Nekontrolované prejedanie sa – ako ho zastaviť?

Nekontrolované prejedanie sa – ako ho zastaviť?

Počuli ste už o prejedaní sa? Možno ste nevedeli, že podobne ako anorexia alebo bulímia je to v skutočnosti porucha príjmu potravy. Rovnako aj pri tomto „ochorení“ človek počuje akési vnútorné hlasy, ktoré ho nahovárajú k príjmu ďalšieho množstva potravy.

Prejedanie sa, ako aj iné poruchy, prináša so sebou mnoho fyzických a hlavne psychických problémov. Väčšinou platí, že osoby, ktoré majú poruchy príjmu potravy sa pred svetom skrývajú, no v súkromí si doprajú a vytvoria si vlastnú hostinu. Ako vlastne skúsiť zabojovať s prejedaním sa? 

Odporúčame tiež: Vyskúšajte 7 prírodných bojovníkov proti striám

Nekontrolované prejedanie sa – ako ho zastaviť?

Zdroj: Shutterstock®

1.  Prestaňte držať diéty!

Samotné prejedanie sa je vyvolané zväčša rôznymi diétami. Zvyčajne sa tak dostanete do jedného kolobehu – začnete držať diétu, po jej skončení si opäť doprajete a následne preto musíte držať ďalšiu diétu. Preto sa musíte vzdať oboch extrémov a vytvoriť si stravovacie návyky, čím budete regulovať množstvo potravy, ktorú budete prijímať.

2. Vymeňte nezdravé potraviny za zdravšie

Čokoláda, cukríky, zmrzlina - sú to vaše obľúbené neresti, ktorých sa za žiadnych okolností nechcete vzdať? No skúste ich vymeniť za ovocie a zeleninu a uvidíte, že po čase vám nebudú vôbec chýbať. Avšak pozor, keďže ovocie obsahuje sacharidy, odporúča sa konzumovať ho v dopoludňajších hodinách. 

Odporúčame tiež: Vysnená postavička aj pre tie, ktoré fitko obchádzajú

Nekontrolované prejedanie sa – ako ho zastaviť?

Zdroj: Shutterstock®

3. Buďte si vedomé svojho jedla

Je veľmi lákavé sadnúť si pred televízor alebo k počítaču a konzumovať pri tom jedlo. No nerobte to. Takto sa nedokážete kontrolovať v tom, koľko toho zjete. Naložte si jedlo na tanier a sadnite si za stôl. Tak si budete vedomé každého sústa, ktoré zjete.

4. Odstráňte všetky pokušenia

Skúste odstrániť všetky nezdravé jedlá z dohľadu, respektíve z domácnosti. Veď vždy tu je možnosť zájsť do obchodu si niečo kúpiť. Avšak väčšinou sa stane, že si to hneď rozmyslíte pri pomyslení, aká dlhá cesta do obchodu vás čaká. Preto tak nedáte šancu prejedaniu sa.

Odporúčame tiež: Inšpirujte sa 3 chutnými raňajkami z ovsených vločiek

Nekontrolované prejedanie sa – ako ho zastaviť?

Zdroj: Shutterstock®

5. Rozptýľte sa!

Ak budete mať nutkanie siahnuť po niečom malom pod zub alebo po niečom sladkom, skúste sa nejako zabaviť. Napríklad aj takým cvičením v pohodlí domova. Tak zabudnete na to, že ste mali na niečo chuť, a preto vám prejedanie nebude robiť problémy a navyše urobíte niečo prospešné pre svoje telo.

6. Zamerajte sa na zdravie, nie na svoju váhu

Väčšina ľudí má obavy z posunu ručičky na váhe tým nesprávnym smerom – nahor. Preto držia rôzne diéty a každý deň si jej účinky riadne zaznamenávajú. Preto zabudnite na akékoľvek váženie sa, ale zamerajte sa na svoje zdravie. Kondícia a celková pohoda je oveľa dôležitejšia ako číslo, ktoré ukazuje osobná váha. 

Odporúčame tiež: Za nedostatkom energie môže byť aj chronický únavový syndróm


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 20.09.16 21:23

SK
karma
113.00

...samé dobré rady,je to tak

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní