Naozaj je voda z vodovodu zdravá?

Naozaj je voda z vodovodu zdravá?
 • 07.02.2015
 • Hab sk

  • Zdieľaj:
 • 6

Zabaľ ma a predaj

V roku 2009 bola najpredávanejšou balenou vodou značka Aquafina, od výrobcu PepsiCo. Prezentovala až 13,4 percenta predávanej vody v USA, pričom bola distribuovaná do ďalších častí zeme. Čo je však dôležitým faktom, už v roku 2007 bolo na týchto fľašiach uvedené, že sú z „public source", čo v preklade znamená verejný, komunálny zdroj vody.

Najpredávanejšia voda bola rovnaká ako tá z vodovodu, iba bola zabalená v peknom obale a mala cenovku. Ľudia ju kupovali a kupujú do dnes. A to je skutočnosť, nad ktorou by sa mal každý naozaj zamyslieť.

pitie vody

Zdroj: Shutterstock®

Bez vody to nepôjde

Už v učebniciach základných škôl je spomenuté, že voda tvorí viac ako dve tretiny váhy ľudského tela a samotná krv jej obsahuje až 84 percent. Bez vody sa dostáva človek do stavu podráždenosti, malátnosti a vedie to až k smrti. Aj preto je pitný režim nesmierne dôležitý a mal by hrať kľúčovú rolu v živote každého z nás.

Na Slovensku sa nachádza dostatok pitnej vody a vodných zásob, ktoré sú používané na distribúciu vodovodných kohútikov celého štátu. Nad kvalitou týchto vôd bdejú spoločnosti a zákony o čistote, kým však vytečie z kohútika čo i len kvapka, musí prejsť dlhým procesom.

Na to, aby naša pitná voda spĺňala európske štandardy – a spĺňa ich, prejde cez veľký počet kontrol, pri ktorých sú zanalyzované vzorky, ktorých počet sa vyjadruje v tisícoch. Je však pravdou, že zdravá pitná voda sa do našich domácnosti dostáva cez sieť starých, často zhrdzavených potrubí. Preto je sietí pridávaný chlór, ktorý sa stará o to, aby sa v nich vyskytovalo čo najmenej baktérií a boli dokonale vydezinfikované. Pridáva sa ho však iba toľko, aby nijako nepoškodzoval zdravie tých, ktorí vodu z kohútika budú piť a používať.

Odporúčame pozrieť:  Čo robí vaše bábätko počas svojich prvých dní života?

voda z vodovodu

Zdroj: Shutterstock®

Ale naša voda je špinavá!

Môže sa stať, že voda bude mať biele alebo hnedé sfarbenie. V prvom prípade ide o nasýtenie vzduchom, ktorý sa vytvoril pri dotyku studenej vody s teplými rozvodmi. V druhom prípade ide o častice oxidu železa zo zakorodovaných vodovodných potrubí, ale ani táto voda nemá nijakú zdravotnú závadu – iba nepeknú farbu. Stačí ju nechať odtiecť, niekde sa zrejme konala údržba alebo prišlo k poruche.

Odporúčame pozrieť:  Kamut - vzácnosť medzi pšenicami

voda 2

Zdroj: Shutterstock®

Je teda zdravá?

Odpoveďou na otázku je jednoduché áno. Voda z vodovodu je kontrolovaná, podlieha normám a je zdravotne nezávadná. Jej priezračnosť a čistota vám nijako nemôžu ublížiť. Pite jej čo najviac, je na dosah rúk a nie je potrebné ísť kupovať zabalenú reklamu.

Autor: G. Švec, www.hab.sk


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Komadová 07.02.15 15:24

JK
karma
100.00

mám rodinný dom a vodu mám svoju je to fajn žiadny chlór

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 09.02.15 16:17

GV
karma
83.00

vodu z vodovodu mám najradšej, je vynikajúca, najlepšie zahasí smäd a keďže ju mám z vlastnej studne, je proste TOP a bez chlóru!

 • 0
Odpovedať

Veronika Čonková 11.02.15 09:50

karma
-1.00

Vodu z vodovodu mám najradšej, nechutia mi balené vody. Ale to môžem povedať len o vode, ktorú máme doma. V Nitre, kde bývam na internáte, má voda z vodovodu inú chuť, nechutí mi a preto si ju musím kupovať.

 • 0
Odpovedať

Vilma Pliešovská 13.02.15 19:04

VP
karma
-1.00

Zaujímavý článok, ďakujem.

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 22.05.15 09:32

karma
93.00

pijem ju každý deň a veľa!

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 12:38

KS
karma
133.00

Mne voda z vodovodu veľmi nechutí, lebo niekedy je taká prechlórovaná a to hlavne po daždi. Kupujem si balenú neperlivú vodu.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní