Výber kvalitného šampónu: Čo by vlasová kozmetika nemala obsahovať?

nákup šampónov

Supermarkety či drogérie ponúkajú v dnešnej dobe takmer nespočetné množstvo najrozličnejších druhov šampónov.

 

K dispozícii je vlasová kozmetika pre mastné, suché, normálne alebo poškodené vlasy, taktiež proti lupinám či vypadávaniu vlasov.

 

Výber správneho šampónu preto môže byť poriadne komplikovaný. Dôležité je pritom brať ohľad na zloženie produktu i na účel jeho použitia. Poradíme vám, ako si priniesť domov čo najlepší šampón!

 

Mali by ste poznať typ vlasov

Ak si chcete vybrať skutočne správny šampón, ktorý dôkladne a hlavne šetrne vyčistí vaše vlasy, musíte dobre poznať svoju korunu krásy. Mastné, suché, jemné či kučeravé vlasy totiž potrebujú úplne rozdielnu starostlivosť. Pre kučeravé vlasy sú vhodné silno vyživujúce šampóny, ktoré obsahujú vitamíny B a E. Mastné vlasy zasa privítajú prípravky bez rôznych olejových zložiek.

 

To znamená, že pred nákupom musíte mať jasno v tom, o aký typ vlasov sa staráte. Ak si ich budete napríklad umývať šampónom na suché vlasy, a pritom v skutočnosti suché nie sú, bude to viesť k zbytočnému masteniu. Výber nevhodného prípravku kvôli zlému otypovaniu vlasov spôsobí, že po umytí budete s vašou hrivou len ťažko spokojní.  

 

Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!

Takto si šampón otestujete

Šampón si taktiež mnohokrát vyberáme i podľa vône či účinkov, ktoré sľubuje. Lepšie je však pozrieť sa na jeho štruktúru. Dobrý šampón by nemal byť priveľmi hustý, o niečo vhodnejšia je stredne tekutá konzistencia. Krémové prípravky poskytujú vlasom výživnú starostlivosť, číre šampóny zase primárne čistia. Ich kvalitu si overíte aj priamo pri umývaní vlasov. Ak prostriedok vymývate, mali by vám ruky po vlasoch ľahko skĺznuť. Vaše vlasy majú byť na pocit hladké a nemali by vŕzgať.  

 

Veľmi často sa riadime i penivosťou šampónov. Máme pocit, že keď si vlasy poriadne napeníme a následne zmyjeme, iba vtedy budú skutočne čisté. Pena však nikdy nie je zárukou kvalitného umytia vlasov. Penivosť prípravkov býva veľakrát zvýšená prítomnosťou mnohých chemických látok, ktoré nie sú práve vítanými zložkami šampónov.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Na tieto látky si dajte pozor

Ďalším dôležitým bodom pri nákupe vlasovej kozmetiky je aj čítanie etikiet. Môže sa to zdať nudné a zdĺhavé, ale je to rovnako dôležité, ako v prípade študovania zloženia potravín. Mnohé látky, ktoré šampóny obsahujú, nemusia vlasom prospievať, a dokonca môžu byť zdraviu škodlivé.

 

Patria medzi ne silikóny, ktoré sú snáď najznámejšie z nežiaducich zložiek šampónov. Vďaka nim sú vlasy jemné a hladké. Môžu však dráždiť pokožku a upchávať póry. Pri dlhodobom používaní spôsobujú, že vlasy majú väčší sklon k masteniu. Silikóny na etikete šampónu ľahko spozorujete vďaka koncovkám -cone, -thiconol, -silane alebo -siloxane.   

 

Pozri aj: Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti   

Nevhodnou prísadou vlasových produktov sú i sulfáty. Ide hlavne o látky Sodium Laureth Sulphate alebo Sodium Lauryl Sulphate. Na fľaštičke šampónu ich nájdete aj pod skratkami SLES alebo SLS. Sulfáty sú syntetické látky, ktoré fungujú ako rozpúšťadlá a majú silné odmasťujúce účinky. Najskôr mali svoje uplatnenie v chemickom priemysle. Pridávali ich do saponátov a požívali ich aj v umývačkách áut. Neskôr si však našli miesto v kozmetickom priemysle. Pri dlhodobom používaní môžu sulfáty spôsobiť nadmerné vysušovanie vlasov, upchávanie pórov pokožky hlavy i narušenie vlasovej štruktúry.

 

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na parabény. Medzi najpoužívanejšie patrí methylparaben, propylparaben či etylparaben. Tieto látky majú konzervačné účinky, čím predlžujú trvanlivosť kozmetického výrobku. Okrem šampónov sa vyskytujú v dezodorantoch, sprchových géloch či telových mliekach. Parabény však môžu vyvolávať alergie, preto je vhodné sa im vyhýbať.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Vyskúšajte to prírodnou cestou

Všetky spomínané nežiaduce látky sa, žiaľ, nachádzajú v drvivej väčšine šampónov. Veľmi dobrou voľbou sú preto prírodné šampóny. Aj v prípade výberu takýchto produktov treba mať na pamäti niekoľko vecí. Mnohé šampóny totiž lákajú na prítomnosť nejakého prírodného výťažku. To však neznamená, že ide o kvalitnú prírodnú kozmetiku bez prítomnosti škodlivých chemických látok. Ďalší aspekt, ktorý treba zohľadniť, je množstvo pridaných rastlinných výťažkov. Nežiaduce je, ak je obsah úplne minimálny.

 

Z uvedených dôvodov je preto dobré spoliehať sa na overeného výrobcu prírodnej kozmetiky a produkty, ktoré sú certifikované. Iba tak si môžete byť istí, že sa vo vybranom šampóne nenachádzajú škodlivé látky. Taktiež sa môžete spoľahnúť na dostatočné množstvo extraktov z rôznych bylín. Tie dokážu podporiť rast vlasov a ich zdravý vzhľad. 

 

Odporúčame: Dula - pomôže vám pri pôrode?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace prostriedky?
Ako uviazať šatku? Vo vlasoch bude vyzerať chic!
Dusená kapusta: Prečo nevylievať vodu po jej dovarení?
Farba na vlasy, ktorá reaguje na teplo: Ako to funguje?
Tento prírodný olej ti zabezpečí rýchly rast vlasov a rias! Skús ho!
Domáce farbenie vlasov: Na toto si dávaj pozor!
6 tipov na božské domáce kúpele
Zastav sezónne vypadávanie vlasov s prírodou! Skús tieto bylinky!
Olejový prírodný botox - výsledok vás naozaj prekvapí!
Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!
Aké sú najvyhľadávanejšie tipy na účes na Pintereste?
Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!
Dokonalé kučery: Takto si ich vytvoríte sama!
Skroťte rýchlo sa mastiace vlasy vďaka týmto prírodným prostriedkom!
Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto ušetríte!
Ako uviazať šatku? Vo vlasoch bude vyzerať chic!
Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti
Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace prostriedky?
Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto ušetríte!
Starostlivosť o telo: Prečo ženy v Čile vyrábajú masky z hrozna a múky?
Vlasy v chvoste: Naučte sa 7 chvostov na každý deň ľahko a rýchlo
Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto ušetríte!
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!
6 tipov na božské domáce kúpele
 

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.08.09.17 08:05 | Soňa Krátka | karma: 88
už asi rok si kupujem šampóny bez silikónov a sulfátov na prírodnej báze, musím povedať, že mám z toho dobrý pocit, aj sa mi podporil rast a vypadávanie vlasov sa zastavilo, už dávno som ich nemala také dlhé, vždy som si myslela, že moje vlasy to nedokážu, že narastú len do nejakej dĺžky a dosť, je to chinínová vlasová kozmetika, tiež mám k tomu prikúpenú masku, vodičku a kondicionér, zatiaľ som spokojná, uvidíme, ako bude ďalej...

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus


08.09.17 09:08 | Soňa Kelemenová | karma: 88
ja používam šampón BIO SPA z výťažkov z mrtveho mora.... čisto prírodná kozmetika... som sním nadmieru spokojná...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 12:22 | Lucia Valková | karma: 80
V tomto som neporiadna,mám šampón obľúbený,ale aj striedam.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 13:56 | benynka | karma: 89
ja som len raz pozrela zloženie šampónov a samá chemikália na báze nejakých ropných produktov, tiež asi začnem s prírodnými... ešte pozriem len tak zo zaujímavosti detské šampóny

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 19:48 | Jana Uhrová | karma: 106
sem tam šampón obmením, ale väčšinou používam ten istý.. akonáhle skúsim iný, často sa mi spravia lupiny

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 20:31 | Petra Becková | karma: neurčená
Vlasy sú korunou krásy.. najmä u žien ...prepáčte, muži s plešinou. Účes z krátkych aj dlhých vlasov vyzerá upravene a dlho vydrží pri správnej voľbe kvalitnej vlasovej kozmetiky na prírodnej báze, ktorú používam. V obľube mám aj tzv. domáce recepty na výživu vlasových korienkov a osvedčila sa mi aj "zálievka" octovou vodou po každom umytí.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


08.09.17 20:38 | Monika Červinková | karma: 100
o tom som už počula.. ale málokedy nájdeme taký šampon..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


09.09.17 08:49 | Mária Maxianová | karma: 91
sama som sa presvedčila ako veľmi záleží na vhodnom a kvalitnom šampóne

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

28.10.2017 LIFESTYLE
Kde sú stratené ponožky z práčky? Záhada vyriešená!

Prichádza moment prania a vy sa už začínate modliť. Modlíte sa za to, aby ste ponožky vybrali z práčky v rovnakom počte, ako ste ich tam vložili.   Samozrejme záhada z názvom stratené ponožky z práč...

Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

07.11.2017 LIFESTYLE
Čo by sme nemali jesť na raňajky? Veci, ktorými si nevedome škodíme

Je vo všobecnosti známe že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Mali by sme si na ne vyhradiť čas a urobiť si z nich akýsi rituál – neponáhľať sa a vychutnať si ich, čo je však častokrát nemožné...

Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

04.11.2017 LIFESTYLE
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!

To, že cigarety škodia zdraviu, vie každá z nás. Množstvo jedov, ktoré si fajčiari doprajú každé ráno ku kávičke, sa však môže vyrovnať tým, ktoré denne prijíma aj nefajčiar...

Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

13.11.2017 LIFESTYLE
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

Všetci dobre vieme, načo slúži mraznička v domácnosti. Už v detstve sme sa učili, že slúži na uchovávanie potravín, pri ktorých chceme, predĺžiť ich dobu životnosti...

Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

08.11.2017 KRÁSA
Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

O Dr. Sandre Lee, nazývanej aj ako Dr. Pimple Popper, ste si už u nás na KAMzaKRÁSOU.sk mohli čo-to prečítať. Stala sa hviezdou internetu, vďaka jej - možno pre niekoho nechutnučkým, videám...

Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

12.11.2017 LIFESTYLE
Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

Už naše staré mamy nás učili, že chlieb sa nemá vyhadzovať. Prečo aj, keď sa dá ešte nejako využiť a ušetriť tak pár eur.    Ak starý chlieb nechcete vyhodiť, ale neviete čo s ním...

Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

27.10.2017 LIFESTYLE
Poruchy štítnej žľazy: Poznáš týchto 7 najčastejších prejavov?

I tak malý orgán, akým je štítna žľaza, dokáže narobiť veľké problémy. Stačí, ak nefunguje presne tak ako má a na našom tele sa to prejaví najrozličnejšími spôsobmi...

Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

10.11.2017 LIFESTYLE
Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

Mrkva je veľmi zdravá zelenina plná vitamínov a minerálov. Veľa ľudí ju má zaradenú do kategórie polievkovej zeleniny a čerstvú ju konzumuje málokto...

Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

03.11.2017 LIFESTYLE
Je instantná káva tvojím denným spoločníkom? Rozlúč sa s ňou!

História instantnej kávy sa začala písať v roku 1901, keď japonský vedec Satori Kato predstavil svetu kávový prášok. Keďže nemal podnikavého ducha, nepodarilo sa mu na nej zarobiť...

Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

06.11.2017 LIFESTYLE
Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

Každá chladnička v domácnosti funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Občas pri nej mávame pocit, že je to čarovná skrinka, ktorá sa častým otváraním sama záhadne naplní...

Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

29.10.2017 LIFESTYLE
Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

Chcete, aby vaše potraviny vydržali dlhšie čerstvé? Naučte sa spôsoby, ako ich správne skladovať.    Rôzne druhy potravín sa musia rôzne skladovať. Dnes sa zameriame na vajíčka.   Viete ako ich s...

Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

15.11.2017 LIFESTYLE
Kto povedal, že bravčová masť je nezdravá? Fakty, ktoré ťa dostanú!

Záujemcov o zdravý životný štýl neustále pribúda. Veľa z nás sleduje, čo je a čo nie je vhodné jesť. Sústreďujeme sa na zadné strany obalov, ktoré nám majú jasne povedať, čo je „zdravé"...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

31.10.2017 LIFESTYLE
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

01.11.2017 HOROSKOPY
Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?

Horoskop na november 2017  sa sústreďuje najmä na kompenzáciu únavy s radostnými udalosťami. Tak budeme schopní dobiť si stratenú energiu. A aj keď je rok 2017 skoro na konci...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s