Infekčné ochorenie prenášané kliešťami: Ako sa prejavuje ehrlichióza?

Infekčné ochorenie prenášané kliešťami: Ako sa prejavuje ehrlichióza?

  • Zdieľaj:
 • 0

Sezóna kliešťov sa už začala a tieto malé potvorky na nás v prírode nemilosrdne číhajú. Rizikové sú pre naše zdravie pritom hlavne z toho dôvodu, že môžu prenášať rozličné ochorenia, preto je potrebné sa pred nimi dostatočne chrániť. Takouto chorobou je napríklad aj borelióza, čo je viacsystémové infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Medzi ochorenia prenášané kliešťami však radíme aj oveľa menej známu ehrlichiózu, ktorá môže postihnúť i človeka. Ako sa prejavuje a aká je jej liečba?

Čo je ehrlichióza?

Pod pojmom ehrlichióza rozumieme infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Pôvodcom ochorenia sú niektoré baktérie z rodu Ehrlichia. Novšie je tento rod označovaný ako Anaplasma a aj ochorenie je nazývané ako anaplazmóza. Pre človeka sú pritom infekční len niektorí zástupcovia, a to napríklad Anaplasma phagocytophila alebo  Anaplasma chaffennsis. Baktérie sú pritom prenášané kliešťami a prostredníctvom nich môže dôjsť k infikovaniu človeka.

Tieto baktérie sú veľmi malé a žijú vo vnútri buniek. Po vstupe do ľudského organizmu začínajú napádať biele krvinky, čo výrazne narúša ich funkciu, a teda oslabuje imunitný systém. V Európe sú prípady ehrlichiózy evidované skôr výnimočne, častejšie sa ochorenie vyskytuje napríklad v Spojených štátoch amerických. Zo štatistík vyplýva, že vo vyššej miere sú ochorením postihnutí muži. V minulosti bola ehrlichióza považovaná za chorobu, ktorá postihuje len niektoré zvieratá, napríklad psy.

Odporúčame: Otravné komáre či kliešte? Namiešaj si domáci repelent proti hmyzu!

príznaky ehrlichiózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toto ochorenie prenášané kliešťami prejavuje?

Ako sme spomenuli už vyššie, baktérie po vstupe do organizmu napádajú biele krvinky, v ktorých sa množia a vo väčšine prípadov následne dochádza aj k ich poklesu. Biele krvinky sú pritom nevyhnutné pre správnu funkciu nášho imunitného systému a obranyschopnosť organizmu. Inkubačný čas ochorenia, čiže obdobie od vstupu nákazy do organizmu po vypuknutie choroby, je spravidla maximálne 14 dní. V mnohých prípadoch sa pritom ochorenie zvonka nijako zvlášť neprejavuje a prebieha skôr asymptomaticky.

Ak sa u človeka príznaky objavia, sú ľahko zameniteľné s chrípkovým stavom či prechladnutím. Bežné sú bolesti hlavy aj svalstva, celková únava a slabosť, zvýšená teplota alebo horúčka, taktiež zimnica. Objaviť sa môžu aj nevoľnosti, zriedkavo zvracanie. Zväčša dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín, niekedy aj pečene. V menšom množstve prípadov sa vyskytne aj vyrážka na koži, a to najmä v oblasti prisatia kliešťa. 

liečba ehrlichiózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba?

Pri ehrlichióze môže dôjsť k napádaniu vnútorných orgánov, hlavne pľúc, pečene či centrálnej nervovej sústavy. Je to hlavne v prípade, kedy nedôjde k včasnej liečbe. Inak ehrlichiózu neradíme medzi ochorenia, ktoré prebiehajú s výskytom vážnejších komplikácií. U niektorých jedincov však môže dôjsť k o niečo vážnejšiemu priebehu, pričom sú i prejavy ochorenia o niečo výraznejšie. Je to hlavne u osôb so zníženou imunitou, HIV pozitívnych pacientov, jedincov po transplantácii a podobne. Pri včasnom podchytení je však reč o veľmi dobre liečiteľnom ochorení. Pacientovi sa podávajú antibiotiká, prípadne i liečivá tlmiace sprievodné príznaky ochorenia.

Ak je priebeh ochorenia vážnejší, môže byť potrebná hospitalizácia. Primárne je však potrebné myslieť na prevenciu. Pri pobyte v rizikových oblastiach, najmä v lesoch a lúkach s vyššou vlhkosťou a s vyšším výskytom lesnej zveri, v tomto prípade najmä vysokej zveri či líšok, je potrebné používať ochranné pomôcky proti kliešťom. Ak nájdete prisatého kliešťa, je ho nevyhnutné ihneď a bezpečne odstrániť. V prípade výskytu zdravotných ťažkostí v nasledujúcom období je vhodné navštíviť lekára a upozorniť ho aj na výskyt kliešťa.

Pozri aj: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?
Raňajky

Slané muffiny so slaninou, vajíčkom a syrom – odoláš im?

 • 3
 • 12.12.2022
Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú
Dezerty

Kakaové cookies bez štipky múky: Na jazyku sa priam rozplývajú

 • 6
 • 05.12.2022
Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ
Dezerty

Najlepšie MAROKÁNKY: Orechy a sušené ovocie je základ

 • 0
 • 22.12.2022