Nebezpečný viscerálny tuk: Ako zistíš, že ho máš v tele nadbytok?

Nebezpečný viscerálny tuk: Ako zistíš, že ho máš v tele nadbytok?

Viscerálny tuk je špeciálny druh tuku, ktorý nie je napohľad viditeľný. Práve preto môže pre organizmus predstavovať veľké riziko, najmä, ak je ho v tele príliš veľa.

Ide o skrytého nepriateľa, ktorý má negatívny vplyv na naše zdravie. Ohrozuje cievy, orgány aj správnu funkciu metabolizmu a rovnako zvyšuje riziko vzniku viacerých zdravotných ťažkostí.

V nasledujúcom článku ti prezradíme, čo je to viscerálny tuk, prečo je pre nás nebezpečný a ako sa ho môže človek zbaviť.

Čo je to viscerálny tuk?

Viscerálny tuk alebo inak aj vnútrobrušný, medziorgánový či útrobný, je tuk, nachádzajúci sa vnútri tela. Ukladá sa v brušnej dutine a sčasti aj na životne dôležitých orgánoch, napríklad na srdci či pečeni. Tento druh tuku nie je napohľad viditeľný. Ak človeka trápi podkožný tuk, navonok sa to prejaví na jeho postave. Viscerálnym tukom, naopak, môžu trpieť aj osoby, ktoré zdanlivo nemajú s váhou žiadny problém. Dôležité je však zmieniť, že i tuky majú v našom organizme nenahraditeľné funkcie.

Ich primeraná hladina zabezpečuje ochranu aj izoláciu tela. Tuk tiež predstavuje zásobáreň energie a vytvára vhodné prostredie pre rozpúšťanie biologicky významných látok, napríklad niektorých vitamínov i hormónov. Nepriateľom sa stáva v momente, keď je ho v tele nadbytok. V tom prípade má na organizmus veľmi negatívny vplyv a jeho prítomnosť môže viesť k viacerým zdravotným problémom. To platí i v prípade spomínaného viscerálneho tuku, ktorý môže pri nahromadení spôsobiť mnohé komplikácie.

Pozri aj: Žalúdočné vredy: Šokujúce, ale toto ti naozaj pomôže!

vplyv viscerálneho tuku na srdce

Zdroj: Shutterstock®

Aké riziká predstavuje?

Ako sme spomenuli vyššie, viscerálny tuk predstavuje riziko, ak je ho v tele nadbytok. Produkuje totiž množstvo toxických látok, ktoré sú následne vypúšťané do nášho tela. Tieto nežiaduce látky môžu mať vplyv na upchávanie ciev i vysoký krvný tlak. To znamená, že útrobný tuk v prvom rade zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb a ťažkostí, okrem iného aj infarktu. Ďalej spomaľuje metabolizmus a je tiež spájaný s mnohými inými poruchami metabolizmu, napríklad cukrovkou.

Tento druh tuku ohrozuje vnútorné orgány. Vedie k stukovateniu pečene, pankreasu i obličiek. Taktiež obaľuje srdce. Látky, produkované viscerálnym tukom, môžu spôsobovať v tele rozličné zápaly. Ak sa začne tento tuk ukladať aj v oblasti hrdla, často sťažuje nočné dýchanie a spôsobuje chrápanie. V neposlednom rade môže byť prepojený i s hormonálnymi zmenami v organizme. Americké štúdie z roku 2014 dokonca potvrdili súvislosť medzi nahromadeným viscerálnym tukom a náchylnosťou človeka k vzniku depresií.

meranie vnútrobrušného tuku

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa meria viscerálny tuk?

Na ukladanie tuku má vplyv viacero faktorov, a to napríklad pohlavie, typ postavy, pribúdajúci vek či hormonálne zmeny. Viscerálnym tukom sú vo vyššej miere ohrození najmä muži. Ženy majú častejšie hruškový typ postavy, kedy sa tuk ukladá predovšetkým v oblasti zadku a stehien. Problém môžu mať muži, ale i ženy s typom postavy jablko. Vtedy dochádza k hromadeniu tuku najmä v okolí životne dôležitých orgánov. To, či ste ohrození útrobným tukom, vám môže naznačiť váš obvod pása.

Stačí sa správne zmerať krajčírskym metrom. Pás sa meria uprostred, medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti. Ženy majú zvýšené riziko pri obvode pása, väčšom, ako 80 cm a skutočne vysoké riziko, ak je pás väčší, ako 88 cm. Muži by si mali dávať pozor už pri obvode nad 94 až 102 cm. Hoci sú tieto čísla užitočné, stále sú len informačné. Presné hodnoty tuku vie určiť lekár či výživový poradca. Ak však máte podozrenie, že viscerálny tuk môže byť i vaším problémom, je vhodné sa na nich obrátiť.

zdravá strava a pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ho zbaviť?

Žiaľ, pri nadbytku viscerálneho tuku človeku žiadna liposukcia nepomôže. Ak sa nachádzate v rizikovej skupine alebo vám bola diagnostikovaná vysoká hladina vnútrobrušného tuku, je potrebná zmena životného štýlu. Asi vám nepovieme nič nové, no svojmu telu pomôžete predovšetkým zdravou a vyváženou stravou aj dostatkom pohybu. Potrebné je obmedziť tučné a mastné jedlá, údeniny i jednoduché cukry. Naopak, je vhodné konzumovať ryby, zdravé tuky, celozrnné potraviny a najmä dostatok zeleniny. Nezabúdajte ani na pravidelnú pohybovú aktivitu! Telu prospeje dlhšia chôdza, prechádzka či plávanie.

Odporúčame: Ako bojovať proti plastom? Využi moderné prostriedky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Daniela Bieliková 01.04.18 07:26

DB
karma
117.00

užitočné informácie, idem sa odmerať :-)

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 01.04.18 19:42

PV
karma
113.00

Ešte že mám obvod pása 60 cm.. Určite treba pohyb, ja milujem plávanie, beh ,ale aj cvičenie doma.. Zdravá strava je prvoradá . No ale teraz cez sviatky trocha zhreším .. !!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.04.18 20:59

karma
115.00

...a stále nás niečo ohrozuje :-(

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.04.18 22:29

JK
karma
100.00

Skvelý článok ani som netušila že taký tuk existuje

  • 0
Odpovedať

Lenka Krakovska 04.05.18 10:12

LK
karma
-1.00

Dalsi dovod na zdrave stravovanie

  • 0
Odpovedať

Lenka Krakovska 04.05.18 10:12

LK
karma
-1.00

Dalsi dovod na zdrave stravovanie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní