Prečo piť kávu každý deň? Je to dobré pre náš organizmus?

Prečo piť kávu každý deň? Je to dobré pre náš organizmus?
  • 13.04.2021
  • Monika Matúšová

Káva obsahuje kofeín, ktorý má na telo množstvo pozitívnych účinkov. Pomáha ako prevencia pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou a tiež rakovinou hrubého čreva.

Káva má oproti iným kofeínovým nápojom aj tú výhodu, že obsahuje tiež antioxidanty, ktoré neutralizujú škodlivé voľné radikály a chránia tak telo pred oxidačným stresom. Káva obsahuje aj kyselinu chlorogenovú, ktorá pomáha pri chudnutí. Nepražená káva jej síce obsahuje o cca 3 % viac, no na úkor niektorých antioxidantov a chuti.

aké sú účinky kávy

Zdroj: Shutterstock®

Arabica vs. Robusta

Pražená káva vďaka chuti a vôni pôsobí aj ako aromaterapia. Vďaka jej rozmanitosti chutí sa stala gastronomickou raritou. Raritou preto, lebo káva môže mať až 1 500 chutí a vôní. Všetko závisí od pôdy, v ktorej kávovník rastie a od toho, ako je kávové zrnko potom zozbierané, usušené a vytriedené. No a napokon aj od praženia a, samozrejme, od prípravy samotného kávového nápoja (teplota vody, pomer vody a kávy, tlak…).

Človek si dnes môže vybrať zo širokého množstva rôznych druhov káv. Rozoznávame však základné dva druhy kávy a tými sú Arabica a Robusta. Ktorý druh má lepšiu chuť, viac kofeínu, či antioxidantov sa dozviete v tomto videu:


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 13.04.21 06:41

ĽŠ
karma
100.00

Výborné video, vďaka!

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 14.04.21 17:46

ZS
karma
100.00

Radšej arabicu

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.10.21 19:33

JK
karma
100.00

Mám rada Arabiku a kávičku si vychutnám každý deň

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní