Je zdravý alebo nie? Zisti, či sa oplatí konzumovať javorový sirup!

Je zdravý alebo nie? Zisti, či sa oplatí konzumovať javorový sirup!

  • Zdieľaj:
 • 3

Ak sa povie javorový sirup, každý si pravdepodobne ihneď spomenie na Kanadu. Tento štát má list stromu, z ktorého sa obľúbené sladidlo vyrába, dokonca i vo svojej vlajke. Javorový sirup je však so štátmi Severnej Ameriky skutočne úzko spätý. Ide totiž o tradičnú prísadu v mnohých receptoch. Je však niečím viac, ako len chutnou polevou na klasické lievance? V nasledujúcom článku vám prezradíme, či je javorový sirup vhodnou alternatívou pre biely cukor, aké látky obsahuje a ako pôsobí na ľudský organizmus.

Ako sa pripravuje javorový sirup?

Javorový sirup je prírodné sladidlo, ktoré sa vo väčšine prípadov získava z miazgy javorov cukrových. Z týchto vyše 30 metrov vysokých stromov, ktoré sa dožívajú pokojne až 250 rokov, sa po navŕtaní zachytáva vytekajúca šťava. Tá sa následne zahrieva a zahusťuje, pričom zo 40 litrov miazgy sa vytvorí približne jeden liter obľúbeného sladidla. Javorový sirup je tradičným severoamerickým produktom, ktorý má veľmi bohatú históriu. Spracovaniu miazgy z javorov sa totiž venovali ešte pred objavením Ameriky miestne indiánske kmene.

V súčasnej dobe je najväčším výrobcom tohto sirupu práve Kanada, pričom drvivá väčšina svetovej produkcie pochádza konkrétne z provincie Québec. Okrem toho sa toto sladidlo vyrába i v Spojených štátoch amerických či Japonsku. Javorové sirupy sa však líšia svojou farbou i chuťou. Poznáme niekoľko stupňov kvality tohto produktu. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že čím je sladidlo svetlejšie a redšie, tým je kvalitnejšie. Tie najkvalitnejšie javorové sirupy sú veľmi svetlé a majú jemnú chuť. Tie najtmavšie nie sú zvyčajne určené na priamu konzumáciu, ale skôr sa využívajú v gastronómii či pri výrobe ďalších potravín.

Odporúčame: Recept: Najlepšie jablkové pité od babičky

účinky javorového sirupu

Zdroj: Shutterstock®

Aká je pravda o jeho účinkoch?

Z výskumov vyplýva, že javorový sirup obsahuje nemalé množstvo telu prospešných látok a najmä antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred nebezpečnými voľnými radikálmi. Toto sladidlo teda môžeme považovať za dobrý spôsob prevencie pred rakovinou. Kvalitný javorový sirup navyše v sebe skrýva celý rad vitamínov aj minerálnych látok. Nájdete v ňom mnohé z vitamínov skupiny B. Je dobrým zdrojom zinku, draslíka, vápnika, horčíka či mangánu. Má antiseptické účinky a je skvelým pomocníkom pre lepšie trávenie. Do jedálnička by ho určite mali zaradiť osoby, trpiace vysokým cholesterolom.

Javorový sirup prispieva k ochrane pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podieľa sa na pevnosti kostného aj kĺbového tkaniva a má pozitívny vplyv na vývoj kostí a chrupaviek u detí. Dokonca ho môžete použiť aj do domácich pleťových masiek. Pomôže vám totiž potlačiť začervenania či zápaly a pokožku dokonalo zvláčni. Niet pochýb, že javorový sirup je vhodnou alternatívou k bielemu cukru. Ide o prírodný produkt, ktorý má množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus. Stále však ide o sladidlo, takže by sme ho mali používať s rozumom. Nie nadarmo sa hovorí, že všetkého veľa škodí.

použitie javorového sirupu

Zdroj: Shutterstock®

Do ktorých jedál ho použiť?

Ešte skôr, ako si obľúbený a chutný javorový sirup nalejete na palacinky, uistite sa, že ste si zakúpili kvalitný produkt. Ako sme spomínali už vyššie, existujú viaceré stupne kvality sirupov. Tie sa líšia nielen farbou, chuťou či konzistenciu, ale i cenou. Pri nákupe javorového sirupu však platí, že šetriť sa skôr nevypláca. Nevyhnutné je sledovanie zloženia. Niektoré produkty sú totiž ešte dochucované rozličnými arómami, aby sa chuťou podobali na originálny sirup. V zložení niektorých sladidiel dokonca nájdete cukor, glukózový sirup či farbivá.   

Ak si už domov javorový sirup prinesiete, otázkou zostáva, kam s ním. V jednoduchosti povedané, použiť ho môžete podobne ako aj biely cukor. Pozor si však dajte na to, že toto sladilo je sladšie a treba ho teda používať v menšom množstve. Môžete si ním osladiť koláč, zákusok, kašu, smoothies nápoje, cereálie či jogurt. Rovnako ním skúste poliať ovocný šalát, spomínané palacinky či zmrzlinu. Vhodná je však i kombinácia s mäsom. Skúste ho pridať napríklad do marinád či omáčok. Po otvorení nezabúdajte javorový sirup skladovať v chladničke!  

Pozri aj: Naklíčený cesnak a jeho účinky: Vyhadzovať ho do koša alebo nie?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Iveta Moravčíková 21.09.18 18:54

IM
karma
100.00

rada by som ho skusila aký je

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.09.18 17:13

JK
karma
100.00

Ešte som ho nemala používam naše a hlavne domáci sirup

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:36

karma
127.00

Milujem javorový sirup, ale myslel som, že je to opačne, že tmavší je lepší. v každom prípade sa teším, že má také pozitívne účinky na zdravie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Kolekcia na pedikúru od Mary Kay
Telová kozmetika

TEST: Kolekcia na pedikúru od Mary Kay

 • 0
 • 19.07.2022
TEST: Nové prípravky na hybridnú starostlivosť o pleť Oriflame Waunt
Pleťová kozmetika

TEST: Nové prípravky na hybridnú starostlivosť o pleť Oriflame Waunt

 • 0
 • 01.08.2022
TEST: Kolagén od Inca Collagen - užívanie bez obmedzení aj počas dojčenia
Ostatné

TEST: Kolagén od Inca Collagen - užívanie bez obmedzení aj počas dojčenia

 • 1
 • 04.08.2022
TOPlist