Najprv žiadny príznak, neskôr bolesť - to je zákerná rakovina kostí

Najprv žiadny príznak, neskôr bolesť - to je zákerná rakovina kostí

  • Zdieľaj:
 • 4

Rakovina je veľmi vážne ochorenie, ktoré trápi množstvo mužov aj žien po celom svete. Postihnúť môže rozličné vnútorné orgány, pokožku a dokonca i kosti. Práve rakovina kostí patrí medzi skutočne zákerné ochorenia, pretože sa často začína prejavovať až v neskorších štádiách, kedy je aj liečba omnoho náročnejšia. V článku vám prezradíme, aké príznaky môžu upozorňovať na tento druh rakoviny.

Čo by sme mali vedieť o rakovine kostí?

Rakovina kostí predstavuje nádorové ochorenie, ktoré primárne vzniká v akomkoľvek type kostného tkaniva. Vychádzať môže z osteocytov, čiže zrelej kostnej bunky, ale i chrupaviek či kostnej drene. Medzi bežné typy primárnej rakoviny kostí zaraďujeme napríklad osteosarkóm, chondrosarkóm či Ewingov sarkóm. Osteosarkóm je zhubný kostný nádor, ktorý sa môže vyskytovať v kolene či ramene. Chondrosarkóm, naopak, začína v chrupavke a okrem ramena často napáda panvu alebo stehennú kosť.

Ewingov sarkóm je veľmi zriedkavý a nachádza sa predovšetkým v dreňovej dutine dlhých kostí, ale aj panve či chrbtici. V niektorých prípadoch dochádza i k sekundárnej rakovine kostí. V takom prípade vzniká nádor v inom orgáne a do kosti sa dostane cez krv či lymfatický systém. Do kostí takto metastázujú nádory z pľúc, hrubého čreva, žalúdka i prostaty. Rakovina kostí najviac ohrozuje mladých, a to vo veku od 10 do 20 až 25 rokov. O niečo častejšie sa pritom vyskytuje u osôb mužského pohlavia.

Pozri aj: Hliva ustricová: Prekvapenie prírody pre tvoju imunitu a kuchyňu!

príznaky rakoviny kostí

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toto ochorenie prejavuje?

Kostný nádor vo všeobecnosti vzniká po nekontrolovateľnom množení zmutovaných buniek. Presné príčiny tohto procesu však nemusia byť úplne jasné. Hovorí sa ale o niekoľkých rizikových faktoroch, ktoré môžu mať vplyv na vznik ochorenia. Ide napríklad o vrodenú predispozíciu alebo kontakt so žiarením, chemickými látkami či vírusmi. Ako sme spomínali už v úvode, rakovina kostí je charakteristická tým, že v počiatočných štádiách sa nemusí vôbec prejavovať a spôsobovať akékoľvek zdravotné ťažkosti. Symptómy sa navyše odlišujú v závislosti od veľkosti či umiestnenia nádoru.

Na začiatku sa môžu objaviť úplne nejasné príznaky ochorenia, napríklad teplota. Postihnutého však najčastejšie na problém upozorní až bolesť narušených kostí. Tá môže najprv z času na čas ustupovať, no neskôr býva silná, intenzívna a mnohokrát neutíchajúca, pričom je najviac prítomná v noci. Postihnutá kosť je navyše náchylnejšia na zlomeniny. Typické sú i problémy s pohybom. Pokročilé nádory, ktoré metastázujú, sa prejavujú taktiež opuchom. Pri rakovine kostí je neskôr častá i únava, strata chuti do jedla a váhový úbytok.  

diagnostika rakoviny kostí

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité je neignorovať zdravotné ťažkosti

Po prepuknutí prvotných príznakov a podozrení na rakovinu kostí sa pristupuje k diagnostike. Lekár môže nariadiť napríklad RTG vyšetrenie, pri ktorom dokáže potvrdiť prítomnosť nádoru i jeho umiestnenie. Pri diagnostike ďalej napomáhajú krvné testy či biopsia, pri ktorej je odobraná vzorka kosti. Po potvrdení ochorenia lekár stanovuje liečbu, ktorá závisí od viacerých faktorov, napríklad od typu nádoru a jeho rozšírenia či zdravotného stavu pacienta. Súčasťou liečebného procesu je napríklad chirurgický zákrok, ožarovanie alebo chemoterapia.  

Pri rakovine kostí je veľmi náročné hovoriť o nejakých konkrétnych preventívnych krokoch, ktoré by jedinca ochránili, a to z dôvodu nejasných príčin vzniku tohto ochorenia. O to väčší význam majú pravidelné návštevy u lekára. Navyše je dôležité všímať si zmeny v zdravotnom stave a neignorovať zdravotné ťažkosti. Pri včasnej diagnóze sú totiž vyhliadky na vyliečenie oveľa lepšie, a to platí nielen pri rakovine kostí, ale prakticky pri akomkoľvek ochorení.  

Pozri aj: Prvá pomoc pri spálení? Vyskúšaj top domáce lieky na spálenú pokožku!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 20.07.18 07:00

ĽŠ
karma
100.00

Či už taká alebo onaká rakovina - strašné už i len počuť...

 • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.07.18 11:26

karma
113.00

Pamätám si, keď som ešte robila sestru na ortopédii, že veľa detí prišlo na toto ochorenie vďaka úrazu, ktorý mali. Oslabená kosť, či chrupavka na seba upozornili a úraz bol na svete. Končilo to smutne. :o(

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 20.07.18 22:53

karma
100.00

Rakovina je zlá-veľmi zlá.

 • 2
Odpovedať

Alzbeta Hartinikova 25.07.18 19:11

AH
karma
90.00

To sa neda ani otom hovorit

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Súťaž s Marekom Hamšíkom o tréning v Hamšík Academy
Voľný čas

Súťaž s Marekom Hamšíkom o tréning v Hamšík Academy

 • 0
 • 30.06.2022
Ako schladiť balkón počas najväčších horúčav? Poznáš tieto triky?
Inšpirácie

Ako schladiť balkón počas najväčších horúčav? Poznáš tieto triky?

 • 0
 • 23.07.2022
Vlčí mak: Poznáš jeho využitie a účinky? Vyskúšaj tinktúru i olej!
Inšpirácie

Vlčí mak: Poznáš jeho využitie a účinky? Vyskúšaj tinktúru i olej!

 • 1
 • 16.07.2022
TOPlist