Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch! Ako na to?

Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch! Ako na to?

  • Zdieľaj:
 • 18

Aj vás večne trápia zarastajúce nechty? Rozpoznať takýto necht je pomerne jednoduché, obzvlášť preto, že ho sprevádza nepríjemná bolesť, najmä pri chôdzi. O tomto probléme rozhodne netreba mlčať, pretože ako takmer na všetko, aj na zarastajúce nechty existuje účinná pomoc. Už si viac nenechajte znepríjemňovať život! Našli sme pre vás niekoľko prírodných prostriedkov, ako si pomôcť. Toto je prvá pomoc pri zarastajúcich nechtoch!

Zarastanie nechtov do kože sa odborne nazýva onychokryptóza. Slovo pochádza z gréckeho onyx (necht) a kryptos (skrytý). Zarastajúci necht býva najčastejšie dôsledkom nosenia tesnej obuvi, svoju úlohu tu ale zohráva aj genetika. Často teda tento problém postihuje viacerých členov rodiny súčasne, bez ohľadu na vek. Svoj podiel viny však nesie aj nesprávne strihanie nechtov. Správne strihanie nechtov na nohách je také, aby voľný okraj nechta prečnieval cez prst. Tento okraj nemá byť okrúhly, ale rovný. 

Pozri aj: Na čo slúži cibuľová kúra? Neuveríš, ale jej účinky sú obdivuhodné!

problémy s nechtami na nohách

Zdroj: Shutterstock®

Zarastajúci necht sa môže objaviť tak na nohách, ako aj na rukách. Za zmienku stojí aj fakt, že zarastanie nechtov sa často vyskytuje aj u ľudí, ktorí trpia nedostatočným prekrvením končatín, napríklad diabetikov. Najčastejšie sa vyskytuje na vnútornej strane palcov na nohách. Celé sa to začína nenápadne. Prst začne bolieť, necht vrastie do kože a okolité miesto sa zapáli.

Mimoriadne nepríjemné už na prvé počutie, čo poviete? A ak sa k tomu pridá to desivé slovo – strhnutie nechta, pocit je ešte horší. Nemusíte sa však obávať. Ide to aj inak. Pomôcť si môžete dokonca samy, v domácom prostredí. Chôdza už pre vás nemusí byť utrpením.

správne strihanie nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Zarastajúci necht treba riešiť čo najskôr

Je len logické, že čím dlhšie sa trápite so zarastaním nechtov bez toho, aby ste to riešili, tým horšie robíte. Neustály pohyb a tlak problém totiž ešte prehlbuje. Nehovoriac o tom, že ignorovanie týchto ťažkostí neraz vedie k vzniku infekcií a tvorbe takzvaného živého mäsa. Odborníka je dobré vyhľadať, akonáhle si všimnete neštandardný smer rastu nechtov, no rozhodne aj vtedy, keď už vám vznikla infekcia.

Kým je tento problém len v počiatočnom štádiu, pomôcť si môžete aj samy. Ako na to? Pripravte si účinný a mimoriadne nápomocný recept z cesnaku a olivového oleja! Jeden strúčik pretlačeného cesnaku zmiešajte s polievkovou lyžicou olivového oleja a miešajte, až kým nevytvoríte pastu. Naneste zmes na zarastený necht a nechajte pôsobiť 40 minút, následne opláchnite. Túto procedúru opakujte dvakrát denne, až kým váš problém nezmizne.

Neprehliadni: Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!

pomoc pri zarastaní nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha aloe vera, čajovníkový olej aj kurkuma

Veľmi nápomocná vie byť aj zmes z aloe vera a čajovníkového oleja. Stačí zmiešať dve polievkové lyžice gélu z aloe vera a šesť kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka. Aplikujte na postihnuté miesto dvakrát denne bez oplachovania, až kým sa problém so zarastaním nechtov neodstráni. Táto zmes má vynikajúce účinky pri zmiernení bolesti a znižuje riziko vzniku infekcie. Účinná je aj pasta z kurkumy – zmiešajte polku lyžičky kurkumy s olivovým olejom a touto mazľavou hmotou potrite miesto zarastania nechtu. Nechajte pôsobiť až niekoľko hodín (ideálne s obväzom). 

ako sa starať o nechty

Zdroj: Shutterstock®

Med a citrónová šťava ako všeliek

Ak je vám sympatickejšie spojenie medu s citrónovou šťavou, než predchádzajúce recepty, vedzte, že pomôže aj pri zarastajúcich nechtoch. Zmiešajte dve lyžice citrónovej šťavy s jednou lyžicou medu, naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 30 minút. Opláchnite teplou vodou a aplikujte dvakrát denne. Môže sa však stať, že tieto prírodné  metódy vám pomôžu len krátkodobo a po nejakom čase vám necht opäť zarastie do kože.

V takom prípade určite vyhľadajte odbornú pomoc, no predovšetkým nezabudnite na prevenciu. Vyhýbajte sa príliš tesnej obuvi, ale aj tesným špičkám ponožiek a pančúch s tvrdým švom a dbajte na správne strihanie nechtov.

Zarastajúce nechty u bábätiek

Vedzte, že problém so zarastaním nechtov neobchádza ani bábätka. Červené pršteky však dokážu potrápiť nielen rodičov, ale aj bábätka. Nebojte, u takto malých detí sa nechty nestrhávajú. Lekári len odporúčajú nechať nechty odrásť. Tiež odporúčajú nechty čistiť dezinfekciou aj niekoľkokrát denne.

Aktualizovaný článok: 17.10.2022

Zdroj foto: úvodná - pinterest.com

  • Zdieľaj:
 • 18
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

18 komentárov

Natália Lobodášová 29.03.18 08:25

NL
karma
105.00

Zarastajúce nechty sú určite nepríjemná záležitosť. Na šťastie tým netrpím a ani by som veru nechcela.

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 29.03.18 08:59

SK
karma
86.00

veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie..... po neúspechu prírodných a antibiotických liekov, moja kamarátka skončila v rukách chirurga.... pomohla už iba plastika nechtového lôžka...... takže dámy, treba chodiť na pedikúru, a vtedy by ste sa mohli tomuto problému vyhnúť.....

 • 1
Odpovedať

Helena Kalusová 29.03.18 12:31

HK
karma
-1.00

Zarastanie nechtov na nohách - veľká bolesť. Mojej dcére nepomohla ani pravidelná návšteva pedikúrky. Teraz navštevuje kožnú lekárku - nechty sa jej začali aj štiepiť. Dúfam, že jej to pomôže.

 • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 29.03.18 13:30

ŽM
karma
115.00

toto ma nikdy netrápilo, ale manžel mal veľké problémy. Tieto rady by sme určite vtedy využili

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.03.18 18:01

MM
karma
100.00

Aj keď mi nechty nezarastajú, predsa som prežila strhnutie nechta, odvtedy mám pokoj. Bola to infekcia a keďže som bola tesne po cisárskom, ani som bolesť nejako intenzívne neprežívala.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 29.03.18 18:45

PV
karma
113.00

Dakujem za rady.. Zatiaľ som tento problém nemala.. Niekedy ma bolel palec na ľavej nohe. Ale všimla som si to skoro ,a odstrihla som zle zarastajúci necht. Chválabohu , nič hroznejšie sa nestalo.. Inak viem o Repíkovom čaji ,že treba prikladať na to miesto.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 29.03.18 19:57

karma
112.00

určitě je to nepříjemná věc doufám, že mi se vyhne

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 29.03.18 21:45

MC
karma
109.00

Nerada by som sa tým stretla...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.03.18 23:19

karma
109.00

našťastie som nič také nezažila a dúfam,že to tak aj zostane a tejto bolesti zarastených nechtov sa vyhnem.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 01.04.18 17:30

JU
karma
103.00

nepríjemný a bolestivý problém, treba skúsiť čo komu pomôže

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 01.04.18 19:24

JK
karma
100.00

Ešte že nemám tento problém no manžela no je to bolestivé

 • 0
Odpovedať

Regina Klara Golasova 02.04.18 11:37

RKG
karma
103.00

Ďakujem za rady. Moju mamku tento problém dosť dlho trápi a skusa vselico možné. Ale aloe vera ešte neskúšala a mame ho doma všade na oknách.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 07.04.18 10:49

DB
karma
110.00

manžela trápi tento problém.rady ma prekvapili,určite niektoré vyskúšame,asi tú citrónovo medovú,lebo strhávania nechta sa manžel obáva.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 13.04.18 08:43

MB
karma
98.00

nastastie tento problem nepoznam

 • 0
Odpovedať

Jarka Kontrová 24.04.18 21:45

JK
karma
-1.00

joj len toto nie, nezavidim

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 24.04.18 22:02

karma
74.00

našťastie zarastajuce nechty nemám no neviem čo mám z jedným palcom vôbec mi poslednu dobu nerastue len ten jeden a trapi ma to lebo v lete chcem mať krásne nechty

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.01.19 22:41

JK
karma
100.00

Naštastie som tento roblém ešte nemala no manžel áno

 • 1
Odpovedať

Janka Komadova 17.10.22 21:27

karma
-1.00

Našťastie tento problém nemám no manžel ano

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní