Mentálna anorexia: Čo by si mala vedieť o tomto zákernom ochorení?

Mentálna anorexia: Čo by si mala vedieť o tomto zákernom ochorení?

Mentálna anorexia sa zaraďuje medzi duševné choroby, pričom ide o jednu z takzvaných porúch príjmu potravy.

Popísalo a povedalo sa o nej už mnoho, no nie každé tvrdenie je pravdivé. Existuje totiž množstvo mýtov, napríklad ten, že anorexia nie je žiadne ochorenie, len akási hlúposť ľudí. Taktiež nie je pravdou, že ňou trpia len dospievajúce ženy.

My vám dnes prinášame o tomto ochorení najdôležitejšie informácie. Prečo vlastne anorexia vzniká a aké má následky? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo je to anorexia?

Mentálna anorexia alebo latinsky anorexia nervosa je duševné ochorenie a zároveň jedna z mnohých porúch príjmu potravy. Postihnutí zvyčajne odmietajú stravu a úmyselne znižujú svoju hmotnosť. Človek s anorexiou stráca na váhe v dôsledku viacerých faktorov, najmä kvôli nedostatočnej výžive, ktorá sa kombinuje s nadmerným cvičením. Taktiež dochádza k zneužívaniu liekov, napríklad preháňadiel či diuretík. Osoby s týmto ochorením majú často skreslené predstavy o svojom tele.

Mnohí pociťujú strach z priberania a majú negatívny vzťah k jedlu. Niektorí tiež pociťujú neustálu potrebu chudnúť a kontrolovať svoj príjem potravín aj tekutín. V neskorých štádiách sa anorexia vyznačuje extrémne nízkou váhou postihnutého jedinca. Rozličné prejavy choroby sa však u konkrétnych pacientov líšia. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje vo veku od 12 do 18 rokov, no trpia ním i starší jedinci, pokojne aj po štyridsiatke. Anorexia sa viac vyskytuje u žien, no menej ako 10 % prípadov tvoria i muži. Lekársku pomoc však zvyčajne vyhľadáva len malé množstvo pacientov.

Pozri aj: Recept na quesadillu: Vyskúšaj túto vynikajúcu mexickú pochúťku!

nesprávny pohľad na telo

Zdroj: Shutterstock®

Prečo toto ochorenie vzniká?

Ani v dnešnej dobe nie je možné presne stanoviť, prečo anorexia vzniká. Na prepuknutí tohto ochorenia sa podieľa množstvo faktorov. Anorexia môže byť akousi reakciou na zvyčajne negatívnu  a stresujúcu udalosť v živote človeka. Môže ísť o rozvod rodičov či úmrtie blízkeho. Súčasné výskumy však ukazujú, že s podobnou príčinou sme sa mohli stretnúť skôr v minulosti a dnes bývajú už dôvody iné. Týmto ochorením sú viac ohrozené napríklad osoby, ktoré majú sklony k perfekcionizmu. Je to prevažne v prípadoch, kedy ženy, najmä tie mladé, nevedia prekonať zlyhanie a snažia sa byť vo všetkom dokonalé.

Vyššie riziko vzniku mentálnej anorexie majú ľudia s rýchlym životným štýlom, ktorí sú príliš zameraní na kariéru. Na rozvoj ochorenia má vplyv aj rodinné zázemie. Rizikovým faktorom je totiž aj dospievanie v rodine, ktorá má vysoké nároky a v ktorej sa otvorene nehovorí o negatívnych veciach.  Za vznikom anorexie tiež niekedy stoja gény či hormóny. V neposlednom rade pôsobí na rozvoj ochorenia aj spoločnosť. Nežiaduci vplyv má najmä na dospievajúce ženy skreslený ideál krásy, ktorý sa v súčasnej spoločnosti rozšíril. Anorexii tak môže predchádzať nízke sebavedomie či nespokojnosť s proporciami, a to najmä kvôli nesprávnemu pohľadu na krásu, zdravie a seba samého.

dôsledky hladovania

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú následky anorexie?

Anorexia z dlhodobého hľadiska predstavuje chorobu, ktorá môže v podstate zdevastovať celý organizmus. Na zdraví zanecháva aj trvalé následky. Anorexia má negatívny vplyv na tráviacu sústavu. U postihnutej osoby je spomalené vyprázdňovanie a narušená pohyblivosť čriev. Často sa vyskytuje pálenie záhy a nafukovanie po jedle. Nedostatočná výživa ovplyvňuje zubnú sklovinu a ďasná. V dôsledku nedostatku vitamínov a minerálov môže dochádzať k svalovým kŕčom a svalovej slabosti. Deficit železa vedie k chudokrvnosti a kvôli nízkym hodnotám vápnika zase trpia kosti.

V mnohých prípadoch spôsobuje anorexia u žien vymiznutie menštruačného cyklu až neplodnosť. U niektorých pacientov je dokonca zaznamenaný úbytok mozgovej hmoty. Veľmi častý je znížený tlak, padanie vlasov a lámanie nechtov. Anorexia a celkovo hladovanie má zdrvujúci dopad i na psychické zdravie jedinca. Ľudia, postihnutí týmto ochorením, majú sklon k izolácii a prerušovaniu kontaktov. Môžu strácať záujem o aktivity, sú nedostatočne koncentrovaní či podráždení. Anorexiu mnohokrát sprevádzajú depresie, úzkosť, pocity viny a niekedy i samovražedné myšlienky.

liečba anorexia

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie lieči?

Liečba anorexie je skutočne komplikovaná. Stáva sa, že postihnutá osoba si ani neuvedomuje, že je chorá a potrebuje lekársku pomoc. V lepšom prípade je jedinec ochotný podstúpiť terapiu. Často k nej však dochádza, až keď je pacient vo veľmi vážnom stave. Celkový proces liečenia teda veľmi závisí na chuti a motivácii konkrétnej osoby. Vo všeobecnosti sa na liečbe porúch príjmu potravy podieľajú viacerí špecialisti, napríklad psychiater i psychológ, gastroenterológ či gynekológ. V ťažkých prípadoch sa anorexia lieči aj dlhším pobytom v nemocnici.

Lieky pomáhajú potláčať depresie či zmeny nálad. Súčasťou liečby sú aj individuálne alebo skupinové terapie. Na chorých pozitívne vplýva zvýšenie spoločenských aktivít a kontakt s blízkymi. Dôležité je zmieniť, že tohto ochorenia sa nedá zbaviť zo dňa na deň. Mnohokrát totiž ani nestačí, ak sa človek naučí pravidelne stravovať a nadobudne vhodnú hmotnosť. V prípade, že sa nevyriešia hlboko skryté emočné problémy jedinca, môže byť úspech len krátkodobý. Dĺžka liečby je veľmi individuálna, zvyčajne totiž záleží najmä na samotnom pacientovi.

Pozri aj: Šport a mastektómia: Neboj sa znova žiť naplno!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 28.03.18 08:08

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, poznám mladú slečnu s týmto problémom, zanechal u nej "nepekné "trvalé následky na zdraví - doživotné.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 28.03.18 23:31

karma
115.00

našťastie nič také sa v našej rodine nevyskytlo,ani nepoznám nikoho s touto chorobou...musí to byť hrozné

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 30.03.18 11:54

DB
karma
117.00

uff, tak to je strašná diagnóza :-(

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 31.03.18 12:36

MR
karma
109.00

je to vážne ochorenie, neviem či sa dá úplne vyliečiť..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní