Ploché nohy trápia deti i dospelých. Liečba by sa nemala zanedbávať!

Ploché nohy trápia deti i dospelých. Liečba by sa nemala zanedbávať!

Na zdravom a správne vyvinutom chodidle sa nachádzajú dva fyziologické oblúky, nazývané tiež klenby. Konkrétne rozoznávame priečnu i pozdĺžnu klenbu. Takýto tvar nohy sa pritom postupne formuje už od narodenia. Niekedy však môže dôjsť k deformovaniu klenby a u človeka sa objavia takzvané ploché nohy.

Tento problém sa často rozvíja už v útlom veku, ale neobchádza ani dospelých. Ploché nohy nemusia spočiatku spôsobovať žiadne komplikácie, no neskôr sa môže objaviť bolesť. V nasledujúcom článku vám povieme, aké sú príčiny tohto ochorenia a ako sa lieči.

O aký zdravotný problém ide?

Ploché nohy patria medzi najčastejšie deformity dolných končatín. Vznikajú abnormálnym znížením a deformovaním pozdĺžnej či priečnej klenby alebo jej úplným vymiznutím, čo sa odzrkadlí na tvare nôh. Spozorovať sa to dá napríklad na odtlačku chodidla. Takto poškodené chodidlo totiž zanecháva jednu plochú stopu a nie pekne vykrojený obrys. U jedinca s plochými nohami je to taktiež viditeľné v stoji. Medzi prednou časťou chodidla a pätou sa totiž nevytvára charakteristický oblúk.

Pozri aj: Podceňované melónové jadierka: Žiadny odpad, naopak, liečivý zázrak!

typy klienieb na nohách

Zdroj: Shutterstock®

Ploché nohy môžu spôsobovať ďalšie komplikácie

Ploché nohy nemožno označiť len za nejaký estetický problém. Postupom času sa totiž vplyvom tohto ochorenia vyskytujú aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Existuje pritom niekoľko stupňov plochých nôh, ktoré je možné rozlíšiť podľa závažnosti deformácie chodidla. V prvej fáze je na poškodenom chodidle klenba ešte badateľná, môže byť iba mierne poklesnutá.

Zvyčajne sa nedostavujú žiadne ďalšie ťažkosti. Neskôr však začína klenba miznúť a to hlavne pri zaťažení chodidla. Rovnako sú časté opuchy či rýchlejšia únava nôh. Nakoniec môže dôjsť k nenávratnej deformite nôh, ktorú sprevádzajú aj veľké bolesti či problémy s pohybovým aparátom. Nesprávny tvar nôh taktiež niekedy negatívne vplýva na chôdzu, chrbticu či kĺby.

vyšetrenie plochých nôh

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny plochých nôh sú rôzne

Problém s plochými nohami sa často vyskytne už v útlom veku. U novorodencov i dojčiat je zvyčajne úplne normálne, že tvar nohy ešte nie je taký ako u dospelých jedincov. Klenba sa totiž správne vyvinie prevažne medzi 2. až 3. rokom života. Deformity sa často objavujú neskôr, v mnohých prípadoch od 2. až do 5. roka.

Na výskyt plochých nôh má vplyv napríklad dedičnosť alebo slabosť väziva. Ploché nohy však trápia i dospelých. Môže za nimi stáť dlhodobé preťažovanie nôh, nosenie nevhodnej obuvi aj úraz či zlomenina. Viac ohrození sú jedinci s nadváhou a obezitou. Ploché nohy sa však môžu objaviť spolu s ďalšími chorobami, napríklad reumatickými ochoreniami.

cvičenia na ploché nohy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa tento problém rieši?

Po potvrdení diagnózy zvyčajne lekár odporučí vhodnú liečbu. Veľmi časté je napríklad nosenie ortopedických topánok alebo vložiek. Tieto pomôcky dokážu udržiavať pätu v správnom postavení, pričom vnútorná klenba chodidla je podopretá. Zdravotný stav tiež zlepšuje cvičenie. Jedinci s plochými nohami cvičia napríklad tak, že si medzi prsty na nohách vložia pero alebo ceruzku a snažia sa nimi písať.

Časté je i striedanie stoja na špičkách a pätách či cvičenie s loptičkou. Ortopedické pomôcky aj cvičenie však v mnohých prípadoch zaberajú v detskom veku, no u dospelých nemusia predstavovať dostatočné riešenie. Ak sú prítomné bolesti, môže sa u dospievajúcich a dospelých jedincov pristúpiť k chirurgickému zákroku.

Cvičenie a nosenie kvalitnej obuvi však predstavuje dobrú prevenciu, ktorá človeka lepšie ochráni pred rozličnými deformitami chodidiel. Pri malých deťoch sa zase odporúča, aby neboli nútené do predčasnej chôdze, ale aby sa do chodenia pustili samovoľne.

Odporúčame: Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.08.18 07:27

ĽŠ
karma
100.00

Ploché nohy spôsobujú nepríjemné komplikácie. Syn trpel týmto problémom, našťastie vďaka skorej diagnostike a následnému používaniu ortopedických vložiek, úplne vymizol.

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.08.18 08:20

TK
karma
105.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 06.08.18 15:14

MD
karma
132.00

Tá bolesť z plochých nôh musí byť dosť nepríjemná...

  • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 06.08.18 21:24

ZM
karma
87.00

Najjednoduchsia a zaroven velmi ucinna liecba plochych noch je bicyklovanie ... staci len sliapat do pedalov prednou castou chodidla (ak je s tym problem, treba si kupit nacvkavacie pedale a topanky). Funguje to zarucene - mam vyskusane !

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní