Striháme nechty bábätku – ako ich ostrihať bez veľkého plaču?

Striháme nechty bábätku – ako ich ostrihať bez veľkého plaču?

Starostlivosť o bábätko vyžaduje kopec povinností – kúpeľ, čistenie ušiek, strihanie nechtíkov a mnohé iné. Práve strihanie nechtíkov je často pre rodičov nočnou morou, ktorej sa obávajú najviac. Nevedia si predstaviť, že takému drobnému stvoreniu ostrihajú jemné nechtíky.

Odporúčame: Čakáš bábätko? Nekupuj zbytočnosti – toto budeš naozaj potrebovať

strihanie nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Nechtíky bábätka sú ostré

Prvé nechty krátko po narodení sú ostré a bábätko sa s nimi môže ľahko poškriabať. Mnohí rodičia preto volia rukavičky pre bábätká, ktoré vedia poškriabaniu zabrániť. Treba mať však na pamäti, že nie každé bábätko rukavičky znesie.

Kedy začať strihať nechtíky?

Prvé nechtíky bábätiek rastú rýchlo a rovnako rýchlo sa stihnú aj lámať. Takýmto spôsobom sa prirodzene skracujú. Možno uvažujete nad tým, kedy je ten správny čas na strihanie nechtov. Jednoznačná odpoveď neexistuje. Začnite strihať vtedy, keď sa už neštiepia a nechty sa stávajú pevnejšími.

Na strihanie nechtov sa odporúčajú zaoblené nožnice pre bábätká. Ide o bezpečný variant nožničiek, pri ktorých nehrozí, že hranami nožníc zastrihneme príliš veľké množstvo alebo bábätko pichneme.

nožnice na strihanie

Zdroj: Shutterstock®

Striháme nechty na rukách aj nohách

Nechty zastrihujeme v optimálnej vzdialenosti od ,,živej“ časti nechtu, teda iba jeho bielu časť tak, aby na nechtíku zostal tenký biely prúžok. Ak sa predsalen stane, že nechtiac nožničkami zastrihneme do nechtovej kožtičky, necht s prstom môžeme ošetriť nedráždivou dezinfekciou. Poranené miesto neprelepujeme, pretože bábätko si často pchá prstíky do úst. Ranka sa najlepšie zahojí na vzduchu.

Vo všeobecnosti platí, že nechtíky na rukách striháme do prirodzeného tvaru nechtu, teda do oblúka. Naopak, nechty na nohách zastrihávame zarovno, aby sme predišli zarastaniu nechtov.

nohy bábätka

Zdroj: Shutterstock®

Ako zabaviť bábätko pri strihaní?

Bábätká strihanie nechtíkov zvyčajne neobľubujú. Preto sa pri menších bábätkách nechtíky často strihajú práve vtedy, keď spinkajú. Predídeme tým možným poraneniam, keďže počas spánku sa bábätko nehýbe. So staršími bábätkami a batoľatami je to ťažšie, no vždy sa dá nájsť spôsob, ako bábätku nechtíky ostrihať. Vhodným pomocníkom môže byť napríklad váš partner, ktorý bábätko zabaví hračkou či knižkou. Nechty v pokoji ostriháte aj pri obľúbenej pesničke či krátkej rozprávke.

Odporúčame: Aké sú najčastejšie úrazy bábätiek? Rodičia, takto im zamedzíte!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Reibergerová 07.04.21 14:58

MR
karma
104.00

deti a strihanie nechtov o tom vieme asi každý svoje

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.04.21 05:59

ĽŠ
karma
100.00

Partner je v tomto prípade zaručene vhodným pomocníkom.

  • 1
Odpovedať

Patrik Podmanický 08.04.21 18:20

PP
karma
96.00

Je to niekedy naozaj ťažké, ale keď sme prijali ten dar, že môžeme mať bábätko, musíme prijať aj všetko ostatné, čo k tomu patrí.

  • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 08.04.21 19:17

ZS
karma
100.00

To bol boj

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní