Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!

Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!

  • Zdieľaj:
 • 1

Obezita by sa dala nazvať veľmi negatívnym fenoménom súčasnej spoločnosti. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že od roku 1975 sa počet obéznych ľudí na svete takmer strojnásobil, pričom posledné relevantné čísla pochádzajú z roku 2016. To znamená, že dnes je situácia ešte viac alarmujúca a znepokojujúca. Obezita je ochorenie, ktorému sa síce dá predísť, no pre mnohých sa stáva osudnou. Na obezitu sa však nezomiera, nebezpečné sú skôr jej sprievodné ochorenia. Aké sú najväčšie mýty o obezite? Zistite, čo je pravda a čo lož!

Obézni nie sú len lenivci

Človek sa považuje za obézneho vtedy, ak sa hodnota jeho body mass indexu (BMI) rovná alebo je vyššia ako 30. V roku 2016 sa do tejto skupiny radilo až viac ako 650 miliónov ľudí na svete. Všetci obézni ľudia sú často hádzaní do jedného vreca a považujú sa len za lenivých a tých, ktorí nič nerobia a prepchávajú sa nezdravým jedlom. Aj keď zlý životný štýl môže k obezite prispieť, väčšinou býva príčinou obezity viacero faktorov. 

Pozri aj: Tvar pupka a zdravie: Budeš prekvapená, aké problémy dokáže odhaliť

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Stres či lieky

K obezite často prispievajú genetika, stres, problémy so spánkom, rôzne ochorenia, lieky a ďalšie faktory. Ďalším mýtom je aj to, že keď obézny človek schudne, všetky jeho zdravotné ťažkosti jednoducho odídu s kilami navyše. Pravdou však je, že aj s rapídnym chudnutím môžu prísť problémy – zväčša ide o metabolické poruchy či hormonálne výkyvy. Nehovoriac o tom, že strata veľkej časti telesnej hmotnosti naraz môže viesť k strate svalovej hmoty, k rapídnemu energetickému úbytku a k strate veľkého množstva potrebných živín.

aká váha je privysoká

Zdroj: Shutterstock®

Číslo na váhe nie je kľúčové

Pri chudnutí to už raz tak je. Väčšinou sa pri ňom pozeráme na to, aké číslo sa ukáže na našej váhe. Podobne je to aj s obéznymi ľuďmi, ktorí pozerajú presne na to isté a robí to aj ich okolie. Podľa vedcov to však vôbec nie je správny prístup, pričom by sa malo brať do úvahy celkové zdravie a celková zmena životného štýlu, ktorú obézny človek po novom striktne dodržiava. K lepšiemu by sa mal teda zmeniť krvný tlak, kondícia či dokonca sebaistota, čo sa vzhľadu vlastného tela týka. Ak bude obézny človek vnímať zmenu takto, ušetrí sa od množstva psychických problémov.

Zaujme ťa: Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 05.01.20 07:08

ĽŠ
karma
100.00

Číslo na váhe naozaj nie je kľúčové!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vinohradnícka osada Stará Hora: Podľahni aj ty jej nenapodobiteľnému čaru
Pobyty a výlety

Vinohradnícka osada Stará Hora: Podľahni aj ty jej nenapodobiteľnému čaru

 • 1
 • 14.05.2022
Netradičné ubytovanie na Slovensku: Nenechaj si ujsť jedinečný zážitok!
Hotely

Netradičné ubytovanie na Slovensku: Nenechaj si ujsť jedinečný zážitok!

 • 0
 • 05.04.2022
Najčistejšie mestá na svete: Čo ich robí výnimočnými?
Ostatné

Najčistejšie mestá na svete: Čo ich robí výnimočnými?

 • 1
 • 12.03.2022
TOPlist