Neuveriteľné! Vraj okuliare spôsobujú padanie vlasov!

Neuveriteľné! Vraj okuliare spôsobujú padanie vlasov!
 • 02.05.2018
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 1

Padanie vlasov nie je ničím výnimočné, ale ani príjemné. Hovorí sa, že vlasy odrzkadľujú našu duševnú pohodu, takže ak ich máte riedke, je pravdepodobné, že ste pod tlakom či stresom. Hustotu či lesk našich vlasov ovplyvňuje aj množstvo ďalších vecí, ako životospráva, ochorenie, dedičnosť alebo hladina hormónov.

My poznáme ďalšiu možnosť, pre ktorú vaša koruna krásy môže byť v zlej kondícii. Ak vás trápi vypadávanie vlasov a neviete prísť na príčinu, pravdepodobne by ste mali zájsť k očnému. Aké je prepojenie očí a vlasov a aká je diagnóza? To všetko sa dozviete v našom článku!

Pozri aj: Riskuješ slepotu! Pozri, ako si nevedome poškodzujeme zrak

jemné vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Skryté dioptrie sú naozaj skryté

Pravdepodobne si poviete, že problémy s vlasmi absolútne nesúvisia s očami a ich dioptrickým stavom. Mnoho pacientov, ktorí prišli k očnému lekárovi s problémom s očami, boli poslaní na vyšetrenie dermatológom. Či už išlo o obyčajné vypadávanie chumáčov vlasov alebo o rovnomerné padanie vlasov.

U väčšiny pacientov ide o skrytú nekorigovanú očnú chybu, s ktorou pacient žije niekoľko rokov. Časť pacientov môže trpieť týmto problémom aj kvôli nesprávne nameraným dioptrickým hodnotám. Bohužiaľ, medicína stále nevie vysvetliť túto spojitosť medzi vypadávaním vlasov a skrytými dioptriami.

problémy s očami

Zdroj: Shutterstock®

Dôvody vzniku sú nejednoznačné

Prvou možnou príčinou je aj moderný spôsob života, kedy väčšinu dňa trávime za monitorom počítača, televízora alebo mobilu. Týmto namáhaním sa postupne náš zrak oslabuje a my sme nútení siahnuť po prvých okuliaroch o mnoho rokov skôr. Práve v období medzi tým, kedy si všimnete zmenu vo vašom videní a vyšetrením u lekára, dochádza k vypadávaniu vlasov.

Druhou možnou príčinou, ktorá môže odštartovať vypadávanie vlasov, sú nesprávne nastavené dioptrie. Často môže ísť o minimálne odchýlky. Pacient, ktorý má dlhodobo problémy s videním, chodí síce často na vyšetrenia, ale v dôsledku zlej diagnostiky lekára môže prichádzať o vlasy. Je preto dôležité pri prvom podozrení požiadať lekára o precízne vyšetrenie očí.

Pozri aj: Ako zregenerovať vlasy po zime a podporiť ich rast?

vyšetrenie očí

Zdroj: Shutterstock®

Okuliare všetko vyriešia

V čom je teda problém? Ide nielen o to, že pacienti by nemali podceňovať aj nepatrné problémy so zrakom a navštíviť svojho lekára, ale ani lekári by nemali podceňovať vyšetrenia. Problémy s videním často prichádzajú pomaly, niekedy aj v priebehu niekoľkých mesiacov, takže si ich ani pacient ani lekár nemusí všimnúť.

Dôkladné vyšetrenie očí vám pomôže, okrem odhalenia zmeny dioptrií, zlepšiť aj zhoršené videnie za volantom, zlepšiť sústredenie, odstrániť bolesť očí a hlavy, dokonca odstrániť dlhodobý stav únavy. 

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, ak spozorujete, že máte vo vani či v umývadle oveľa viac vlasov, ako zvyčajne, nepanikárte. S najvyššou pravdepodobnosťou ide iba o prechodný stav, spôsobený stresom alebo očami. Skúste radšej viac oddychovať, prijímať viac vitamínov a pre istotu zájsť k očnému lekárovi. Lekár vám po vyšetrení, ktoré zahŕňa vyšetrenie v cykloplégii aj v mydriáze.

Pokiaľ sa noseniu okuliarov stále úspešne vyhýbate, nebojte sa! Veľmi rýchlo si na ne zvyknete a zaručene spozorujete zlepšenie vášho celkového stavu. Samozrejme, dnes máte aj možnosť bezbolestnej laserovej operácie, kontaktných šošoviek alebo vnútroočný zákrok.

Zaujme ťa: Šeroslepota: Neuveríš, aké banality stoja za jej vznikom!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Sivová 02.05.18 11:39

MS
karma
100.00

Veľmi tomu neverím ale článok ma zaujal.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní