Nepríjemná infekcia v ústnej dutine: Ako sa prejavuje múčnivka?

Nepríjemná infekcia v ústnej dutine: Ako sa prejavuje múčnivka?

Nielen baktérie, vírusy či parazity, ale aj plesne dokážu človeka poriadne potrápiť. Takéto hubovité mikroorganizmy sú totiž rovnako pôvodcom mnohých chorôb. Mykotické ochorenia sú pritom rozšírené naprieč celým svetom a trápia nemalú časť populácie. Veľmi často postihujú napríklad pokožku tela a vyvolávajú infekcie kože. Medzi bežné mykotické ochorenia patrí mykóza nôh aj mykóza nechtov, ženy zase neraz potrápi vaginálna mykóza. V dnešnom článku si rovnako niečo povieme o plesňovej infekcii. Múčnivka je nepríjemné ochorenie, ktoré vo zvýšenej miere postihuje hlavne menšie deti. Ako sa prejavuje a ako je možné chorobu liečiť?

Čo je múčnivka?

Pod pojmom múčnivka, taktiež soor či ľudovo žabka, rozumieme mykotickú infekciu, ktorá postihuje ústnu dutinu. Pôvodcom ochorenia sú kvasinky, konkrétne vo väčšine prípadov Candida albicans, ktorá je príčinou i ďalších ochorení, napríklad môže byť príčinou kvasinkovej infekcie v oblasti genitálií. Niekedy k rozvoju ochorenia môžu prispieť aj iné druhy kvasiniek z rodu Candida. Tieto kvasinky sa pritom i bežne vyskytujú v tele človeka a za normálnych okolností nespôsobujú nejaké ťažkosti. Sú súčasťou ústnej mikroflóry, taktiež ich nájdeme na iných slizniciach i v tráviacom trakte. Problém však nastáva spravidla pri ich premnožení. 

K tomuto stavu neraz dochádza hlavne pri oslabení imunity. Práve nedostatočná činnosť imunitného systému je výrazným rizikovým faktorom rozvoja múčnivky. Hlavnou rizikovou skupinou sú v tomto prípade malé deti, najmä novorodenci a dojčatá. Vo väčšej miere sú ohrozené predčasne narodené deti či deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. V takýchto prípadoch býva imunitný systém neraz nezrelý. Múčnivka môže niekedy potrápiť aj dospelých, opäť tých so zníženou imunitou, taktiež starších pacientov či jedincov so zubnou náhradou, pacientov na chemoterapii alebo HIV pozitívnych pacientov.

Pozri aj: Je skutočne stredomorská diéta najzdravšia? Takto vplýva na naše telo!

prejavy múčnivky

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozpoznať príznaky ochorenia?

Novorodenec prichádza do kontaktu s kvasinkami spravidla už počas pôrodu, kedže tie sú i súčasťou pošvovej mikroflóry, prípadne neskôr pri dojčení. Múčnivka sa pritom môže prejaviť už pár dní po pôrode, zväčša po prvom týždni života, avšak k jej rozvoju môže dojsť aj po niekoľkých mesiacoch. Toto ochorenie sa pritom charakteristicky prejavuje hlavne v ústnej dutine. Na podnebí, vnútornej strane líc, jazyku i ďasnách sa u chorého objavujú biele, prípadne krémové až žltkasté povlaky. Môžu sa šíriť na mandle či pery.

Je potrebné si ich u dieťatka nezameniť so zostatkami zrazeného mlieka v ústach po kojení. Pri snahe povlak odstrániť môže dojsť k začervenaniu sliznice až krvácaniu. U niektorých pacientov môže byť ochorenie bolestivé. Podráždenie v ústnej dutine spôsobuje u detí plačlivosť, nespokojnosť, taktiež problémy so satím a odmietanie potravy. Pri múčnivke môže dôjsť k sekundárnemu prenosu infekcie, a to od dieťaťa na bradavku dojčiacej ženy. Prejaviť sa to môže bolesťou a pálením v danej oblasti.

liečba mučnivky

Zdroj: Shutterstock®

Ako múčnivku liečiť?

Múčnivka nie je radená do kategórie vážnych ochorení, skôr ide o nepríjemnú, no pomerne ľahko liečiteľnú chorobu. Ochorenie je možné diagnostikovať spravidla už na základe prvotných príznakov, ktoré sú pozorovateľné voľným okom. Potrebné môže byť vyšetrenie na potvrdenie pôvodcu ochorenia a následné nastavenie správnej liečby, ak je potrebná. Múčnivka totiž môže mať aj pomerne nekomplikovaný priebeh. U dieťatka môže rozvojom funkcie imunitného systému ochorenie i pozvoľna ustúpiť samo. Niekedy je potrebná i liečba, no proces liečenia trvá spravidla pár dní až týždeň.

Len zriedkavo má ochorenie komplikovaný priebeh a môže spôsobiť vážnejšie zdravotné ťažkosti. Liečba múčnivky spravidla zavisí od veku pacienta. Dostupné sú rôzne gély, krémy či roztoky s antimykotickými účinkami, ktoré sa aplikujú na postihnutú oblasť. Ak múčnivka u dieťaťa nezmizne po pár dňoch, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí konkrétne liečivo. Zároveň je potrebné myslieť aj na preliečenie matky. Pomôže antimykotický krém na bradavky. Taktiež je vhodnejšie počas liečby kŕmiť dieťatko z fľašky. Dôležité je dbať na hygienu, hlavne vyváranie cumlíkov, umývanie fľašiek i ošetrenie prsníkov.

Odporúčame: Najlepšie psy do rodiny s deťmi: Ktoré plemená sú správnou voľbou?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 24.05.20 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemná infekcia!

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 24.05.20 08:03

MR
karma
109.00

prešli sme niečim podobným, mala dcéra v 9-tich mesiasoch, nič nejedla, bola podráždená no zvládli sme to, pomohol tamtum verde a veľa tekutín

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 24.05.20 08:04

MR
karma
109.00

prešli sme niečim podobným, mala dcéra v 9-tich mesiasoch, nič nejedla, bola podráždená no zvládli sme to, pomohol tamtum verde a veľa tekutín

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 24.05.20 11:32

SK
karma
114.00

Aj my poznáme.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.05.20 16:22

MM
karma
100.00

nepríjemné, nás to obišlo

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní