Výber kvalitného šampónu: Čo by vlasová kozmetika nemala obsahovať?

nákup šampónov

Supermarkety či drogérie ponúkajú v dnešnej dobe takmer nespočetné množstvo najrozličnejších druhov šampónov.

 

K dispozícii je vlasová kozmetika pre mastné, suché, normálne alebo poškodené vlasy, taktiež proti lupinám či vypadávaniu vlasov.

 

Výber správneho šampónu preto môže byť poriadne komplikovaný. Dôležité je pritom brať ohľad na zloženie produktu i na účel jeho použitia. Poradíme vám, ako si priniesť domov čo najlepší šampón!

 

Mali by ste poznať typ vlasov

Ak si chcete vybrať skutočne správny šampón, ktorý dôkladne a hlavne šetrne vyčistí vaše vlasy, musíte dobre poznať svoju korunu krásy. Mastné, suché, jemné či kučeravé vlasy totiž potrebujú úplne rozdielnu starostlivosť. Pre kučeravé vlasy sú vhodné silno vyživujúce šampóny, ktoré obsahujú vitamíny B a E. Mastné vlasy zasa privítajú prípravky bez rôznych olejových zložiek.

 

To znamená, že pred nákupom musíte mať jasno v tom, o aký typ vlasov sa staráte. Ak si ich budete napríklad umývať šampónom na suché vlasy, a pritom v skutočnosti suché nie sú, bude to viesť k zbytočnému masteniu. Výber nevhodného prípravku kvôli zlému otypovaniu vlasov spôsobí, že po umytí budete s vašou hrivou len ťažko spokojní.  

 

Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!

Takto si šampón otestujete

Šampón si taktiež mnohokrát vyberáme i podľa vône či účinkov, ktoré sľubuje. Lepšie je však pozrieť sa na jeho štruktúru. Dobrý šampón by nemal byť priveľmi hustý, o niečo vhodnejšia je stredne tekutá konzistencia. Krémové prípravky poskytujú vlasom výživnú starostlivosť, číre šampóny zase primárne čistia. Ich kvalitu si overíte aj priamo pri umývaní vlasov. Ak prostriedok vymývate, mali by vám ruky po vlasoch ľahko skĺznuť. Vaše vlasy majú byť na pocit hladké a nemali by vŕzgať.  

 

Veľmi často sa riadime i penivosťou šampónov. Máme pocit, že keď si vlasy poriadne napeníme a následne zmyjeme, iba vtedy budú skutočne čisté. Pena však nikdy nie je zárukou kvalitného umytia vlasov. Penivosť prípravkov býva veľakrát zvýšená prítomnosťou mnohých chemických látok, ktoré nie sú práve vítanými zložkami šampónov.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Na tieto látky si dajte pozor

Ďalším dôležitým bodom pri nákupe vlasovej kozmetiky je aj čítanie etikiet. Môže sa to zdať nudné a zdĺhavé, ale je to rovnako dôležité, ako v prípade študovania zloženia potravín. Mnohé látky, ktoré šampóny obsahujú, nemusia vlasom prospievať, a dokonca môžu byť zdraviu škodlivé.

 

Patria medzi ne silikóny, ktoré sú snáď najznámejšie z nežiaducich zložiek šampónov. Vďaka nim sú vlasy jemné a hladké. Môžu však dráždiť pokožku a upchávať póry. Pri dlhodobom používaní spôsobujú, že vlasy majú väčší sklon k masteniu. Silikóny na etikete šampónu ľahko spozorujete vďaka koncovkám -cone, -thiconol, -silane alebo -siloxane.   

 

Pozri aj: Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti   

Nevhodnou prísadou vlasových produktov sú i sulfáty. Ide hlavne o látky Sodium Laureth Sulphate alebo Sodium Lauryl Sulphate. Na fľaštičke šampónu ich nájdete aj pod skratkami SLES alebo SLS. Sulfáty sú syntetické látky, ktoré fungujú ako rozpúšťadlá a majú silné odmasťujúce účinky. Najskôr mali svoje uplatnenie v chemickom priemysle. Pridávali ich do saponátov a požívali ich aj v umývačkách áut. Neskôr si však našli miesto v kozmetickom priemysle. Pri dlhodobom používaní môžu sulfáty spôsobiť nadmerné vysušovanie vlasov, upchávanie pórov pokožky hlavy i narušenie vlasovej štruktúry.

 

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na parabény. Medzi najpoužívanejšie patrí methylparaben, propylparaben či etylparaben. Tieto látky majú konzervačné účinky, čím predlžujú trvanlivosť kozmetického výrobku. Okrem šampónov sa vyskytujú v dezodorantoch, sprchových géloch či telových mliekach. Parabény však môžu vyvolávať alergie, preto je vhodné sa im vyhýbať.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Vyskúšajte to prírodnou cestou

Všetky spomínané nežiaduce látky sa, žiaľ, nachádzajú v drvivej väčšine šampónov. Veľmi dobrou voľbou sú preto prírodné šampóny. Aj v prípade výberu takýchto produktov treba mať na pamäti niekoľko vecí. Mnohé šampóny totiž lákajú na prítomnosť nejakého prírodného výťažku. To však neznamená, že ide o kvalitnú prírodnú kozmetiku bez prítomnosti škodlivých chemických látok. Ďalší aspekt, ktorý treba zohľadniť, je množstvo pridaných rastlinných výťažkov. Nežiaduce je, ak je obsah úplne minimálny.

 

Z uvedených dôvodov je preto dobré spoliehať sa na overeného výrobcu prírodnej kozmetiky a produkty, ktoré sú certifikované. Iba tak si môžete byť istí, že sa vo vybranom šampóne nenachádzajú škodlivé látky. Taktiež sa môžete spoľahnúť na dostatočné množstvo extraktov z rôznych bylín. Tie dokážu podporiť rast vlasov a ich zdravý vzhľad. 

 

Odporúčame: Dula - pomôže vám pri pôrode?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto ušetríte!
Dokonalé vlny do piatich minút pre všetky typy vlasov
Farba na vlasy, ktorá reaguje na teplo: Ako to funguje?
Vlasy v chvoste: Naučte sa 7 chvostov na každý deň ľahko a rýchlo
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
2. deň: Kurz IMAGE MAKER 7v1 od Fame.sk - Prihláste sa aj vy!
Biely ocot: Geniálne spôsoby, ako ho využiť čo najefektívnejšie!
Strihanie vlasov: Ako často treba navštevovať kaderníka?
Starostlivosť o telo: Prečo ženy v Čile vyrábajú masky z hrozna a múky?
Levanduľa: Aké sú jej účinky a prečo si ju všetci pestujeme?
Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl
Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!
Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!
Super potraviny, ktoré vám dopomôžu ku krásnym vlasom
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
Starostlivosť o telo: Prečo ženy v Čile vyrábajú masky z hrozna a múky?
Kozmetika testovaná na zvieratách - Cruelty free: ÁNO či NIE?
Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace prostriedky?
Tajomstvá krásy žien z rôznych kútov sveta
Super potraviny, ktoré vám dopomôžu ku krásnym vlasom
Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti
Ako na to: Zlaté pravidlá pre správne česanie vlasov
Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!
Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!
Ako na to: Zlaté pravidlá pre správne česanie vlasov
 

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.08.09.17 08:05 | Soňa Krátka | karma: 93
už asi rok si kupujem šampóny bez silikónov a sulfátov na prírodnej báze, musím povedať, že mám z toho dobrý pocit, aj sa mi podporil rast a vypadávanie vlasov sa zastavilo, už dávno som ich nemala také dlhé, vždy som si myslela, že moje vlasy to nedokážu, že narastú len do nejakej dĺžky a dosť, je to chinínová vlasová kozmetika, tiež mám k tomu prikúpenú masku, vodičku a kondicionér, zatiaľ som spokojná, uvidíme, ako bude ďalej...

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


08.09.17 09:08 | Soňa Kelemenová | karma: 63
ja používam šampón BIO SPA z výťažkov z mrtveho mora.... čisto prírodná kozmetika... som sním nadmieru spokojná...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 12:22 | Lucia Valková | karma: 85
V tomto som neporiadna,mám šampón obľúbený,ale aj striedam.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 13:56 | benynka | karma: 91
ja som len raz pozrela zloženie šampónov a samá chemikália na báze nejakých ropných produktov, tiež asi začnem s prírodnými... ešte pozriem len tak zo zaujímavosti detské šampóny

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 19:48 | Jana Uhrová | karma: 94
sem tam šampón obmením, ale väčšinou používam ten istý.. akonáhle skúsim iný, často sa mi spravia lupiny

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 20:31 | Petra Becková | karma: neurčená
Vlasy sú korunou krásy.. najmä u žien ...prepáčte, muži s plešinou. Účes z krátkych aj dlhých vlasov vyzerá upravene a dlho vydrží pri správnej voľbe kvalitnej vlasovej kozmetiky na prírodnej báze, ktorú používam. V obľube mám aj tzv. domáce recepty na výživu vlasových korienkov a osvedčila sa mi aj "zálievka" octovou vodou po každom umytí.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 20:38 | Monika Červinková | karma: 76
o tom som už počula.. ale málokedy nájdeme taký šampon..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


09.09.17 08:49 | Mária Maxianová | karma: 93
sama som sa presvedčila ako veľmi záleží na vhodnom a kvalitnom šampóne

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

30.08.2017 LIFESTYLE
Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

Hyperkeratóza kože predstavuje zhrubnutie kože, ktoré sa väčšinou vyskytuje u žien. Je spôsobené prílišným nahromadením keratínu vo vonkajších vrstvách kože...

Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

30.08.2017 LIFESTYLE
Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

Cibuľa je úžasná zelenina, ktorá dodáva jedlám tú pravú chuť a navyše posilňuje našu imunitu. Cibuľa obsahuje vodu, bielkoviny, antioxidanty, sacharidy, vlákninu, selén, železo, vápnik, fosfor...

Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

12.09.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

Práčky s predným plnením sú síce energeticky úsporné a spotrebujú menej pracích prostriedkov ako z vrchu plnené práčky, ale niekedy majú tendenciu uchovávať plesne a nepríjemne zapáchať. Tým...

Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

24.08.2017 LIFESTYLE
Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

Vedeli ste, že aj taká farba očí o vás dokáže prezradiť množstvo tajomstiev? Dokonca aj tých o vašom zdraví? Určite by nikomu z nás nenapadlo spájať farbu očí napríklad s rakovinou kože alebo inými zd...

Úzke topánky a otlaky: Skúste triky, vďaka ktorým ich roztiahnete

23.08.2017 LIFESTYLE
Úzke topánky a otlaky: Skúste triky, vďaka ktorým ich roztiahnete

Keďže sme topánkové maniačky, tak sa dosť často stáva, že si kúpime topánky, ktoré nás trošku tlačia a vytvárajú tak nepríjemné otlaky (hlavne sa to stáva v prípade kožených topánok)...

Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

26.08.2017 LIFESTYLE
Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

Udržiavanie pokožky bez vyrážok môže byť niekedy poriadne frustrujúce. Nechcené akné na tvári sa nám totiž často ukáže v tých najmenej potrebných momentoch. Hľadanie správnych produktov...

Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

10.09.2017 LIFESTYLE
Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

Ako si vybrať správnu podprsenku? Väčšina žien si myslí, že tu má úplne jasno. No bohužiaľ, viac ako polovica nosí podprsenku, ktorá im je malá. A toto by sme nemali brať na ľahkú váhu...

Melania Trump inšpiruje celý svet. Najštýlovejšie outfity prvej dámy!

02.09.2017 LIFESTYLE
Melania Trump inšpiruje celý svet. Najštýlovejšie outfity prvej dámy!

Melania Trump je už nielen manželkou Donalda Trumpa, ale stala sa aj prvou dámou Spojených štátov amerických. Jej predchodkyňa Michelle Obama bola známa elegantným a inšpiratívnym oblečením...

Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

03.09.2017 LIFESTYLE
Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

Cesnak je bezpochyby výborným prírodným liečivom. Má antibiotické a antibakteriálne účinky a je prevenciou pred mnohými ochoreniami. Cesnak je typický svojou štipľavosťou a silnou arómou...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

15.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

Stalo sa vám niekedy, že ste si užívali príjemné ticho v domácnosti, no zrazu ho prerušilo nejaké šuchotanie? V tej chvíli človek zbystrí pozornosť a hľadá, odkiaľ ten zvuk prišiel...

Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

11.09.2017 LIFESTYLE
Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

Pýtate sa, ktorá matka by bola schopná takto riskovať nielen svoj život, ale najmä život svojho nenarodeného bábätka? Táto mamička z mesta Ohio nafotila šokujúce tehotenské fotografie...

Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

25.08.2017 LIFESTYLE
Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

Nezamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo oslavujeme Deň matiek skôr než Deň otcov? Možno je to kvôli rozdielu v ich rodičovských štýloch východy dieťaťa? Platí, že otec je hlavou rodiny...

Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

01.09.2017 LIFESTYLE
Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

V tínedžerskom veku nám všetko pripadalo trápne a hlavne rodičia, ktorí nerozumeli aktuálnej móde, aktuálnemu slangovému slovníku – jednoducho, nerozumeli nám a našim výstrelkom...

Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

15.09.2017 LIFESTYLE
Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

Vedci pri najnovších štúdiách zistili, že morská soľ získavaná z oceánov našej planéty je kontaminovaná plastom. V USA, v Číne a dokonca aj v Európe prenikajú stopy plastu do morskej soli...

Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

08.09.2017 LIFESTYLE
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

Mole sú typom hmyzu, ktorý sa veľmi podobá na motýle. Aj keď ich existuje niekoľko rôznych druhov, dnes sa budeme venovať potravinovým moliam. Potravinové mole sa môžu zabývať v jedle...

Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

26.08.2017 RECEPTY
Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

Pokiaľ sa vám tento rok urodilo veľa rajčín a neviete, čo s nimi, my vám poradíme! Vyskúšajte náš recept na lahodný domáci kečup, ktorý je zaručene lepší než ten z obchodu. Nielen že je bez umelých fa...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 0s