravý

Známy pre svoje úžasné relaxačné vlastnosti. Harmanček je navyše jednou z najstarších liečivých rastlín známych ľudstvu. Vysušené kvety obsahujú množstvo terpenoidov a flavonoidov, čo sú silné bylinné lieky. Dokonca, štúdie preukázali, že harmanček obsahuje kortikosteroidy, vďaka ktorým je hojenie rán oveľa rýchlejšie. Najlepšie je využiť sušený harmanček - nasypte ho do bavlneného vrecúška, zalejte prevarenou vodou a nechajte chvíľku lúhovať. Následne vrecúško vyberte z vody, mierne ho vyžmýkajte a priložte na ranu. Obviažte gázou a nechajte pôsobiť. Alternatívou tiež môžu byť dostupné harmančekové tinktúry alebo prírodné mastičky. 

Nechtík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Nechtík lekársky

Táto pomerne malá rastlinka má protizápalové vlastnosti a je mierne antimikrobiálna. Svoju najväčšiu silu preukazuje vo forme mastičiek, ktoré si môžete vyrobiť sami doma alebo si ich môžete kúpiť v lekárni. V takejto forme ju môžete aplikovať na ranu (škrabance, kožné infekcie a podobne) bežne ako akýkoľvek iný krém alebo mastičku. Avšak, nechtík lekársky je určený aj na vnútorné použitie, hlavne na liečbu slizníc. Stačí, ak si z čerstvých kvetov pripravíte čaj – jedna šálka prevarenej vody a jedna polievková lyžica nechtíka. 

Odporúčame: Výber kvalitného šampónu: Čo by vlasová kozmetika nemala obsahovať?

Kostihoj lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Kostihoj lekársky

Už samotný názov tejto liečivej rastliny naznačuje, že dokáže zahojiť rany. A veru, je to tak aj v skutočnosti. Kostihoj obsahuje látku nazvanú alantoín, ktorá pomáha bunkám rásť rýchlejšie, a tak zlepšuje hojenie zlomenín, ale tiež napomáha rýchlejšiemu zaceleniu rán či uzdraveniu popálenín. Ak sa porežete, poškrabete alebo si spôsobíte nejakú inú ranu na pokožke, vytvorte si obklad z kostihoja lekárskeho. 

Prírodné suroviny

Zdroj: Shutterstock®

Okrem bylín môžete vyskúšať:

 • Med - skvelý spôsob, akým urýchlite hojenie rán. Vraj je dokonca účinnejší než antibiotiká! Med a jeho zložky dokážu zničiť väčšinu bakteriálnych buniek, a tak zabrániť vzniku infekcií. Ak ním chcete zaceliť nejakú ranku, tak ho naneste na gázu a priložte na ranu. Vďaka enzýmom začne ozdravovať poškodené tkanivo.
 • Zemiak - určite ste si pomysleli, že je to nejaký výmysel. Avšak nie je! Zemiaky obsahujú látky, ktoré dokážu zabrániť vzniku infekcie alebo zapáleniu pokožky v okolí rany. Vytvorte si surový zemiakový obklad zo strúhaného zemiaku. Ten priložte na ranu a previažte obväzom. Obklad si ale nezabudnite každé štyri hodiny vymeniť.
 • Aloe vera – nesmieme zabudnúť ani na rastlinu, ktorá je najúčinnejšou zbraňou asi na všetko. Lieči popáleniny, rezné rany či škrabance. Jednoducho dužinu z tejto rastliny priložte na ranu a nechajte ju chvíľku pôsobiť.

Pozri tiež: Kumkvat: Počula si už o tomto ovocí? Ak nie, tak určite ochutnaj!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 14.09.17 07:44

SK
karma
86.00

Ja som verná Forever Aloe First..... nikdy ma ešte nesklamal..... či už som sa pomálila, oškrela ..... akurát ked mi spadol nechet z veľkého prstu na nohe, tak som si ho umývala odvarom s repíka....

 • -1
Odpovedať

Monika Červinková 14.09.17 12:47

karma
87.00

Aloe first mám aj ja.. ešte pár byliniek by som k nim pridala, čo sa tu spomeuli, ale dobre vedieť ;)

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 14.09.17 19:01

MD
karma
132.00

Veru, pre bezproblémovejšie hojenie rán aj ja neraz používam bylinkové odvary, niekedy jednoducho odtrhnem skorocel či inú liečivku a priložím na ranku :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.09.17 08:36

SK
karma
113.00

harmanček, repík, skorocel, očianka, kostihoj, máme pozitívne skúsenosti...

 • 3
Odpovedať

Čo čítajú ostatní