Nekonečné behanie na toaletu? Vyskúšaj tieto bylinky proti hnačke!

Nekonečné behanie na toaletu? Vyskúšaj tieto bylinky proti hnačke!

    • Zdieľaj:
  • 1

Čo si budeme klamať, dobre sa vyprázdniť je mimoriadne oslobodzujúce. Avšak nie v prípade, keď sa naše telo rozhodne venovať tejto činnosti väčšiu pozornosť, ako je nevyhnutné. Hnačka je totiž nielen nepríjemná, veď obmedziť svoje fungovanie na maximálne päť metrov od toalety nemôže baviť nikoho, ešte vie byť aj výrazne vysiľujúca. Oberá o chuť jesť, piť, oberá o energiu. S tým sa rozhodne netreba uspokojiť, naopak, proti hnačke je potrebné zabojovať čo najskôr. Preto sme pre vás vypátrali tie najlepšie bylinky proti hnačke, ktoré sú nielen účinné, ale aj bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Ktoré to sú?

Odporúčame: Lieky po záruke: Ktoré si môžeš nechať a pri ktorých už neriskovať? ​

čerkáč peniažtekový

Zdroj: Shutterstock®

Čerkáč peniažtekový (lat. Lysimachia nummularia)

Táto bylina nie celkom známeho mena kvitne od mája do júla. Na liečebné účely sa zbiera vňať čerkáča. Keďže má pomerne špecifický výzor, nájdete ju takmer bez problémov (ak máte dobré oči, pretože nedorastá vyššie, než do 10 cm), predovšetkým na slnečných miestach, maximálne v polotieni. Hľadajte najmä na poliach a lúkach a skôr na vlhkejších miestach.

Čerkáč sa v ľudovom liečiteľstve osvedčil ako silný bojovník proti hnačke, dokáže ju totiž stiahnuť takmer okamžite. Trikrát denne si treba pripraviť zápar z jednej lyžičky byliny na šálku vody.

nátržník husí

Zdroj: Shutterstock®

Nátržník husí (lat. Potentilla anserina)

Kvitne od mája do júla a známy je tiež ako mochna husia alebo strieborník. Od mája do júla sa zbiera kvitnúca vňať a v marci alebo potom až v októbri sa zbierajú korene. Je to mierne chlpatá rastlinka, dorastajúca do dĺžky približne 60 cm. Ako čerkáč, aj nátržník husí je veľký odporca hnačiek, a tak proti nim bojuje zo všetkých síl a čo je hlavné – naozaj úspešne. Stačí, keď budete dva až trikrát denne popíjať čaj, ktorý si pripravíte zaliatím dvoch lyžičiek bylinky šálkou vody. Okrem boja s hnačkou je nátržník husí veľmi dobrým pomocníkom aj pri úprave trávenia.

Inšpiruj sa: Recept na marinkový sirup: Ohúr najbližších niečím nevšedným!

ostružina černicová

Zdroj: Shutterstock®

Ostružina černicová (lat. Rubus fruticosus)

Jedným slovom černica kvitne v letných mesiacoch a jej plody sú tiež známe ako ostružiny. Ide o jeden a pol metra vysoký tŕnistý ker, bežne rastúci na skalnatých miestach či na okrajoch lesov, ale aj na husto zarastených lúkach. Ostružinu si však môžete bez problémov vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Plody obsahujú vysoký podiel vlákniny a vitamínu C a K.

Ak hovoríme o liečbe hnačky, tak nie vďaka plodom, ale vďaka listom ostružiny, z ktorých sa pripravuje čaj. Listy sa zbierajú od mája do augusta, plody až od augusta do októbra.

stavikrv hadí koreň

Zdroj: Shutterstock®

Stavikrv hadí koreň (lat. Polygonum bistorta)

Ide o zhruba jeden meter vysokú bylinu, známu aj pod názvom hadovník, ktorá má na svojom konci takzvaný paklas s drobnými ružovými kvietkami. Kvitne v lete a nájdete ju na vlhkých lúkach a popri potokoch, pričom na zber je vhodný starší podzemok. Ten si nazbierajte buď v letných alebo v jesenných mesiacoch. Má silné zvieravé, teda protihnačkové účinky a funguje aj v prípade naozaj ťažkých hnačiek, kde už iné druhy pomoci dávno zlyhali. Veľmi dobre účinkuje aj pri krvácaní tráviaceho traktu a hemoroidoch.

Vyskúšaj: Kým príde na rad zubár alebo 7 tipov, ako poraziť bolesť zubov

syzygium

Zdroj: Shutterstock®

Syzygium (lat. Syzygium jambolanum)

Keďže nejde o typický slovenský názov bylinky, v tomto prípade skôr stromu, môžete ju poznať aj pod menom klinčekovec jambolanový. Výborne funguje na liečbu hnačky, túto schopnosť majú konkrétne semená rastliny. Tá pochádza z Ázie, čiže na slovenských lúkach by ste ju len márne hľadali. Syzygium si bez problémov zakúpite v lekárni, čajovni alebo v predajni so zdravou výživou. Za zmienku stojí, že svojou vôňou silno pripomína ruže.

- Anketa

POUŽÍVATE NIEKTORÚ Z UVEDENÝCH BYLINIEK?

Odpovedalo 440 ľudí  

Áno
13%
Nie, ani ich nepoznám
23%
Nie, ja bylinkám všeobecne neverím
64%

    • Zdieľaj:
  • 1
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Maxianová 02.08.18 18:24

MM
karma
100.00

hnačka ma potrápila naposledy na jeseň, nebola to sranda, ale diét tiež nezaškodila :-)

  • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní